Chcem sa objednať

www.pluska.sk: Režú a pália vás oči? Rýchly operačný zákrok je v Amerike hit!

22.02.2018

Pracujete za počítačom? Máte pustenú klímu alebo radiátory na maximum? Sem-tam sa vám zahmlí pred očami? Riešte to.

Sú to príznaky ako vystrihnuté z encyklopédie očného lekárstva. „Syndróm suchého oka trápi každého piateho pacienta. Vzniká, keď sa povrch oka dostatočne nezvlhčuje,“ hovorí očná lekárka a chirurgička Miriam Záhorcová o príznakoch, ktoré aspoň raz v živote zažil každý. „Slzy vytvárajú na očiach slzný film. Tvoria ho tri základné zložky – hlienová, vodná a tuková. Pri narušení ich rovnováhy vzniká syndróm suchého oka.“

Klíma či okuliare

Niekedy sa však syndróm suchého oka pletie s prejavmi, ktoré spôsobujú zle skorigované dioptrie. Pocity suchosti, rezania či hmlistého videnia môžete mať aj v dôsledku zlých okuliarov. „Príznaky bývajú rovnaké. Až pri testoch zistíme, že pacient nemá problém s produkciou sĺz, ale s preťažením oka, ktoré je nesprávne skorigované. Neostré videnie oko vyčerpáva, čo sa môže prejaviť aj pocitom suchosti,“ hovorí Adriana Smorádková o prípade, keď kvapky do očí nezaberajú.

Tak prečo?

Medzi najbežnejšie príčiny suchých očí patrí dlhodobá práca s počítačom bez pravidelných prestávok, nedostatočná vlhkosť vzduchu, klimatizácia, nečistota a prach. Na vine však môžu byť aj zmeny v tele. Častejšie trpia suchými očami ženy v období dojčenia a menopauzy. Stav zhoršuje oslabená imunita, chronické zápaly či užívanie hormonálnej antikoncepcie, antidepresív, antihistaminík aj liekov na spanie. A predsa sa hľadanie príčiny môže zvrhnúť na poriadnu detektívku. „Ochorenie vieme zmierniť náhradou sĺz, takzvanými umelými slzami. Na Slovensku dostať veľké množstvo prípravkov od rôznych výrobcov, každému oku môžu vyhovovať iné. Niekedy sa môže stať, že vyskúšate niekoľko druhov, kým nájdete tie najvhodnejšie,“ radia lekárky.

Kvapky nestačia

Ak vám neuľavili desiatky umelých sĺz, ktoré ste už vyskúšali, môžete popremýšľať nad plugmi. „Dokážu priniesť úľavu väčšine pacientov, ktorých trápi syndróm suchého oka. Do slzného kanálika zavedieme tenučkú ‚paličku‘, ktorá zväčší svoj objem a vytvorí akoby penovú ‚zátku‘.

Tá zabezpečí, že sa v oku udrží väčšia vlhkosť,“ vysvetľuje očná lekárka a chirurgička Miriam Záhorcová. „Plugy sú trendom najmä v USA, kde suché oči trápia milióny ľudí. Ide o párminútový bezbolestný ambulantný výkon,“ dodáva, že sa oplatí dbať aj na správny pitný režim a vyhýbať sa ponocovaniu, alkoholu a nedostatku spánku.

Žmurknite naňho

Pri pozeraní do monitora zabúdame žmurkať, čím sa automaticky narúša slzný film. Počet žmurknutí sa znižuje na štyri až šesť za minútu. Normálne žmurkneme každých sedem sekúnd, čím sa po očiach rozotiera aj slzný film. Dlhodobá práca s počítačom sa môže okrem toho podpísať aj pod únavu očných svalov. Po každej hodine práce na počítači sa odeň vzdiaľte aspoň na 10 minút. Premasírujte si viečka prstami, pokrúžte očami, vyvetrajte kanceláriu alebo vybehnite na pár minút von.

Príznaky syndrómu suchého oka pocit suchých očí pocit piesku, cudzieho telieska v oku pocit škriabania v oku pocit unavených očí začervenanie očí pocit ťažkých, opuchnutých očí pocit svrbenia, pálenia, rezania pocit nadmerného slzenia

Zdravá rada

Určitý vplyv na úspešnosť liečby umelými slzami má aj obsah konzervačných látok v nich. Vyberte si kvapky, ktoré ich obsahujú čo najmenej. Tie s obsahom konzervačných látok sa môžu používať najviac päťkrát za deň, tie bez nich aj viackrát.