Chcem sa objednať

Podtatranské noviny: Manuál o sivom zákale

28.11.2017

Operáciu sivého zákalu neodkladajte

Operáciasivéhozákalu nebolí a pomocou správne zvolenej šošovky môžete byť po nej celkom novým človekom. Počas jediného zákroku vás očný chirurg dokáže už natrvalo zbaviť zákalu, dioptrií na čítanie aj do diaľky súčasne. „Človek kvôli neliečenému sivémuzákalu často stráca energiu aj chuť komunikovať, lebo jednoducho nevidí,“ upozorňuje očná lekárka MUDr. Lucia Sonntag z popradskej OčnejklinikyNeoVízia.

Stráca váš rodič či starý rodič energiu a záujem o svoje okolie? Jedným z dôvodov môže byť zhoršené videnie. „Ak starší človek nemá dostatok podnetov z okolitého prostredia, prestáva sa hýbať a komunikovať s okolím. Veľmi skoro sa uňho môže prejaviť demencia. Ak sa k iným ochoreniam pridá aj sivý zákal, negatívne ovplyvní jeho videnie. Človek tak postupne prichádza o najdôležitejší zdroj vizuálnych informácií zo svojho okolia. Stráca energiu a chuť komunikovať, lebo jednoducho nevidí,“ vystríha vedúca lekára popradskej Očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Lucia Sonntag.

Kvôli zhoršenému, rozmazanému videniu ako cez clonu z hmly, ktoré je častým príznakom sivého zákalu, stráca orientáciu, môže sa zamotať, spadnúť, prísť k úrazu. „Ak človek slabšie vidí, nevšimne si schodík či nerovnosť na zemi. Ľahko sa potkne, spadne a u staršieho človeka je oveľa vyššie riziko hojenia zlomenín,“ dopĺňa lekárka.

Operácia je jediným riešením

Ochorenie spôsobuje prirodzené starnutie a zakaľovanie vnútroočnej šošovky. „Šošovka stráca vekom svoju pružnosť, spomaľuje sa jej metabolizmus a začínajú sa v nej hromadiť minerály. Postupne stráca priehľadnosť a je stále tvrdšia. Práve preto začínajú mať ľudia okolo 60. roku života problémy, najčastejšie v podobe hmlistého videnia. To je princíp šedého zákalu,“ vysvetľuje primár bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Radovan Piovarči.

Rýchlosť zakalenia býva podľa neho individuálna. „Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky až desaťročia. V niektorých prípadoch na to stačia mesiace. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie, zmeny vo videní vôbec nemusíte postrehnúť.“ V pokročilom štádiu už zbadáte tieto sprievodné príznaky: citlivosť na svetlo, neostré videnie, zahmlený obraz, farby so sivožltým nádychom.

Jedinou možnou liečbou sivého zákalu je operácia, pri ktorej očný chirurg odstráni zakalenú šošovku a nahradí ju novou. Starý mýtus, že zákal musí ’dozrieť’, kým sa operuje, dávno neplatí. Naopak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete. Počas operácie očný chirurg odstráni z puzdra šošovky zakalenú šošovkovú hmotu a nahradí ju umelou šošovkou.

Správna šošovka odstráni všetky dioptrické problémy

To, ako po operácii uvidíte, závisí od typu implantovanej vnútroočnej šošovky. Monofokálna odstráni zákal a jeden typ dioptrie. Ak ste si pred operáciou striedali okuliare na čítanie a do diaľky, po zákroku vám ostanú len jedny z nich. Vďaka multifokálnym vnútroočným šošovkám môžete zahodiť všetky typy okuliarov. Po operácii uvidíte výborne do blízka aj do diaľky - bez okuliarov. Najnovšie trifokálne šošovky, ktoré okrem trvalého odstránenia dioptrií na čítanie a do diaľky, zabezpečujú aj nové pohodlie na strednú vzdialenosť. Niektoré šošovky zlepšujú navyše videnie v noci a za šera (asferické), iné dokážu korigovať aj astigmatizmus - zlé zakrivenie rohovky (torické).

Dá sa operácia „opraviť“?

Podstúpili ste pred desiatimi, dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi niektorú vnútroočnú operáciu či operáciu sivého zákalu? Ostali vám okuliare na čítanie alebo cylindre, ktoré vám bránia v dokonalom videní? Dnešná očná chirurgia už aj na Slovensku prináša riešenie aj pre ľudí, ktorí operáciu sivého zákalu podstúpili v minulosti a dnes nie sú spokojní s kvalitou videnia. „Počas zákroku im pred umelú, už implantovanú vnútroočnú šošovku, implantujeme ešte jednu, prídavnú. Pomocou nej dokážeme skorigovať zostatkové dioptrické odchýlky u všetkých pacientov, ktorí už kedykoľvek v minulosti podstúpili inú implantáciu vnútroočnej šošovky a dnes so svojim videním nie sú spokojní. Pomocou tzv. add - on šošoviek vieme vyriešiť aj komplikované dioptrické stavy. Výsledkom je dokonalé videnie aj u pacientov po operácii sivého zákalu, ktorí si už slobodu bez okuliarov nedokázali ani predstaviť. Čo je pre pacienta najlepšie, efekt je takmer okamžitý, pacient na druhý deň po bezbolestnom zákroku opäť vidí,“ prezrádza MUDr. Radovan Piovarči.

ca lekárka popradskej NeoVízie, MUDr. Lucia Sonntag. Novootvorená popradská Očná klinika NeoVízia má dostatočné kapacity postarať sa o všetkých pacientov, ktorí potrebujú akýkoľvek typ očného - preventívneho, kontrolného či špecializovaného vyšetrenia, vrátane diagnostiky ochorení sietnice.

Foto popis| Šošovky sú vyrobené z materiálu, ktoré ľudské oko vynikajúco prijíma.