Chcem sa objednať

Zdravie: Nech už príde tma

21.11.2017

Nie je šeroslepota ako šeroslepota. Kým jedna vás pomaly oberá o zrak, proti tej druhej môžete účinne zabojovať aj mrkvou.

Vidíte horšie, keď sa začne stmievať? „Je prirodzené, že väčšina ľudí nevidí za šera tak dobre ako za jasného dňa,“ hovorí očná lekárka Adriana Smorádková. Je však podstatné rozlíšiť, o ktorú šeroslepotu ide. „Pravá šeroslepota vzniká pri ochorení retinopatia pigmentosa. Je to závažné dedičné ochorenie sietnice, pri ktorom postupne odumierajú jej bunky,“ opisuje odborníčka proces, ktorý vedie k ťažkej poruche periférneho videnia a problémom s priestorovou orientáciou. „Začnete narážať do nábytku, rámu dverí, nebudete vedieť, kde ste v šere a tme,“ opisuje lekárka.

Do štyridsiatky

V závere ochorenia pacienti vidia ako v tuneli, len v rozsahu päť až desať stupňov okolo bodu, na ktorý sa pozerajú.
Posledným štádiom je slepota. „Retinopatiu môže skomplikovať aj sivý zákal, keď zakalená vnútroočná šošovka zhoršuje zostatkové videnie,“ vysvetľuje Adriana Smorádková. Dedičný typ retinopatie sa prejavuje od útleho detstva, ale príznaky sa môžu dostaviť aj vekom, obyčajne do štyridsiatky.
„Napriek pokrokom v medicíne ochorenie nevieme liečiť. Odporúčame len vitamínoterapiu a niekoľkokrát do roka infúzie na prekrvenie sietnice.“

Iba v šere

Tá druhá – „ľudová šeroslepota“ – nie je taká vážna. Ide len o menej kvalitné videnie za zhoršených svetelných podmienok. „Pri stmievaní sa menia vlnové dĺžky svetelného spektra, pričom prevládajú krátke. Svetlo sa láme viac pred sietnicu, čo navodzuje stav, akoby ste trpeli slabšou krátkozrakosťou.
Keď sa zotmie, videnie sa obyčajne zlepší,“ opisuje odborníčka.

Nemáte áčko?

Ľudské oko by sa malo prispôsobiť rôznym stupňom osvetlenia.
Zodpovedá za to hlavne sietnica, ktorá sa skladá z čapíkov a tyčiniek. Vďaka čapíkom správne vidíte pri dennom svetle. Tyčinky zodpovedajú za videnie v tme. Nachádza sa v nich zrakový pigment rodopsín a karotenoid tvoriaci sa vďaka vitamínu A. „Keď na rodopsín dopadne svetlo, rozpadne sa na rôzne zložky a musí sa znovu skompletizovať vďaka vitamínu A z krvi. Ak chýba, obnovovanie pigmentu sa spomalí a nastáva šeroslepota,“ vysvetľuje očná lekárka.

Žĺtok a mrkva

Zavaríte si, ak držíte diétu a obmedzíte všetky tuky.
„Vitamín A je rozpustný v tukoch. Ak ich vylúčite, nemôže sa do tela vstrebať,“ upozorňuje odborníčka.
Vstrebávanie sa môže narušiť aj pri chronickom zápale žalúdka, ochoreniach čriev i pečene. Pri problémoch s videním v šere odporúča odborníčka konzumovať stravu, ktorá je bohatá na vitamín A alebo na jeho provitamín.
Preto zaraďte do stravy maslo, mlieko, syry, žĺtok, mrkvu, špenát, hlávkový šalát, paradajky, šípky či broskyne.

***

CEZ ŽLTÉ OKULIARE

Hoci „ľudová šeroslepota“ nepredstavuje vážnejší problém, môže byť nebezpečná najmä za volantom. Prispôsobte tomu rýchlosť jazdy. Pomôžu špeciálne okuliare na nočné šoférovanie so žltým filtrom. „Uľahčia jazdu pri zhoršených svetelných podmienkach, pri stmievaní, za hmly či za dažďa. Pomocou špeciálnych žltých filtrov sa ľahšie rozlišujú kontrasty a detaily predmetov,“ pridáva tip doktorka Smorádková.

Foto popis| Naša odborníčka
Foto popis| ? MUDr. ADRIANA SMORÁDKOVÁ očná lekárka a chirurgička
Foto autor| foto Getty Images