Chcem sa objednať

Plus jeden deň: Dobrý zrak znižuje riziko nehody

24.04.2018

Tipnete si, koľko šoférov si sadá za volant s nedostatočne skorigovaným videním? Človek, ktorý dlhšie nebol u očného lekára, o svojej dioptrickej chybe často netuší. Podľa očných lekárov je možné prirovnať stav šoféra, ktorý dokonale nevidí, k tomu, akoby si do auta sadol opitý alebo pod vplyvom drog.

Stav zhoršeného videnia prichádza podľa očných lekárov obyčajne nepozorovane a pomaly. „Človek sa ľahko adaptuje na zhoršené videnie a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro. Pritom stačí, že si za volant sadnete s neskorigovanou polkou či mínus jednou dioptriou a spomalené reakcie môžu doslova spôsobiť nešťastie,” upozorňuje očná lekárka a chirurgička Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Adriana Smorádková.

NESKORIGOVANÉ DIOPTRIE = AKO POD VPLYVOM DROG?

Podľa očných lekárov je vraj stav, keď človek zle vidí za volantom, možné prirovnať k tomu, akoby do auta sadol opitý alebo pod vplyvom drog. Od bezchybného zraku závisí, či vodič správne a rýchlo vyhodnotí situáciu a zareaguje včas. Test vo Veľkej Británii, ktorý iniciovala britská poisťovňa RSA, priniesol závažné zistenia. Šoféri s nedostatočne skorigovaným videním vybočujú z jazdného pruhu o 62% častejšie ako vodiči s bezchybným videním. Niektorým robí problém identifikovanie ešpézetiek iných vozidiel. Stačí, ak pri rýchlosti 50 km/ hod zafixujú zrak na značku auta pred sebou o sekundu dlhšie, pri neočakávanej situácii na ceste prejdú kvôli tomu bez povšimnutia o trinásť metrov viac.

„Špeciálne kombinácia rýchlosti a nedostatočne skorigovaného zraku je životu nebezpečná,” vystríha očná lekárka MUDr. Adriana Smorádková a upozorňuje na dôležitosť robenia si pravidelných prestávok.

POZOR NA DLHÚ JAZDU AJ NA NÁLEPKY

„Na dlhých cestách klesá opakovanými stereotypnými činnosťami pozornosť. Oči sa ľahšie unavia, vnímanie sa zhoršuje u všetkých, nielen u príležitostných šoférov. Na dlhých cestách si preto robte raz za 1-2 hodiny krátke prestávky. Prejdite sa okolo auta, natiahnite si telo, čerstvý vzduch prospieva aj unaveným očiam,“ radí lekárka.

Odporúča pravidelne si nechať skontrolovať aj periférne videnie. „Auto na diaľnici valiace sa obrovskou rýchlosťou, ktoré sa vás chystá predbehnúť, si nemusíte všimnúť len kvôli poruche periférneho vnímania. Niektoré ochorenia periférne videnie ešte zhoršujú – napríklad zelený zákal, ktorého posledným štádiom je takzvané trubicové videnie. Keď si z rúk urobíte trubicu, pozriete cez ňu, vidíte len to, čo je pred vami, vôbec nič čo je na boku, vpravo, vľavo, hore, dole v periférii. Ak spozorujete takýto stav, vyhľadajte lekára.“

Odstráňte aj nálepky na prednom skle a rôzne visiace predmety zo spätného zrkadielka. V našom zornom poli by nemali byť žiadne predmety, ktoré zhoršujú periférne videnie.“

Lekári odporúčajú podstúpiť kompletné očné vyšetrenie minimálne raz za dva roky a dioptrickú chybu riešiť precízne nameranými dioptrickýmiokuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo operačne - trvalým, bezbolestným femtosekundovým laserom či vnútroočným zákrokom. „Vďaka moderným femto operáciám už môžete na druhý deň šoférovať do práce či na výlet. Precízne vyšetrenie a korekciu dioptrií neodďaľujte,“ radí lekárka.

Za volantom sa vyhnite tmavým sklám

Veľmi tmavé a intenzívne zatmavené sklá, ktoré sa používajú pri slnečných letných dňoch, sú za volant nevhodné. Zhoršujú vnímanie kontrastu a celkové videnie. Najlepšie šoférske okuliare majú hnedú farbu filtra. Vyhnite sa modrému zafarbeniu skiel, zhoršujú vnímanie červenej a zelenej až o 20-30%. Inak sa môže stať, že v spleti všetkých vnemov, billboardov a svetiel vám za modrými sklami zanikne červený semafor. Naopak, žltá farba v okuliaroch môže pôsobiť takisto ako hmlovky na aute - zlepšujú viditeľnosť v hmle. Ideálne sú sklá s polarizačným efektom. Perfektne zlepšujú videnie po daždi na mokrej vozovke.“

Foto popis| MUDrSmorádková