Chcem sa objednať

www.hnonline.sk: Pozor na zrak. Deväť z desiatich ľudí oň príde úplne zbytočne

11.10.2018

Až 90 percentám prípadov straty zraku sa dá predísť včasnou diagnostikou. Lenže pomoc lekára často vyhľadávame až vtedy, keď problémy neustupujú. 

Paradoxom je, že preventívna očná prehliadka u očného lekára vôbec nebolí, no napriek tomu sa jej ľudia stránia. Absolvovať by sme ju mali pritom bez ohľadu na vek minimálne každé dva roky,“ odporúča oftalmológ Radovan Piovarči.

Podceňovanie príznakov zhoršujúceho sa zraku vo väčšine prípadov končí nástupom závažného ochorenia. „Ľudia problémy riešia najprv dostupnými kvapkami a mastičkami. Tie môžu pomôcť na pár dní, no progres ochorenia nezastavia a hlavne neodhalia a neodstránia jeho príčinu,“ varuje oftalmológ. Vyšetrenie u očného lekára môže odhaliť aj iné ochorenia, napríklad vysoký krvný tlak, cukrovku, neurologické a onkologické diagnózy.

So zvyšujúcim sa vekom sa zvyšuje riziko nástupu sivého zákalu. V minulosti sa tento stav končil oslepnutím, nakoľko cez zakalenú šošovku nebolo možné vidieť. „Dnes už vieme toto ochorenie rýchlo a bezbolestne operovať, pričom je možné odstrániť aj dioptrické chyby počas jedného zákroku,“ hovorí Piovarči.

Prečítajte si viac.