Chcem sa objednať

TelePlus: NAJČASTEJŠIE PRAVDY A MÝTY O SIVOM ZÁKALE

23.03.2018

MÁTE SIVÝ ZÁKAL? S OPE- RÁCIOU POČKAJTE, KÝM „DOZRIE“

NIE

Jedinou možnou liečbou sivého zákalu je operácia, pri ktorej očný chirurg odstráni zakalenú vnútroočnú šošovku a nahradí ju novou umelou. Mýtus, že zákal musí „dozrieť“, kým sa operuje, dávno neplatí. Naopak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete. Operáciu neodďaľujte, podstúpte ju v prvom možnom termíne.

OPERÁCIU KOMPLETNE HRADÍ POISŤOVŇA

ÁNO

Pokiaľ vás čaká chirurgické odstránenie sivého zákalu a neviete, koľko úspor si máte pripraviť, môžete pokojne zaspávať. Operáciu sivého zákalu s monofokálnymi šošovkami (šošovka odstráni okrem sivého zákalu aj jeden okuliare do diaľky, ostanú vám okuliare na čítanie) kompletne prepláca každá zdravotná

poisťovňa. „Pacientovi vždy radíme, aby si zavolal na viaceré kliniky a spýtal sa na možnosti. U nás má operáciu kompletne hradenú zdravotnou poisťovňou a nedopláca nič ani za monofokálnu šošovku chrániacu sietnicu,“ radí MUDr. Radovan Piovarči.

Pacient si dopláca až za nadštandardné šošovky (napríklad multifokálne alebo trifokálne), ktoré okrem zákalu odstránia počas jediného zákroku aj okuliare na čítanie, na počítač a do diaľky.

PO OPERÁCII MI OSTANÚ OKULIARE NA ČÍTANIE

NIE

To, ako po operácii uvidíte, závisí od typu implantovanej vnútroočnej šošovky. Monofokálna odstráni zákal a jeden typ dioptrie. Ak ste si pred operáciou striedali okuliare na čítanie a do diaľky, po zákroku vám ostanú len jedny z nich. Vďaka multifokálnym vnútroočným šošovkám môžete zahodiť všetky typy okuliarov. Po operácii uvidíte výborne do blízka aj do diaľky - bez okuliarov. Najnovšie trifokálne šošovky, ktoré okrem trvalého odstránenia dioptrií na čítanie a do diaľky, zabezpečujú aj nové pohodlie na strednú vzdialenosť. Niektoré šošovky zlepšujú navyše videnie v noci a za šera (asferické), iné dokážu korigovať aj astigmatizmus - zlé zakrivenie rohovky (torické).

AK VÁM PO OPERÁCII SIVÉHO ZÁKALU OSTALI OKULIARE, UŽ S TÝM NIČ NENAROBÍTE

NIE

Dnes majú oční chirurgovia k dispozícii špeciálne prídavné šošovky. Ak ste podstúpili operáciu sivého zákalu pred rokmi, vďaka nim sa môžete rozhodnúť pre „dokorekciu“ aj po tridsiatich rokoch. Veková hranica neexistuje. Prídavné šošovky Sulcoflex odstránia spolu s okuliarmi, ktoré vám po operácii ostali, aj nepríjemné zrakové fenomény spôsobené neskorigovanými dioptriami. Očný chirurg najskôr pomocou precízneho kalkulátora vypočíta, aký typ prídavnej šošovky pacient dostane. Počas bezbolestného zákroku ju pacientovi naimplantuje pred prvú, pôvodne naimplantovanú umelú šošovku. Už na druhý deň po operácii pacient výborne vidí a môže v normálnom režime opäť fungovať. Pomocou prídavnej šošovky vieme odstrá- niť všetky zostatkové dioptrické chyby: krátkozrakosť (mínusky), ďalekozrakosť (plusky), presbyopiu (okuliare na čítanie), asitgmatizmus (cylindrické dioptrie).

TelePlus: NAJČASTEJŠIE PRAVDY A MÝTY O SIVOM ZÁKALE

teleplus-myty-o-sivom-zakale.pdf