Chcem sa objednať

Eurotelevízia: Oči našich rodičov

29.09.2017

Operácia sivého zákalu predĺži život, je prevenciou demencie aj zlomenín.

Stráca váš rodič či starý rodič záujem o vonkajší svet? „Letargiu svojho príbuzného ľudia často pripisujú inej príčine. Človek však často stráca energiu aj chuť komunikovať, lebo jednoducho nevidí,“ upozorňuje na prejavy najčastejšej diagnózy seniorov, SIVÉHO ZÁKALU, očný chirurg MUDr. Radovan Piovarči, primár Očnej kliniky NeoVízia. Odstránenie sivéhozákalu má podľa neho zmysel aj u deväťdesiatročných či storočných pacientov.

Pokiaľ starší človek nemá dostatok podnetov, prestáva sa hýbať a komunikovať s okolím. Veľmi skoro sa tak uňho môže prejaviť demencia. „Mozog udržiavame aktívny len pomocou tréningu a dostatku podnetov a sivý zákal v pokročilom štádiu už veľmi negatívne ovplyvňuje videnie. Človek tak postupne prichádza o najdôležitejší zdroj vizuálnych informácií zo svojho okolia.
Z pohľadu očného lekára je tak operácia sivého zákalu aj výraznou prevenciou atrofi e mozgu z dôvodu starobných zmien,“ upozorňuje primár bratislavskej očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Radovan Piovarči. Operáciu sivého zákalu odporúča každému pacientovi bez ohľadu na vek. „Podstatné je jediné. Aby bola šanca, že mu zlepší videnie.“

Znížená samostatnosť

„Starší človek kvôli slabému zrazu prestáva byť samostatný. Nevie si uvariť, postarať sa sám o seba či vykonávať základné hygienické návyky. Okolie pripisuje jeho letargiu často inej príčine. Pacient však často stráca energiu aj chuť komunikovať, lebo jednoducho nevidí. Len čo mu však počas zákroku implantujeme novú šošovku, pacient zrazu vidí, komunikuje, všetko sa zlepšuje,“ dodáva odborník, ktorý ročne vykonáva viac než 1 500 operácií sivého zákalu.

Prevencia dopravných nehôd a zlomenín

Dobrý zrak býva podľa očného chirurga dokonca prevenciou mnohých úrazov. Práve kvôli zhoršenému, rozmazanému videniu ako cez clonu z hmly, ktoré je bežným príznakom sivého zákalu, starší ľudia strácajú orientáciu, zamotajú sa, padajú, prichádzajú k nešťastným úrazom či zlomeninám končatín. „Operácia sivého zákalu je podľa nás istou prevenciou zlomenín bedrového kĺbu. Ak človek slabšie vidí, nevšimne si schodík či inú nerovnosť na zemi. Ľahko sa potkne, spadne a u staršieho človeka je oveľa vyššie riziko hojenia zlomenín. Najmä v prípade zlomenín bedrových kĺbov, ktoré pacienta pripútajú na lôžko, neraz nasleduje do pol roka zápal pľúc a stav, ktorý je náročné vyliečiť.“ Podobný stav zrakovej neistoty môže starší človek prežívať na priechode pre chodcov. „Najmä za ostrého svetla má človek pred okom mliečny film, všetko okolo vníma rozmazane a zahmlene. Často si nevšimne, že z niektorej strany sa rúti auto. Teoreticky tak operácia sivého zákalu môže v prípade niektorých seniorov zachrániť aj život.“

Operáciu neodkladajte

Operácia sivého zákalu je najčastejšou operáciou na ľudskom tele. Po sedemdesiatke sa týka väčšiny z nás, nebolí a pacient po nej na druhý deň bez problémov funguje. Dôležité je, aby pacient operáciu neodkladal, ale podstúpil ju čo najskôr. Starý mýtus, že zákal musí,dozrieť‘, kým sa operuje, dávno neplatí. Naopak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete.
Počas operácie očný chirurg odstráni z puzdra šošovky zakalenú šošovkovú hmotu a nahradí ju umelou šošovkou.

***

MUDr. RADOVAN PIOVARČI

Poznáte prejavy sivého zákalu?

Sivý zákal v počiatočnom štádiu nemá často žiadne príznaky. Rýchlosť zakalenia šošovky je individuálna. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky, aj desaťročia. V niektorých prípadoch však na to stačia aj mesiace. V pokročilom štádiu už človek pozoruje: pocit zhoršeného videnia neostré videnie akoby cez clonu či v hmle citlivosť na svetlo farby dostávajú sivožltý nádych

Operácia nebolí

Jedinou možnou liečbou sivého zákalu je operácia, pri ktorej očný chirurg odstráni zakalenú šošovku a nahradí ju novou. Zákrok môže chirurg vykonávať manuálne alebo laserom. Pri laserovej operácii sivého zákalu femtosekundovým laserom nepoužíva očný chirurg skalpel či iné ostré nástroje.,Robot‘ nahrádza skalpel precíznym laserovým lúčom riadeným počítačom a kontrolovaným chirurgom. Celá laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpela, nožníc a ihiel.

Operáciu kompletne hradí zdravotná poisťovňa

Operáciu sivého zákalu s monofokálnymi šošovkami kompletne prepláca každá zdravotná poisťovňa. Pacientovi vždy radíme, aby si zavolal na viaceré kliniky a spýtal sa na možnosti. U nás má operáciu kompletne hradenú zdravotnou poisťovňou a nedopláca nič ani za monofokálnu šošovku chrániacu sietnicu.

Operácia vás zbaví aj všetkých dioptrií

Počas operácie sivého zákalu môže chirurg správnym výberom novej vnútroočnej šošovky odstrániť aj závislosť od
dioptrických okuliarov na čítanie aj do diaľky. Pacient si môže na odporúčanie lekára vybrať z veľkého počtu šošoviek. Monofokálne, ktoré v plnej sume hradia všetky zdravotné poisťovne, odstránia podľa MUDr. Piovarčiho zákal aj okuliare do diaľky. Pacientovi po operácii ostávajú okuliare na čítanie. Multifokálne šošovky dokážu ešte viac. Ešte nedávno potrebovali pacienti po operácii sivého zákalu okuliare na čítanie – pacienta zbavia okuliarov na diaľku aj na čítanie, trifokálne dodávajú špeciálne pohodlie na strednú vzdialenosť.

Dá sa „opraviť“ operácia sivého zákalu?

Podstúpili ste operáciu sivého zákalu dávno pred rokmi? Ostali vám okuliare na čítanie a radi by ste sa ich zbavili? Riešením je pre vás takzvaná prídavná šošovka. Ešte pred niekoľkými rokmi nemali chirurgovia k dispozícii dnešné multifokálne a trifokálne šošovky, ktoré dokážu so zákalom odstrániť aj všetky typy dioptrií. Implantovali sa výlučne monofokálne šošovky, po ktorých pacientovi po operácii v minulosti ostal astigmatizmus, či okuliare na čítanie. Neraz sa mohli pridružiť aj očné fenomény ako rozmazané videnie, svetelné odlesky či odrazy okolo svetiel za šera a tmy. Dnes už máme k dispozícii aj riešenie pre týchto pacientov. Ide o takzvané prídavné (add – on) šošovky. Očný chirurg počas niekoľkominútového zákroku vloží pacientovi pred naimplantovanú umelú šošovku ešte jednu – prídavnú, ktorou skoriguje zostatkové dioptrické chyby vrátane astigmatizmu. Šošovky sú vyrobené z biokompatibilného materiálu, ktorý ľudské telo vynikajúco prijíma a má výborné dlhodobé výsledky. Zákrok je, rovnako ako bežná operácia sivého zákalu, celkom nebolestivý. Na druhý deň po operácii už môže pacient opäť fungovať v normálnom režime.

Foto popis| Sivý zákal je najčastejšou diagnózou seniorov. Jej operáciu netreba odkladať, starším ľuďom výrazne zmení život k lepšiemu
Foto popis| Šošovky sú vyrobené z materiálu, ktoré ľudské oko vynikajúco prijíma
Foto autor| Foto: Neovízia

plus-1-den-prelex.jpg