Chcem sa objednať

Nový Čas Nedeľa: Za krátkozrakost’ou môže byť vážne ochorenie!

29.04.2018

S červeným diplomom sa pol roka nevedela zamestnať, dnes je z nej očná chirurgička, ktorá operuje závažné zriedkavé ochorenie očí keratokonus. Ten postihuje najmä mladých ľudí. Adriana Smorádková, ktorá už roky pôsobí na bratislavskej očnej klinike Neovízia, hovorí, že okuliarom sa brániť netreba a prečo je také dôležité starať sa o oči nielen na jar.

Ste jedna z dvoch desiatok očných chirurgov v Európe, ktorí operujú očné ochorenie mladých - keratokonus. Koľko je medzi takýmito chirurgmi žien?

V Európe v každej krajine operujú túto diagnózu jeden, maximálne dvaja odborníci. Takže z tohto pohľadu patrím k jednej z 10 až 20 lekárov chirurgov. Ale určite som jedna z dvoch žien, ktoré to robia.

Aký je to pocit, mať za konkurenciu toľkých mužov?

Zo začiatku to bolo stresujúce hlavne na kongresoch. Vojdete dnu, v sále sedí 80 ľudí, z toho narátate päť žien a zvyšok sú muži z Južnej Ameriky, z oblasti Perzského zálivu, zo severnej Afriky... Takže my ako európske blondínky tam vždy pôsobíme tak zvláštne. (smiech)

Prijímajú vás medzi seba bez problémov?

Určite, ak hovoríme o mužoch zo západného sveta. Tí berú ženu ako rovnocennú a prijímajú ju medzi seba. U nás si však žena lekárka musí svoje miesto tvrdo zaslúžiť a určite tvrdšie ako muž.

Čo je to keratokonus, na ktorý ste odborníčkou?

Ochorenie spôsobuje, že rohovka, teda predná časť oka, sa postupne vyklenuje a najčastejšie jej dolná časť sa stáva viac vydutá. To je, ako keby ste si predstavili balón, ktorý je niekde poškodený, fúkneme a vyduje sa. Podobne je to s rohovkou. Takýmto okom sa nedá poriadne vidieť, postupne narastá krivosť rohovky, zvyšujú sa dioptrie až do hodnoty vysokých mínusových hodnôt.

Vyskytuje sa táto choroba často?

Ide o zriedkavé degeneratívne ochorenie. V európskych končinách postihuje približne jedného človeka z dvoch tisícov. Omnoho častejšie je v krajinách, ktoré som spomínala - Perzskom zálive, Južnej Amerike, severnej Afrike. Tam ním trpia často aj celé rodiny. Hoci ochorenie sa začína už v období puberty okolo 12. roku, my ho zvyčajne zachytíme až medzi 20. až 40. rokom života. Zaujímavé je, že ním trpia prevažne muži.

Aké ťažkosti má človek, ktorý trpí týmto ochorením?

V prvom rade mladý človek s týmto ochorením horšie vidí už okolo 12. roku života. V začiatkoch ochorenia sa ochorenie tvári ako krátkozrakosť a pacientom sú predpisované nové a nové okuliare. Dioptrie pritom narastajú, zvyšuje sa astigmatizmus a pacient napriek okuliarom dobre nevidí. Dnes už šikovní oční lekári vedia, že ak sa objavia „divné“ dioptrie, odporučia pacientom špecializované vyšetrenie na keratokonus.

Dá sa to liečiť?

Áno. V prvom štádiu nosí pacient okuliare, mäkké alebo tvrdé kontaktné šošovky a ak je to nutné, tak sa rohovka ožaruje UV žiarením za použitia riboflavínu. Metóda sa nazýva crosslinking a jej cieľom je zviazať kolagén v rohovke a tak ju spevniť. Pre druhé, tretie a čiastočne aj štvrté štádium máme k dispozícii implantáciu tzv. ringov, rohovkových prstencov. Tieto sú implantované do rohovky do oblasti jej vyklenutia. Tým dôjde k splošteniu rohovky, kolagénne vlákna sa opäť k sebe priblížia a rohovka nadobúda takmer pôvodný tvar. Pacientom sa výrazne zlepší videnie a keratokonus sa stabilizuje. To znamená, že takmer na 99% nebude progredovať a nedostane sa do štvrtého štádia. Najhoršie je, keď pacient príde v poslednom štvrtom štádiu, a tam je už možná len transplantácia rohovky.

Možno keratokonusodhaliť už na preventívnej prehliadke?

Lekár by mal myslieť na to, že za každou krátkozrakosťou astigmatizmom 12a 13-ročných tínedžerov sa môže skrývať aj toto ochorenie.

Práve detských očných lekárov je žalostne málo, ani na moderných súkromných klinikách skrátka nie sú. Na koho sa majú rodičia teda obrátiť?

Lekárov vo všeobecnosti ubúda. Veľa z nich odchádza do zahraničia a detských oftmatológov je skutočne málo. U nás na klinike vyšetríme aj deti od určitého veku. A určite vyšetríme všetky deti a tínedžerov s podozrením na keratokonus. Ak dieťa „píše nosom“, chodí blízko k televízoru, natáča si hlavu k hračkám, k textu, alebo viac žmurká, matka by určite mala vyhľadať lekára. Treba však myslieť na to, že deti majú perfektnú prispôsobivosť oka a vedia zakamufl ovať aj pomerne vysoké dioptrie.

Majú aj deti bolesti hlavy spôsobené problémami s očami?

Je to ojedinelé, ale stretávame sa s tým. Často sa za tým skrývajú dioptrické chyby. Po nasadení správnych okuliarov ťažkosti vymiznú. Niekedy na ne upozorní aj detská nervozita, podráždenosť, únava. Tým, že dobre nevidia, rýchlo sa vyčerpajú a stávajú sa zlostné.

A čo robíme s očami zle my dospelí?

Dnešná doba počítačov a mobilov je pre naše oči náročnejšia, aj mínus štvrtka dioptrií môže pri počítači robiť problémy. Môžete potom na konci dňa cítiť, že oči sú unavené, že nedokážete doostriť, že sú suché a pálivé. Treba si dať vyšetriť zrak a netreba sa brániť okuliarom pri práci. Keď sa musíte osem hodín sústrediť za počítačom, tak potrebujete každú, aj tu malú dioptrickú chybu korigovať.

Najčastejšou obavou však je, že ak si raz nasadím okuliare, už sa ich nezbavím.

Áno, je to pravda, dioptria nezmizne, no neznamená to, že sa bude zväčšovať. Dioptria je vrodená, u každého sa ale prejaví v inom veku. Je daná dĺžkou oka a zakrivením rohovky. Problém musíte korigovať, inak budete mať rôzne ťažkosti. Tie môžu byť až také, že vám začnú vypadávať vlasy, budete unavený, bude vás bolievať hlava. Stačí si dať okuliare a všetko zmizne.

Aké príznaky by nás mali donútiť ísť k očnému ihneď?

Pocit dvojitého videnia, pocit neostrého videnia alebo výpadok v zornom poli signalizujú, že pacient ma odlepenú sietnicu. Alebo pocity krivého videnia, pocit vlnenia čiar alebo podlahy, čo znamená poškodenie žltej škvrny. Rovnako bolesti či tlaky v očiach môžu znamenať pokročilú formu zeleného zákalu. Výrazný pokles jedného viečka a náhly rozdiel vo veľkosti zreníc môžu signalizovať, že máte tumor.

Jar je spojená s alergiami, čo s nimi?

Alergici by si mali dávať pozor, a ak je to možné, nemali by chodiť von počas dňa. Byt vyvetrať ráno a večer, vyplachovať si oči studenou vodou, používať antialergiká a umelé slzy. Najväčším letným problémom sú zasa kontaktné šošovky. Sú z nich časté zápaly.

A čo slnečné okuliare?

Ja ich odporúčam nosiť počas celého roka, hlavne v takých dňoch, keď je slnečno, jasno a ostro. Čo sa týka výberu, mali by mať ofarbenie číslo 2 – dozviete sa to na bočniciach okuliarov. Čo sa týka UV filtra, mal by mať hodnotu 400. Ceny kvalitných okuliarov sa začínajú od 20 do 30 eur.

Čo je podľa vás najväčším nepriateľom očí?

Určite klimatizácia, počítače, suché miestnosti a zatvorené budovy. Mnohí čakajú, že poviem mobil a tablet, ale tie spôsobujú len to, že „posilňujeme“ 6 očných svalov, ako keby ste boli vo fitku. No ani posilňovať nemôžete stále a musíte robiť strečing. To isté platí pre oči, potrebujú čas na regeneráciu. Preto pri akejkoľvek práci s pozeraním do blízka sú nevyhnutné prestávky, aby došlo k relaxácii očných svalov.

***

Očná chirurgička Adriana SmorádkováZa krátkozrakosťou tínedžerov sa môže skrývať keratokonus 

RÝCHLA POMOC PRE OČI  

1. Nebráňte sa okuliarom pri práci. Ak sa máte osem hodín sústrediť na jedno miesto a máte malú dioptriu, okuliare zabránia, aby sa oči cítili unavené.

2. Kvapkajte si umelé slzy. Kvapky by ste mali brať ako samozrejmosť, ako keď si narúžujete pery alebo nakrémujete ruky.

3. Každú hodinu si robte prestávky. Odísť od monitora, odísť od rysovania, písania a preostriť na diaľku, pozrieť von z okna. Uvoľnia sa tak očné svaly.

...Keď dioptrie nekorigujete, môžu vám až vypadávať vlasy.