Chcem sa objednať

www.zenskyweb.sk: 10 MÝTOV o laserových operáciách očí

28.03.2019

Napriek tomu, že laserové operácie očí sú ideálnym spôsobom, ako sa s nepraktickým rámom a hrubými sklíčkami rozlúčiť, spája sa s nimi niekoľko mýtov. Pozrime sa na ne s MUDr. Miriam Záhorcovou, očnou lekárkou a chirurgičkou z očnej kliniky NeoVízia.

MÝTUS 1: Operáciu nepotrebujem

Niektorí z nás majú to šťastie, že dioptrie nepotrebujú riešiť do vysokého veku. A tak považujú okuliare za módny doplnok. Krehký módny doplnok, ktorý nie je lacný, zvykne sa stratiť alebo sa zlomiť. Potom sú medzi nami jedinci, ktorí dioptrie potrebujú, ale okuliare nosiť nechcú. Preto siahajú po kontaktných šošovkách. Tie však predstavujú riziko infekcií a poškodenia rohovky. Bezbolestná laserová operácia priamo v rohovke odstráni dioptrie natrvalo a s dokonalejším efektom ako okuliare či najlepšie šošovky.

MÝTUS 2: Laserová operácia bolí

Počas zákroku je bezbolestná každá metóda. Otázne je hojenie. Povrchové laserové metódy (PRK, Lasek, epi-LASEK, Super Laser, No Touch Laser, 6D Laser), pri ktorých chirurg odstraňuje povrch rohovky, spôsobujú určitý stupeň bolesti. Prvé tri dni po zákroku epitel dorastá, čo je pre pacienta bolestivé. Pri najmodernejších zákrokoch, ktoré očný chirurg vykonáva pomocou femtosekundového laseru, pacient počas operácie ani po nej žiadnu bolesť necíti! Už večer v deň zákroku môže čítať, posielať e-maily, pozerať televíziu a na druhý deň pohodlne pracovať.

MÝTUS 3: Operácia počká

Pokojne aj do tridsiatky. Opak je pravdou. Čím skôr šetrenú laserovú operáciu podstúpite, tým dlhšie si budete môcť užívať slobodu a dokonalý zrak. Operácia femtosekundovým laserom trvá pár minút a už večer v deň zákroku uvidíte svet neopísateľne inak.

MÝTUS 4: Laserová operácia môže skončiť slepotou

Po operácii vždy uvidíte lepšie než s okuliarmi. Súčasné metódy sú natoľko bezpečné, že aj keby ste počas operácie mrkli alebo pohli hlavou, chirurg bezpečne dokončí operáciu do konca. Pred zákrokom absolvujete veľmi podrobné vyšetrenie, ktoré zahŕňa aj kontrolu sietnice a očného pozadia. Obe oči sa operujú naraz, rekonvalescencia je rýchla. Priamo po operácii už vidíte výborne, bez okuliarov a kontaktných šošoviek. Bez obmedzení môžete o niekoľko dní aj športovať. Dlhšie si musíte počkať len na plávanie.

MÝTUS 5: Operácia je drahá

Operácia je o životnom štýle a živote bez obmedzení. Investícia do nového dokonalého zraku dá človeku toľko radosti a slobody, koľko nedokáže vytvoriť žiaden najnovší telefón či značková kabelka. Laserová korekcia dioptrií je navyše investíciou nastálo. Ostražitosť je na mieste najmä v prípade kliník, ktoré majú ceny postavené prinízko. Tiež v prípade tých, ktoré sľubujú predoperačné vyšetrenie a zákrok v jeden deň. Operáciu je možné navyše financovať aj na splátky, bez navýšenia.

Prečítajte si viac.