Chcem sa objednať

Eurotelevízia: Nedajte sa zmýliť! 8 MÝTOV o laserových operáciách očí

18.05.2018

Operácia bolí. Je príliš drahá. Ženy si na ňu musia počkať až do pôrodu. To je zlomok mýtov, ktorými sú aj v 21. storočí opradené laserové zákroky. 

Očný chirurg MUDr. Radovan Piovarči vyvracia NAJČASTEJŠIE mýty o očných zákrokoch, ktoré naháňajú strach.

MÝTUS 1: Operáciu nepotrebujem

„Okuliare mi neprekážajú a športujem v kontaktných šošovkách,“ vyhlasuje typický homo contact lenseus. Ak by ste si mohli vybrať, či sa narodíte s dioptrickou chybou, alebo bez nej, skutočne by ste si zvolili možnosť B?

Okuliare už dnes môžeme vnímať ako módny doplnok. Napriek tomu sú krehké, lámeme ich a strácame, stoja dosť peňazí, otravujú nás pri pohybe, za dažďa, v zime, pri vode. Kontaktné šošovky sú výborným pomocníkom pri športoch. Ak to však s ich nadmerným nosením preženieme, môžu spôsobiť riziko infekcií a poškodenia rohovky. Navyše, ročne do nich investuje priemerne 300 – 400 eur.

A ak ich nosíte od rána do noci, čoskoro ich z ubolených očí budete vyťahovať chmatom jogína. Bezbolestná operácia odstráni dioptrie natrvalo a s dokonalejším efektom ako okuliare či najlepšie šošovky. Vďaka tomu uvidíte tak dobre, ako by ste sa opäť narodili.

MÝTUS 2: Laserová operácia bolí

Pri najmodernejších zákrokoch femtosekundovým laserom pacient počas operácie ani po nej žiadnu bolesť necíti. Už večer v deň zákroku môže čítať, posielať e-maily, pozerať televíziu a na druhý deň pohodlne pracovať.

MÝTUS 3: Operácia počká

Pokojne aj do tridsiatky alebo štyridsiatky. Opak je pravda. Čím skôr šetrnú laserovú operáciu podstúpite, tým dlhšie obdobie si budete môcť uživať slobodu a dokonalý zrak.

MÝTUS 4: Operácia je drahá

Operácia je o životnom štýle a živote bez obmedzení. Investícia do nového dokonalého zraku dá človeku toľko radosti a slobody, koľko nedokáže vytvoriť žiaden najnovší telefón či značková kabelka. Za pätnásť rokov používania lacnejších kontaktných šošoviek miniete v prieme 4 500 eur. Ak sa rozhodnete pre bezbolestnú operáciu femtosekundovým laserom, ušetríte 2 500 eur. Laserová korekcia dioptrií je navyše investíciou nastálo.

MÝTUS 5: Rekonvalescencia po operácii trvá dlho

Ľudia sa často boja, že po operácii nebudú môcť chodiť niekoľko dní do práce alebo budú musieť na niekoľko týždňov vypustiť svoj obľúbený šport. „Pri operáciách femtosekundovým laseroms využitím metód NeoLASIK HDa NeoSMILE 3D len veľmi jemným spôsobom odstraňujeme dioptrie v rohovke. Vďaka tomu sa väčšina pacientov môže už na druhý deň vrátiť do práce a už za týždeň sa môžu kúpať a športovať,“ vysvetľuje MUDrPiovarči.

MÝTUS 6: Vysoký počet dioptrií sa nedá odstrániť

Pri vyšších počtoch sa využívajú nelaserové metódy, takzvané fakické šošovky ICL. „Ide o účinnú bezbolestnú metódu, pri ktorej vieme pacientovi aj s mínus tridsiatimi dioptriami znížiť dioptrie prakticky na nulu,“ vysvetľuje MUDr. Radovan Piovarči.

MÝTUS 7: Astigmatizmus sa nedá odstrániť

O cylindrickej očnej chybe (astigmatizmus), ktorá znižuje zrakovú ostrosť a znemožňuje rozoznávanie detailov, pacienti často netušia. Nekorigovaný astigmatizmus pritom neraz sprevádzajú bolesti hlavy, únava, pálenie a rezanie očí, znížená výkonnosť. Môže sa pridružiť aj vypadávanie vlasov alebo rias. Typické je aj privieranie viečok pri pohľade do diaľky.

Pri astigmatizme je takisto časté zhoršené vnímanie kontrastov. Dnes ho vieme úspešne odstrániť pomocou laserovej metódy NeoLASIK HD alebo špeciálnych vnútroočných šošoviek.

MÝTUS 8: Dioptrie sa mi môžu vrátiť

Ako sa bude vaša očná chyba do budúcnosti vyvíjať, nie je schopný predvídať nikto na svete. Po laserovej operácii sa môže už natrvalo zastaviť alebo ak pred operáciou rýchlo narastala, aj po zákroku môže naďalej rásť. Práve preto volia svetoví oční chirurgovia zákrok s použitím femtolaseru v 90 percentách všetkých prípadov. Šetrná metóda umožňuje následné dolaserovanie. Viaceré slovenské očnékliniky poskytujú k zákrokom s femtolaserom doživotnú záruku. Znamená to, že ak sa vám v budúcnosti nižšia dioptrická chyba opäť objaví, dolaserovanie šetrnou metódou má už pacient bezplatne.

Foto popis| primár O nej kliniky NeoVíziaMUDr. Radovan Piovarči