Chcem sa objednať

Podtatranské noviny: Clona pred očami

06.08.2018

PRAVDY A MÝTY O SIVOM ZÁKALE

Ak máte po šesťdesiatke, zahmlené videnie sa môže týkať čoskoro aj vás. Hoci sivý zákal dokázali ako - tak odstraňovať už v starovekom Egypte, dnes sa stále okolo neho vznáša vlna tajomna. Očná lekárka popradskej očnej kliniky NeoVízia MUDr. Lucia Sonntag vysvetľuje najčastejšie mýty o operáciách sivého zákalu.

Aj vy ste ako deti počúvali o tom, že jemné očné operácie dokázali vykonávať už v starovekom Egypte? Áno, ale pacientom u očného by ste v tom čase nechceli byť.

Pacientovi lekár síce šošovku odstránil, úľava však bola dočasná. Šošovku zatlačili na dno sklovca, čo na chvíľu zlepšilo stav, po pár týždňoch však pacient oslepol. Hoci operácia sivého zákalu v 21. storočí je najčastejšou operáciou na ľudskom tele, nebolí a môže pacientovi odstrániť zákal aj dioptrie na čítanie a tiež do diaľky, stále je opradená množstvom mýtov a poloprávd.

/MÝTUS 1/ S operáciou sivého zákalu počkajte

Jedinou možnou liečbou sivého zákalu je operácia, pri ktorej očný chirurg odstráni zakalenú vnútroočnú šošovkua nahradí ju novou umelou. Mýtus, že zákal musí „dozrieť“, kým sa operuje, dávno neplatí. Naopak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete. Operáciu podstúpte ju v prvom možnom termíne.

/MÝTUS 2/ Po operácii vám ostanú okuliare na čítanie

To, ako po operácii uvidíte, závisí od typu implantovanej vnútroočnej šošovky. Monofokálna odstráni zákal a jeden typ dioptrie. Ak ste si pred operáciou striedali okuliare na čítanie a do diaľky, po zákroku vám ostanú len jedny z nich. Vďaka multifokálnym vnútroočným šošovkám môžete zahodiť všetky typy okuliarov. Po operácii uvidíte výborne do blízka aj do diaľky - bez okuliarov.

Najnovšie trifokálne šošovky, ktoré okrem trvaléČo ho odstránenia dioptrií na čítanie a do diaľky, zabezpečujú aj nové pohodlie na strednú vzdialenosť. Niektoré šošovky zlepšujú navyše videnie v noci a za šera (asferické), iné dokážu korigovať aj astigmatizmus - zlé zakrivenie rohovky (torické).

/MÝTUS 3/ Ak vám po operácii sivého zákalu ostali okuliare, už s tým nič nenarobíte

Dnes majú oční chirurgovia k dispozícii špeciálne prídavné šošovky. Ak ste podstúpili operáciu sivého zákalu pred rokmi, vďaka nim sa môžete rozhodnúť pre „dokorekciu“ aj po tridsiatich rokoch. Veková hranica neexistuje. Prídavné šošovky Sulcoflex odstránia spolu s okuliarmi, ktoré vám po operácii ostali, aj nepríjemné zrakové fenomény spôsobené neskorigovanými dioptriamiOčný chirurg najskôr pomocou precízneho kalkulátora vypočíta, aký typ prídavnej šošovky pacient dostane. Počas bezbolestného zákroku ju pacientovi naimplantuje pred prvú, pôvodne naimplantovanú umelú šošovku. Už na druhý deň po operácii pacient výborne vidí a môže v normálnom režime opäť fungovať. Pomocou prídavnej šošovky chyby: krátkozrakosť (mínusky), ďalekozrakosť (plusky), presbyopiu (okuliare na čítanie), astigmatizmus (cylindrické dioptrie).

Zakaľovanie vnútroočnej šošovky

Rýchlosť zakalenia je individuálna. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky a desaťročia. V niektorých prípadoch na to stačia mesiace. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie, zmeny vo videní vôbec nemusíte postrehnúť.

V pokročilom štádiu už zbadáte tieto sprievodné príznaky: citlivosť na svetlo, neostré videnie, zahmlený obraz, farby so sivožltým nádychom.