Chcem sa objednať

Rytmus života: Čaká nás epidémia KRÁTKOZRAKOSTI?

18.10.2017

V roku 2050 bude zle vidieť do diaľky každý druhý človek na svete.

Krátkozrakosť (myopia) si medzi očnými ochoreniami dlhodobo udržuje pozíciu číslo jedna. Podľa aktuálnej austrálsko-singapurskej štúdie uverejnenej v odbornom časopise Ophtalmology má počet myopov do roku 2050 narásť takmer na päť miliárd, čo bude predstavovať polovicu populácie na svete.

Medzi hlavné príčiny výskytu krátkozrakosti patria postupné zmeny životného štýlu. Napríklad čoraz zriedkavejšie trávenie času vonku (a teda nedostatok času stráveného na prirodzenom svetle) a viac činností vyžadujúcich zaostrovanie na blízko. Svoje vedia narobiť aj genetické predpoklady, tie však podľa odborníkov sami o sebe nie sú dôvodom rýchleho nárastu v takej krátkej dobe.

Učenie = mučenie?

Súčasný uponáhľaný životný štýl našim očiam extra nevyhovuje. Dlhodobé čítanie či práca za počítačom si vyžaduje ostrý obraz na blízko, pri ktorom je potrebná zvýšená akomodácia šošovky, ktorá môže viesť aj k postupnému zhoršovaniu krátkozrakosti. „U krátkozrakých ľudí často ochabuje akomodačný sval. Následkom toho nevzniká pri práci na blízko ostrý obraz. To môže viesť k nárastu krátkozrakosti. Niektoré teórie naznačujú, že na predlžovanie očnej gule môže vplývať aj zvýšený vnútroočný tlak, čo môže byť jedným z ďalších dôvodov nárastu krátkozrakosti,“ pokračuje očná lekárka MUDr. Petra Schreinerová. „Z pozorovania a praxe vidíme, že vysokoškolsky vzdelaní ľudia mávajú častejšie mínusové dioptrie ako ľudia bez vyššieho vzdelania. Spôsobuje to fakt, že veľký čas strávili čítaním, štúdiom, prácou na blízko, často aj v nevhodných svetelných podmienkach,“ vysvetľuje primár Očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Radovan Piovarči.

Výskyt krátkozrakosti bude narastať

Myopia je najčastejšou dioptrickou chybou na svete. Podľa nového výskumu, ktorý využíva dáta zo 145 štúdií publikovaných od roku 1995, bude výskyt krátkozrakosti do budúcnosti stále narastať. V roku 2050 by mala podľa odhadov zle vidieť do diaľky približne polovica populácie, zhruba štyri a trištvrte miliardy obyvateľov. Ďalšia miliarda bude trpieť silnou krátkozrakosťou s rizikom potenciálnej slepoty. Nárast prípadov krátkozrakosti je doslova raketový najmä u ľudí vyrastajúcich v mestách. Ich susedia „z dediny“ potrebujú korekciu zraku len v necelých piatich percentách.

Krátkozrakosť je známa viac než 2000 rokov

„Odhaduje sa, že na Slovensku trápi krátkozrakosť približne dvadsať percent ľudí. Našťastie dnes sa už nemusia spoliehať iba na korekciu pomocou dioptrických okuliarov alebo kontaktných šošoviek. Laserové operácie dioptrií excimerovým laserom sa na Slovensku vykonávajú už viac než dvadsať rokov. Ich spoľahlivosť preverilo celosvetovo viac než 35 miliónov operácií vykonaných do roku 2010,“ vysvetľuje MUDr. Schreinerová. Novú éru boja proti krátkozrakosti odštartoval príchod šetrného bezbolestného femtosekundového laseru 2010. Tím primára MUDr. Piovarčiho spustil na Slovensku prvé zákroky a trend femtosekundových operácií podľa odborníka vo svete aj na Slovensku stále narastá. Súčasné šetrné operácie dokážu dioptrie do diaľky odstrániť bezbolestne počas zákroku aj počas hojenia. Horúcim trendom sú podľa primára Piovarčiho zákroky typu SMILE. Pri metóde známej vo svete ako SMILE už oční chirurgovia nepoužívajú excimerový laser. „Celý zákrok vykonáva femtosekundový laser sám. Odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg narušiť povrch rohovky. Rohovka tak ostáva pevná a celistvá. Večer v deň zákroku môže pacient normálne fungovať, o sedem dní po operácii opäť športovať,“ prezrádza očný chirurg MUDr. Radovan Piovarči, ktorý metódu ako prvý na Slovensko priniesol.

Raz za dva roky povinne na očné

Ak chceme, aby nám oči dobre slúžili, potrebujeme slnečné svetlo, absolútnu tmu na spanie, aby si oči dokázali dobre oddýchnuť a pripraviť sa na nasledujúci deň, a čo najväčší rozsah očného pohybu a pohľad na zeleň.

„Dôležité pre očnú pohodu a zníženia rizika krátkozrakosti je najmä správne skorigovaná dioptrická chyba – či už pomocou laserového odstránenia dioptrií, dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek. Ak ste už viac než dva roky neboli na precíznom vyšetrení s dôkladným rozkvapkaním, je najvyšší čas. Predídete tak mnohým problémom, napríklad za volantom, spôsobeným nesprávne skorigovaným videním, ale napríklad aj bolestiam očí, hlavy, padaniu vlasov či dlhodobým stavom únavy. Práve tie môže mať na svedomí prílišné namáhanie zrakových centier v mozgu u ľudí, ktorí svojim očiam nedoprajú správnu korekciu,“ dodáva lekárka Petra Schreinerová.

Foto popis| Primár MUDr. RADOVAN PIOVARČI pri kontrole zraku pacientky.