Chcem sa objednať

Zdravie: Závrat z okuliarov

22.08.2017

Môžete mať jedny aj na čítanie, aj do diaľky, aj na sledovanie telky, no hlava sa vám nemusí zatočiť len z ich ceny.

Predstavte si scénu ako vystrihnutú z komédie o vzťahoch. Roztržitý päťdesiatnik Peter sa vychystal na rande s dávnou láskou z mladosti.

Rezervuje štýlovú reštiku, potrpí si na oblek a ďalšie vizuálne prípravy. Pri výbere z menu chce nonšalantne odporučiť foie gras a vzácnu polievku bouillabaisse. Kým však nájde okuliare „čítačky“, aby v jedálnom lístku vôbec niečo rozlúštil, šmátra vo vrecku na saku aj v zadných vreckách nohavíc.

Pri pohári prosecca vyťahuje tablet, na ktorý uložil fotky z detstva. Skladá okuliare na čítanie a vymieňa ich za tie, ktorými je schopný vnímať monitor. Keď sa po večeri vyberú na prechádzku, nemôže nájsť okuliare do diaľky, ktoré si asi nechal v aute. Rozhodol sa. Zajtra pôjde do optiky a kúpi si tie okuliare, ktoré sú aj na čítanie, aj na počítač, aj do diaľky!

Nervákom nie

Ak sa venujete prácam vo výškach a v každej sekunde si musíte byť istí svojím krokom, nie ste cieľovka na multifokálne okuliare. Nie sú vhodné ani pre častých migrenikov či ľudí, ktorí majú problém s krčnou chrbticou. „Pri multifokálnych okuliaroch sa musíte naučiť viac natáčať hlavu, čo môže byť pri seknutej či zle fungujúcej krčnej chrbtici problém. Migrenikom môžu navodiť stav, keď im z okuliarov príde zle,“ vysvetľuje optometristka Katarína Bašnáková.

Nepredpíše ich ani nervákom a ľuďom, ktorí sú nonstop podráždení. „Obyčajne sú to neprístupní jedinci. Neznášajú zmeny, nie sú ochotní zvykať si na nové móresy. Pri multifokálnych okuliaroch potrebujete na začiatku dávku trpezlivosti a ochotu naučiť sa cez ne pozerať novým spôsobom.“ Oceníte ich však, ak sa na vás hodí prívlastok „aktívny“.

„Dokonale sadnú ľuďom, ktorí sa v práci od rána do večera nezastavia, potrebujú vidieť na všetky vzdialenosti. Ideálne sú aj pre ženy v domácnosti, ktoré sú vrtké a za deň sa venujú mnohým činnostiam.“

Detektívna práca

„Najdôležitejší krok je správne si vybrať očnú optiku, všetko majú v rukách jej zamestnanci. Len vyškolení optometristi alebo optici dokážu multifokály dokonale nastaviť,“ zdôrazňuje K. Bašnáková a vie prečo. „Žiaľ, v mnohých optikách nepracuje kvalifikovaný personál, obyčajne ide o nevyštudovaných zamestnancov, ktorí len prešli sériou kurzov a školení. Špeciálne o multifokálnych sklách vedia málo,“ pokračuje optometristka.

Výber a správne nastavenie multifokálnych skiel sú hotová veda. „Optik sa mení na psychológa a detektíva.

O zákazníkovi musí zistiť, čo robí, akú náplň práce má jeho zamestnanie, aké sú jeho koníčky, ako presne si namáha zrak, či pracuje, pohybuje sa v zhoršených svetelných podmienkach. Až vtedy, keď dôverne spozná životný rytmus človeka pred sebou, dokáže mu správne vybrať sklá a nastaviť parametre multifokálnych okuliarov. Tomu prispôsobí celý proces výroby.“

Je to zvyk

Obavy, že si na multifokálne okuliare možno nezvyknete, majú opodstatnenie. Proces adaptácie môže podľa optičky Zuzany Pisarčíkovej trvať jeden deň, ale aj jeden mesiac.

„Skúšajte a vytrvajte. Ak nemáte istotu, začnite s ich nosením v domácom prostredí radšej ako v práci alebo za volantom. Ak sa s nimi ani po mesiaci nezžijete, vždy radíme vrátiť sa do očnej optiky, kde ste si ich kúpili. Očný optik môže skúsiť upraviť rám a sklon okuliarov. Prípadne posunúť ohniská, stredy zreníc, pomocou úpravy nosníkov. Mnohé firmy, ktoré vyrábajú multifokálne sklá, ponúkajú zákazníkom, ktorí si na ne nezvyknú, bezplatnú výmenu za bifokálne či obyčajné sklá,“ radí využiť to optička Z. Pisarčíková.

Nedajte sa zlákať cenou.

Na kvalitu multifokálnych okuliarov a to, či s nimi budete spokojní, vplýva aj samotný výber výrobcu skiel.

Lacná Ázia

„Mnohé optiky spolupracujú s lacnými čínskymi výrobcami skiel. Z praxe vieme, že v týchto prípadoch sú reklamácie početné a ľudia si na nové sklá skutočne nezvyknú,“ vystríha K. Bašnáková. Lacné a nekvalitné materiály z Ázie môžu podľa nej vyvolávať aj alergie alebo byť toxické.

No a navyše, cez nekvalitné sklá nemusíte vidieť lepšie.

„Keď optik používa sklá s nekvalitnými úpravami – hydrofóbna úprava proti prachu a nečistotám, úprava proti zahmlievaniu či úprava tvrdenia –, nositeľovi okuliarov tým automaticky zhoršuje kvalitu videnia. Aj lacná antireflexná úprava musí spĺňať požiadavky na dostatočnú životnosť. Inak rýchlejšie popraská, čo, samozrejme, zhoršuje kvalitu videnia,“ vystríha optometristka.

Výber kvalitného európskeho výrobcu môže riziko vašich reklamácií znížiť.

Dvoje, troje

Ak vám multifokálne sklá skutočne nesadnú, budete sa musieť zmieriť so striedaním dvoch či troch rôznych modelov: na čítanie, prácu v kancelárii a na diaľku.

Mnohí ľudia vraj narobia galibu najmä s kvalitou „čítačiek“.

„Kupujú si ich doslova last minute v drogériách a v potravinových reťazcoch. Aj okuliare na čítanie je nutné dať si vždy spraviť v optike. Tie, ktoré kúpite za pár eur pri pultoch, sú vyrobené z lacných nekvalitných materiálov. Ľahko sa zničia a doškriabu. Nemajú žiadne povrchové úpravy vrátane antireflexu.“ No čo je najhoršie, váš pocit, že v nich vidíte, môže byť klamlivý. „Nie sú nastavené na vaše stredy zreničiek. Medzizrenicové vzdialenosti sú vymerané na priemer populácie. Ak máte väčšiu hlavu alebo, naopak, ste nízky, takýto typ okuliarov vám nesadne. Navyše vám môžu spôsobiť točenie hlavy alebo závraty.“ Samozrejme, dočasné sú lepšie ako žiadne. „Ak ich použijete na preklenutie obdobia, keď čakáte na výrobu kvalitných okuliarov, alebo ak na dovolenke zistíte, že ste ich zabudli doma, jednorazovky na čítanie z drogérie pomôžu.“ Optici a oční lekári radia, aby ste si vždy z každého druhu zadovážili aspoň dvoje. „Ak sa čokoľvek stane, náhodou sa rozbijú, sadnete si na ne alebo ich stratíte, budete mať náhradu.“

Tvrdý oriešok

Na multifokálne okuliare si horšie zvykajú muži. Osemdesiat percent z nich si nezvykne. „Mužom aj ženám sa v multifokálnych okuliaroch nepríjemne chodí po schodoch. Pri striedavých pohyboch majú pocit, že sa im hýbe priestor. Mávajú bolesti hlavy, sťažujú sa na potrebu neustále vymieňať multifokály za špeciálne okuliare na počítač a iné do blízka,“ opisuje z praxe MUDr. Smorádková.

ZDRAVÁ RADA

Pri optike si všímajte to, či je certifikovaná Optickou úniou Slovenska. Sami si môžete priamo zistiť, či zamestnáva kvalifikovaný personál. Ak to nie je možné inak, priamo sa zamestnanca môžete opýtať, či je vyštudovaný optometrista alebo optik.

POROVNALI SME CENY

mulfitokálne okuliare: Priemerne za jedny dávajú Slováci 500-600 eur

striedanie okuliarov: okuliare do diaľky: najlacnejšie od 140 eur

okuliare na čítanie pripravené v optike: (sklá + rám) od 140 eur

mutifokálne šošovky na tri mesiace – 60-70 eur

operácia s multifokálnou šošovkou okolo 1 400 eur, s trifokálnou 1 200 eur

Ide to aj bez okuliarov

Riešením je operácia a trendom sú šošovky stvorené na prácu s počítačom.

Multifokálne kontaktné šošovky si do oka dennodenne vkladá a toleruje málokto. No ak ich tam vloží chirurg počas bezbolestnej ambulantnej operácie, je to iné. Zákrok je ideálny pre ľudí po štyridsiatke, ktorí sa chcú zbaviť okuliarov do blízka aj do diaľky súčasne. A ako bonus už nedostanete ani sivý zákal. Operácia Prelex síce nie je prevenciou sivého zákalu, ale keďže pri zákroku nahradia vaše šošovky takými, ktoré už nepodliehajú starnutiu, máte vyhraté. Počas operácie očný chirurg implantuje multifokálne vnútroočné šošovky – teda také, s ktorými vidíte do blízka, na stred aj do diaľky. Pomocou nich je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií do blízka aj do diaľky. Trendom sú trifokálne šošovky. Poskytujú špeciálne pohodlie pacientom, ktorí pracujú dlhé hodiny na počítači a potrebujú perfektné videnie nielen na čítanie a do diaľky, ale aj na strednú vzdialenosť. Štyridsať plus No zázrak predsa nie je pre všetkých. Lekári ho neodporúčajú ľuďom, ktorých práca si vyžaduje výborné svetelné podmienky a na dennej báze robia s mikrodetailmi, ako napríklad hodinári, zlatníci, krajčíri, nízkoprúdoví elektrotechnici, strojní alebo stavební inžinieri. „Tieto profesie sú doslova závislé od perfektného videnia,“ vysvetľuje MUDr. Piovarči. Ďalšou kontraindikáciou je špecifický psychologický profil pacienta. Na operáciu či, paradoxne, aj na náhlu pozitívnu zmenu videnia môžu neprimerane zareagovať precitlivení a nadmerne úzkostliví pacienti. K nim lekári pristupujú zvlášť pozorne. Kontraindikáciou zákroku môžu byť aj niektoré chronické ochorenia ako cukrovka či vysoký krvný tlak, najmä, ak sú neliečené!

Multirozdiely Napadlo vám, že ak si niekto nezvykol na multifokálne sklá, vymení ich, ale čo so šošovkami? Znova pod nôž? Na rozdiel od okuliarov, ktorými treba hýbať, vnútroočné multifokálne šošovky poskytujú zaostrený obraz presne tam, kam sa človek pozerá. Ak po operácii s implantovanými šošovkami pozriete do diaľky, vidíte. Ak na počítač, vidíte. V oku máte naraz viac ohnísk ostrosti a mozog si medzi nimi vyberá.

„Pacientovi sa však musí vysvetliť princíp fungovania multifokálnych šošoviek. Neuroadaptácia, teda proces, počas ktorého si mozog zvykne na nový optický systém v oku, prebieha od pár dní do dvoch až troch mesiacov,“ hovorí doktorka Smorádková.

Foto popis| Naši odborníci
Foto popis| KATARÍNA BAŠNÁKOVÁ, optometristka
Foto popis| ZUZANA PISARČÍKOVÁ, optička
Foto popis| MUDr. ADRIANA SMORÁDKOVÁ, očná chirurgička
Foto popis| MUDr. RADOVAN PIOVARČI, očný chirurg
Foto popis| Ženy si na multifokálne okuliare zvyknú ľahšie.
Foto popis| Multifokálne sklá sú rozdelené na tri časti: Horná polovica slúži ako dioptria do diaľky. Dolnou časťou sa pozeráte do blízka. Presne medzi nimi sa nachádza stredová vzdialenosť.
Foto popis| Pri preostrovaní musíte hýbať hlavou a okuliare si „nastavovať“. Ak sú však správne vymerané, nie je dôvod, aby ste si nezvykli.
Foto autor| foto Shutterstock, Profimedia