Chcem sa objednať

www.aktuality.sk: Pozor na zrak. Mladých ľudí ohrozuje unikátna porucha

10.03.2018

Rozmazané písmená v knihe, nečitateľný nápis na budove v diaľke či zákaly. To sú najčastejšie poruchy zraku, ktoré trápia Slovákov.

Okrem nich sa však u mladých ľudí stále častejšie objavuje unikátne ochorenie rohovky - keratokonus.

Dioptrické poruchy

Zhoršený zrak často ľudia dlhé roky prehliadajú. Niekedy stratia až 50 percent videnia.

„Ak nedáme svojmu zraku potrebnú korekciu, koledujeme si o bolesti hlavy, únavu, horšie sústredenie počas pracovného dňa, padanie vlasov a čo je najhoršie, zvýšené riziko nehodovosti za volantom,“ vystríha lekárka Adriana Smorádková..

Dôkladné prehliadky u očného lekára by mali pacienti s dioptriami absolvovať minimálne raz za dva roky.

  • Krátkozrakosť - zlé videnie do diaľky, upravuje sa mínusovými dioptriami
  • Ďalekozrakosť - zlé videnie na blízko, upravuje sa plusovými dioptriami
  • Astigmatizmus - nerovnomerné zakrivenie plôch oka, ktoré spôsobuje nedostatočné vnímanie detailov a kontrastov, upravuje sa cylindrickými dioptriami
  • Sivýzákal - zahmlenie alebo zakalenie šošovky, upravuje sa chirurgickým zákrokom
  • Zelenýzákal - vzniká ako výsledok zvýšeného vnútroočného tlaku, nedá sa odstrániť

Vzdelaní sú častejšie krátkozrakí

Medzi hlavné príčiny výskytu krátkozrakosti patria postupné zmeny životného štýlu. Súčasná uponáhľanosť našim očiam vôbec nevyhovuje.

„Z pozorovania a praxe vidíme, že vysokoškolsky vzdelaní ľudia mávajú častejšie mínusové dioptrie ako ľudia bez vyššieho vzdelania. Spôsobuje to fakt, že veľký čas strávili čítaním, štúdiom, prácou na blízko, často aj v nevhodných svetelných podmienkach,“ vysvetľuje primár Očnej kliniky NeoVízia Radovan Piovarči.

Chirurgické odstránenie

Dnes už sa nemusia pacienti spoliehať iba na okuliare či kontaktné šošovky. Medicína ponúka širokú škálu chirurgických korekcií.

Laserové operácie dioptrií excimerovým laserom sa na Slovensku vykonávajú už viac než dvadsať rokov. Ich spoľahlivosť preverilo celosvetovo viac než 35 miliónov operácií vykonaných do roku 2010,“ vysvetľuje lekárka Petra Schreinerová.

Operácie dioptrií prešli za ostatné roky veľkým vývojom. Už niekoľko rokov je možné aj na Slovensku podstúpiť odstránenie dioptriíšetrným femtosekundovým laserom. Zákrok je bezbolestný a už na druhý deň môže pacient pokračovať v bežnom živote.

Moderná očná chirurgia rozoznáva tri rôzne chirurgické metódy:

  1. metódy typu SMILE, pri ktorých chirurg používa iba femtosekundový laser, je považovaná za laserovú metódu 21. storočia. Ide o najšetrnejšiu bezbolestnú laserovú metódu, do siedmych dní od zákroku môžete už profesionálne športovať.
  2. metódy typu femtoLASIK, pri ktorých chirurg používa kombináciu femtosekundového excimerového laseru +. Opäť sú to bezbolestné metódy. Večer po operácii už pacient normálne „funguje“.
  3. metódy typu LASEK, pri ktorých chirurg používa iba excimerový laser. Ide o najstarší typ vhodný najmú pri nižších mínusových dioptriách. Metóda je prvé tri dni od zákroku bolestivá.

Podmienkou úspešného zákroku je dôsledné predoperačné vyšetrenie s dokonale rozkvapkanou zrenicou, ktoré ukáže, či je pacient vhodným kandidátom. Podľa odborníkov nie je žiadna laserová metóda vhodná pre všetkých. Ideálne je preto vybrať si kliniku, ktorá ponúka na výber zo všetkých metód a po vstupnom vyšetrení mu odporučí, ktorá je preňho najvhodnejšia.

Sivý zákal odstráni chirurg

Jedinou možnou liečbou sivého zákalu je operácia, pri ktorej očný chirurg odstráni zakalenú šošovku a nahradí ju novou. Starý mýtus, že zákal musí dozrieť, kým sa operuje, dávno neplatí. Naopak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete.

Dnes už pri nej chirurg nepoužíva skalpel ani ostré nástroje, takže nehrozia chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov. To, ako po operácii uvidíte, závisí od typu implantovanej vnútroočnej šošovkyOperácia nebolí, preplácajú ju všetky zdravotné poisťovne a je prínosom pre pacienta v každom veku. Pomáha dokonca predchádzať demencii aj úrazom.

Monofokálna odstráni zákal a jeden typ dioptrie. Ak ste si pred operáciou striedali okuliare na čítanie a do diaľky, po zákroku vám ostanú len jedny z nich. Vďaka multifokálnym šošovkám môžete zahodiť všetky typy okuliarov. Po operácii uvidíte výborne do blízka aj do diaľky - bez okuliarov.

Existujú aj najnovšie trifokálne šošovky, ktoré okrem trvalého odstránenia dioptrií na čítanie a do diaľky, zabezpečujú aj nové pohodlie na strednú vzdialenosť. Niektoré šošovky zlepšujú navyše videnie v noci a za šera (asferické), iné dokážu korigovať aj astigmatizmus.

Zelený je nevyliečiteľný

Zelený zákal patrí medzi závažné ochorenia. Je jednou z hlavných príčin slepoty na svete.

Ochorenie postihuje zrakový nerv a spočiatku nemá žiadne príznaky. Jeho liečba spočíva najmä v užívaní liekov a v spomaľovaní procesu poškodenia. Vzniknuté poškodenie sa nedá odstrániť, dôležité je preto predchádzať mu najmä znižovaním vnútroočného tlaku.

Unikátne ochorenie mladých ľudí

Keratokonus postihuje iba pol percenta populácie. Ide o skryté ochorenie mladých ľudí, najčastejšie dvadsiatnikov a tridsiatnikov. Degeneratívne ochorenie rohovky sa môže vyvíjať nepozorovane veľmi dlhý čas. Jeho charakteristickým príznakom je nepravidelné stenčovanie a vyklenutie rohovky. Neskôr sa môže prejaviť astigmatizmom.

„Keď stenčenie rohovky presiahne určitú hranicu, môže nastať opuch, poškodenie a rozmazanie videnia, v niektorých prípadoch až jej pretrhnutie. Konečným riešením je transplantácia rohovky od iného darcu.

Darcov však nie je dosť a imunitný systém pacienta nemusí cudziu rohovku prijať,“ vysvetľuje odborníčka na liečbu keratokonusu Smorádková.