Chcem sa objednať

www.pluska.sk: Rýchly TEST ZRAKU: Aké farby a aké čísla vidíte? Zistite, či nemusíte k očnému!

19.10.2017

Priznajte sa: kedy naposledy ste boli na očnom vyšetrení? Mýlite sa, ak si myslíte, že nie je potrebné, pretože vidíte dobre. Lekár totiž môže odhaliť aj skryté vážne choroby. Otestujte si zrak aspoň s nami a zistíte, či je naozaj všetko v poriadku.

Potreba nosiť okuliare nie je jediným „hendikepom“ oka. „Hrozí mu množstvo iných ochorení, ktoré v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky. Pacient nemá šancu všimnúť si ich, zbadá ich až v pokročilejšom štádiu, keď je už liečba zložitá,“ upozornil primár Očnej kliniky NeoVízia v Bratislave Radovan Piovarči.

Agresívne lienky zamorili Slovensko, odborníci varujú: Pozor, sú útočné a jedovaté!

Skryté ochorenia sa pritom vôbec nemusia týkať iba očí. „Komplexné očné vyšetrenie neraz odhalí nádory mozgu, vnútroočné nádory, niektoré druhy leukémie, infekčné ochorenia typu borelióza či toxoplazmóza, alebo pásový opar. Tiež autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú ako prvé oko, neskôr obličky, srdce, kožu, pohlavné orgány,“ zdôraznil primár Piovarči.
Urobte si teda test s nami. Je rýchly a raz-dva viete, na čom ste!

Sivý zákal

Ochorenie, odborne nazývané katarakta, znamená zníženú priehľadnosť, zakalenie očnej šošovky, ktorá má byť číra. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie. V pokročilom štádiu už zbadáte sprievodné príznaky. Máte pocit, akoby ste videli zahmlene, ste citlivejší na svetlo, zdá sa vám, že vidíte horšie do diaľky a obraz pred vami sa javí ako skreslený. Pacient so sivým zákalom vidí aj náš obrázok s dievčatkom rozmazane. Je to aj váš prípad?

LEKÁR Piovarči varuje:

„Rýchlosť zakalenia šošovky je individuálna. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky aj desaťročia. V niektorých prípadoch však na to stačia aj mesiace.“

Farbosleposť

Táto porucha farebného videnia oka postihuje približne každého dvanásteho Slováka. Farbosleposť má niekoľko typov podľa toho, akú farbu nevnímate. Veľmi zriedkavá je farbosleposť na všetky farby – čiernobiele videnie. Najčastejším prípadom je neschopnosť farboslepých ľudí rozlíšiť nejakú konkrétnu farbu, zatiaľ čo ostatné farby od seba odlišujú. Pozrite sa na kruh s farebnými bodkami. Viete rozpoznať číslo?

Choroby sietnice

ODLÚPENIE SIETNICE

Je to pomerne časté a veľmi nebezpečné ochorenie. Včasná operácia sietnice znižuje následky na minimum. Naopak, odkladanie liečby zvyšuje riziko trvalých a ťažkých následkov.

Nie sme sprostí ani horší! Slováci poriadne naložili veľkým nadnárodným firmám, ale aj našim obchodníkom!

DIABETICKÁ RETINOPATIA

Toto ochorenie sietnice veľmi často sprevádza cukrovku a môže viesť až k slepote. Nadmerné množstvo glukózy v krvi totiž upcháva a poškodzuje jemné cievy, ktorými je sietnice pretkaná. Ak vidíte štvorcovú sieť na našom obrázku zdeformovane, zájdite čo najskôr k očnému.

Odkaz na článok: https://www1.pluska.sk/Rady-a-tipy/Rychly-TEST-ZRAKU-Ake-farby-a-ake-cisla-vidite-Zistite-ci-nemusite-k-ocnemu