Chcem sa objednať

Plus jeden deň: Pozrite sa, čo vidíte

12.10.2017

Otestujte si zrak: Ste si istí, že nemusíte k očnému lekárovi?

Bratislava - Priznajte sa: kedy naposledy ste boli na očnom vyšetrení? Pri príležitosti dnešného Svetového dňa zraku sa otestujte aspoň s nami. Ale pozor, test nenahradí prehliadku u lekára! Nájdite si na ňu čas, veď nebolí a môže vám dokonca zachrániť zrak.

Potreba nosiť okuliare nie je jediným „hendikepom“ oka. „Hrozí mu množstvo iných ochorení, ktoré v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky. Pacient nemá šancu všimnúť si ich, zbadá ich až v pokročilejšom štádiu, keď je už liečba zložitá,“ upozornil primár Očnej kliniky NeoVízia Radovan Piovarči.

Medzinárodná agentúra na prevenciu slepoty upozorňuje, že až u 80 percent ľudí sa mohlo skorou diagnostikou zabrániť slepote! Štyria z piatich ľudí na svete by sa vďaka preventívnej prehliadke nemuseli dostať do štádia, keď už je ich očné ochorenie náročné či nemožné vyliečiť.

Aj preto oční lekári zdôrazňujú význam preventívnych prehliadok. Vyšetrenie odhalí krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, sivý či zelený zákal. U dvadsiatnikov a tridsiatnikov lekári čoraz častejšie diagnostikujú aj keratokonus, čo je degeneratívne ochorenie rohovky. Môže sa vyvíjať nepozorovane veľmi dlhý čas. Jeho charakteristickým príznakom je nepravidelné stenčovanie rohovky a jej vyklenutie. Neskôr sa môže prejaviť astigmatizmom – nepravidelným zakrivením rohovky, ktorý nie je možné korigovať žiadnymi okuliarmi.

„Keď hrúbka rohovky presiahne určitú hranicu, môže nastať opuch, poškodenie a,rozmazanie’ videnia, niekedy až jej pretrhnutie. Koncovým riešením je transplantácia rohovky od iného darcu. Darcov však nie je dosť a imunitný systém pacienta nemusí cudziu rohovku prijať,“ doplnil primár Piovarči.

Lekár dokáže diagnostikovať aj iné skryté ochorenia, ktoré sa ako prvé prejavia práve na oku.

„Komplexné očné vyšetrenie neraz odhalí nádory mozgu, vnútroočné nádory, niektoré druhy leukémie, infekčné ochorenia typu borelióza či toxoplazmóza, alebo pásový opar. Tiež autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú ako prvé oko, neskôr obličky, srdce, kožu, pohlavné orgány,“ ozrejmil primár.

Sivý zákal zákal Ochorenie, odborne nazývané katarakta, znamená zníženú priehľadnosť, zakalenie očnej šošovky, ktorá má byť číra. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie. V pokročilom štádiu už zbadáte sprievodné príznaky. Máte pocit, akoby ste videli zahmlene, ste citlivejší na svetlo, zdá sa vám, že vidíte horšie do diaľky a obraz pred vami sa javí ako skreslený.

Otestujte sa: Pozrite sa na horný obrázok. Pri zdravom zraku vidíte dievčatko jasne. Dolný obrázok ukazuje, ako ho vidí človek so sivým zákalom.

LEKÁRI VARUJÚ: „Rýchlosť zakalenia šošovky je individuálna. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky aj desaťročia. V niektorých prípadoch však na to stačia aj mesiace.“ Farbosleposť Táto porucha farebného videnia oka postihuje približne každého dvanásteho Slováka. Farbosleposť má niekoľko typov podľa toho, akú farbu nevnímate. Veľmi zriedkavá je farbosleposť na všetky farby – čiernobiele videnie. Najčastejším prípadom je neschopnosť farboslepých ľudí rozlíšiť nejakú konkrétnu farbu, zatiaľ čo ostatné farby od seba odlišujú.

Otestujte sa: Pozrite sa dobre na obrázky, ktoré sú vytvorené z väčších i menších farebných bodiek. Ak na hornom obrázku vidíte iné číslo ako 57 a na obrázku vpravo dole iné číslo ako 74 vpravo, je možné, že trpíte poruchou vnímania červenej a zelenej farby.

2. test

3. test

Choroby sietnice ODLÚPENIE SIETNICE: Je to pomerne časté a veľmi nebezpečné ochorenie. Včasná operácia sietnice znižuje následky na minimum. Naopak, odkladanie liečby zvyšuje riziko trvalých a ťažkých následkov. DIABETICKÁ RETINOPATIA: Toto ochorenie sietnice veľmi často sprevádza cukrovku a môže viesť až k slepote. Nadmerné množstvo glukózy v krvi totiž upcháva a poškodzuje jemné cievy, ktorými je sietnice pretkaná.

Otestujte sa: Ak nosíte dioptrické okuliare na čítanie, nasaďte si ich. Zakryte si jedno oko. Pozorujte mriežku zo vzdialenosti 30 až 40 cm. Zamerajte sa na čierny bod. Sústreďte sa na akúkoľvek nepravidelnosť mriežky, napríklad zakrivenie, zvlnenie čiar, rôznu veľkosť štvorčekov alebo ich výpadky.

Rovnaký postup opakujte aj s druhým okom. Pokiaľ vidíte štvorcovú sieť zdeformovane, kontaktujte čo najskôr svojho očného lekára.