Chcem sa objednať

www.pravda.sk: Sivý zákal čas nemá

23.07.2018

Čas lieči, hovorí slovenské príslovie. V prípade katarakty, ako sa sivý zákal odborne nazýva, to však neplatí.

Oční lekári popierajú mýtus týkajúci sa jeho dozretia. Podceňovanie ochorenia totiž môže spôsobiť vážne komplikácie, v krajných prípadoch až slepotu.

Vekom podmienenému ochoreniu sa nevyhne nikto z nás. Šošovka sa vplyvom metabolických procesov, ktoré v nej prebiehajú, zakalí neskôr každému. Otázne je, kedy sa rozhodneme pre odstránenie ochorenia. To je možné len prostredníctvom bezpečného a bezbolestného operačného zákroku, ktorý je navyše hradený zdravotnou poisťovňou.

Pre vplyv súčasných technológií a elektromagnetického žiarenia nie je už katarakta len problémom seniorov. Tí sa však na očných lekárov obracajú najčastejšie. „Ak starší človek nemá dostatok podnetov, prestáva sa hýbať a komunikovať s okolím. Veľmi skoro sa uňho môže prejaviť demencia. Ak sa k iným ochoreniam pridá aj sivý zákal, veľmi negatívne ovplyvní jeho videnie. Z pohľadu očného lekára je tak operácia sivého zákalu aj prevenciou atrofie mozgu z dôvodu starobných zmien,“ upozorňuje primár bratislavskej očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči.

Prečítajte si viac.