Chcem sa objednať

Plus jeden deň: Opäť samostatná

27.09.2017

Operácia sivého zákalu zabráni demencii

BRATISLAVA Sivý zákal, ktorý trápi najmä starších ľudí, má vplyv i na psychiku. Keďže pacient nevidí, často stráca energiu a chuť komunikovať. Operácia tento problém rýchlo vyrieši.

Sivý zákal prináša v pokročilom štádiu citlivosť na svetlo, neostré videnie, zahmlený obraz, farby so sivožltým nádychom.

„Okolie pripisuje letargiu svojho príbuzného často inej príčine. Po operácii však pacient zrazu mentálne ožije. Opäť vie čítať, sledovať obľúbené televízne programy. Vidí, komunikuje, všetko sa zlepšuje,“ hovorí primár očnej kliniky NeoVízia v Bratislave MUDr. Radovan Piovarči. „Operácia je aj výraznou prevenciou atrofie mozgu z dôvodu starobných zmien,“ dodáva.

Mýtus, že zákal musí ‚dozrieť´, kým sa operuje, dávno neplatí. Naopak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete. Chirurg pri ňom odstráni zakalenú šošovku a nahradí ju novou, umelou. Bežným príznakom sivého zákalu je zhoršené, rozmazané videnie akoby cez clonu z hmly. Starší ľudia potom strácajú orientáciu, ľahko sa potknú, a tak prichádza k nešťastným úrazom či zlomeninám. Operácia sivého zákalu je teda aj istou prevenciou zlomenín bedrového kĺbu.

Foto popis| Mýtus, že zákal musí ‚dozrieť´, kým sa operuje, dávno neplatí.
Foto autor| FOTO: NeoVízia