Chcem sa objednať

Nový Čas Nedeľa: Ochráňte si oči pred nástrahami zimy

14.01.2018

Škodí im nielen chlad + Pobyt vo wellnesse zvyšuje riziko zápalov

Chladné počasie neohrozuje len našu hrozuje imunitu, ale aj naše oči. Tie trpia vonku, ale aj v prekúrených Vážne problémy vám môže priniesť i obyčajná návšteva wellness. Ako si ochrániť zrak v zime, vám poradia odborníci z Očnej kliniky NeoVízia.

Do wellness bez šošoviek

Zimný relax v saune či vírivke prináša riziká pre tých, ktorí používajú kontaktné šošovky. „Vo vode, vo wellness, v bazénoch a vlhkom prostredí prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne a akantaméby. Pre nositeľov kontaktných šošoviek predstavujú výraznejšie riziko – oko pod kontaktnou šošovkou totiž trpí nedostatkom výživy. Rohovke chýba kyslík, doslova sa nemá ako nadýchnuť,“ upozorňuje lekárka z Očnej kliniky NeoVízia Adriana Smorádková. Baktéria sa vďaka kontaktnej šošovke lepšie „nalepí“ na oko a drobnými trhlinkami si ľahšie vytvorí prístupové cesty do ostatných štruktúr v oku. „Môže ho kontaminovať a vyvolať vážne zápaly rohovky spojené s bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním, slzením, vredmi či zjazvením rohovky.“ Infekcia sa podľa nej môže skončiť transplantáciou rohovky a v kritických prípadoch až slepotou! Chlamýdiové očné zápaly môžu vzniknúť aj týždne či mesiace po pobyte vo wellness. Šošovky si preto pred saunovaním vyberte alebo si zvoľte jednodňové, aby ste ich na konci dňa po saunovaní mohli vyhodiť.

Syndróm suchého oka

Aj pri miernom vetre si chráňte oči a tvár kapucňou alebo čiapkou so šiltom. Tiež sa majte na pozore pred vykúrenými miestnosťami – teplý vzduch nadmerne vysúša oči a narúša tvorbu slzného filmu. „Príznaky syndrómu suchého oka trápia každého druhého človeka a počas vykurovacej sezóny sa často zhoršujú,“ upozorňuje lekárka Smorádková. Dá sa proti tomu bojovať nielen umelými slzami, ale tiež lekárskym zákrokom. „Odporúčame pravidelné kvapkanie umelých sĺz, ktoré kúpite v lekárni, najlepšie bez konzervačných látok.“ Lekári majú k dispozícii novinku, ktorá pomáha pri syndróme suchého oka. „Takzvané plugy – čo sú upchávky slzného kanálika, dokážu priniesť úľavu väčšine pacientom. V oku udržujú vlhkosť priamo na mieste, kde je to potrebné.“

Zlý zrak zvyšuje riziko úrazu

Pre bezpečnú lyžovačku je dôležitá nielen výbava, ale do poriadku by ste si mali dať aj svoje oči. „Na svahoch je vysoká intenzita slnečného svetla. Lyžiari s nedostatočne skorigovanými dioptriami bývajú svetloplachí. Žmúria a podráždené oči reagujú slzením a únavou. Navyše, bez okuliarov či s nevhodnou korekciou oveľa ťažšie zbadajú prekážku na svahu či orientačné body,“ upozorňuje primár Očnej kliniky NeoVízia Radovan Piovarči. Krátkozrakosť spôsobuje lyžiarom aj problémy s periférnym videním. „Nezbadajú priehlbiny a odtiaľ je už krátka cesta k úrazu,“ varuje Piovarči. Slnečné okuliare aj na svahoch

Silné UV žiarenie na horách môže poškodiť rohovku. Nechránené vystavenie UV lúčom bez kvalitných slnečných okuliarov môže podľa niektorých štúdií urýchliť vznik degenerácie makuly – miesta najostrejšieho videnia. Dôležité je zapamätať si číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný 100%-ný systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Ak chcete zistiť, či majú vaše okuliare skutočne UV ochranu, akú uvádzajú, nechajte si ich premerať v očnej optike. „Pri výbere je tiež dôležitá správna priepustnosť svetla slnečných skiel. Siahnite po kategórii 4. Ide o veľmi tmavý filter, vhodný k moru a do hôr. Blokuje takmer 92 – 97 % žiarenia.“ Za volantom však tieto okuliare odložte, skresľujú vnímanie farieb a línií.

Foto popis| PRIMÁR RADOVAN PIOVARČI
Foto popis| OČNÁ LEKÁRKA ADRIANA SMORÁDKOVÁ
Foto popis| VODA V BAZÉNOCH: Problém môžete mať hlavne ak používate kontaktné šošovky.
Foto popis| ZRAK NA SVAHU: Na okuliare nezabúdajte ani počas lyžovania, nielen pri letnom slnení.
Foto autor| Foto isotck, anc