Chcem sa objednať

Zdravie: Mrcha boľavá

22.08.2017

O migréne ste už isto počuli. Ale predstavte si, že jej hlava nestačí a máte ju v bruchu alebo v očiach.

Hlava

Predstavujete si migrénu ako ochromujúcu bolesť hlavy?

Obyčajne taká je, no zatiaľ čo jednému ide hlavu roztrhnúť, druhému sa len krúti. Ešteže typy migrenóznych záchvatov sa líšia len od človeka k človeku, u jedného sa nemenia, prípadne sa len jemne odlišujú. Migréna sa najčastejšie sústredí na jednej strane hlavy. Pulzuje a zhoršuje sa po bežnej fyzickej aktivite. Stačí vyjsť pár schodov. Niektorí ľudia vedia záchvat predvídať. Zachváti ich úzkosť, nervozita, točí sa im hlava, dvíha sa im žalúdok či prechodne stratia zrak.
Predzvesť sa nazýva aura.

„Príznaky spojené s aurou sú aj rôzne svetelné efekty pred očami, poruchy citlivosti, reči, slabosť končatín. Ďalej sú to príznaky spojené so záchvatom, ako je svetloplachosť, hlukoplachosť, pocit na vracanie či vracanie,“ vymenúva neurológ Martin Šimo.

Lekár vám môže naordinovať lieky proti akútnym záchvatom, najčastejšie analgetiká či triptany. Môže vás liečiť aj preventívne, psychiatrickými liekmi či liekmi na srdce. Jednou z možností je aj aplikácia botulotoxínu, prípadne akupunktúra. „Nadužívanie liekov proti bolesti vedie k chronickej bolesti hlavy.
Opatrné a postupné hľadanie správnej liečby zase vyvoláva u pacientov nedôveru, preto treba s pacientom liečbu dôkladne prebrať a všetko mu vysvetliť,“ konštatuje odborník.

Oči

Očná migréna postihuje asi desať percent pacientov trpiacich migrénou. Prejavuje sa svojrázne. „Záchvat sa začína drobným výpadom v centrálnej časti zorného poľa. Pri čítaní vám vypadne jedno alebo dve písmená v riadku a pri pohľade do diaľky vidíte zahmlene,“ opisuje očná lekárka Adriana Smorádková. Okolo takzvaného výpadu sa vytvorí chvejúci sa oblúčik, ktorý sa zväčšuje. „Potom výpad postihne časť zorného poľa.

Výpad je iskrivý a viditeľný pri otvorených, ale aj pri zatvorených očiach. K poruchám zraku patria aj rôzne svetlé záblesky, dvojité skreslené obrazy, aj dočasné oslepnutie,“ vymenúva lekárka. Výpad zmizne a zraková ostrosť sa znormalizuje asi po dvadsiatich až tridsiatich minútach, pričom ju môže, ale aj nemusí sprevádzať bolesť hlavy. Ak sa objaví, tak nad okom alebo v jeho okolí.
Aj očná migréna patrí do rúk neurológom. „Dôležité je však kompletné očné vyšetrenie, aby sa vylúčili iné závažné očné dôvody výpadov v zornom poli,“ hovorí odborníčka na oči a dodáva, že migréna môže súvisieť aj s očnými chybami.

„V štúdiách migrenikov bolo zaznamenaných viacero ľudí s nekorigovaným astigmatizmom.

Preto je aj korekcia dioptrických chýb veľmi dôležitá ako prevencia bolestí hlavy a očnej migrény,“ upozorňuje Adriana Smorádková.

Brucho

Deti migrenikov majú na ňu našliapnuté. Drobec sa však nebude držať za hlavu, ale za brucho. Môže sa pridať vracanie, kŕče a neschopnosť čokoľvek zjesť alebo vypiť. „Prvé záchvaty migrény sa objavia skôr u chlapcov.
Kým dosiahnu pubertu, je ich viac ako dievčat. Potom sa ich pomer vyrovná a po dvadsiatke je prevaha žien asi dvojnásobná,“ hovorí neurológ Martin Šimo. Až do prechodu žien pribúda. „Podľa štúdie, ktorá hodnotila štyridsaťročné sledovanie detských pacientov s migrénou, len dvadsaťtri percent z nich sa jej zbavilo pred dvadsaťpäťkou. Boli to väčšinou chlapci,“ konštatuje lekár. Z brucha zväčša prelezie migréna do hlavy v období puberty, ale nemusí to spraviť úplne a môže ostať tam aj tam.

***

Hovoríte po francúzsky?

Ak migréna zasiahne rečové centrum, môžete začať bľabotať. Ťažšia artikulácia a hľadanie slov môžu pripomínať mozgovú mŕtvicu. Následky však bývajú aj netradičné. Britka Key Russellová roky trpela chronickou migrénou. Po jednom zvlášť silnom ataku sa zobudila s francúzskym prízvukom a už sa ho nezbavila. Lekári jej diagnostikovali syndróm cudzieho prízvuku, ktorý sa u pacientov s migrénou môže objaviť. Na svete je zatiaľ len šesťdesiat takýchto ľudí.

ZDRAVÁ RADA

Záchvat migrény spúšťajú hormonálne zmeny, antikoncepcia či substitučná terapia, stres, problémy so spánkom, výraznejšia fyzická aktivita či zmeny počasia. Bolesť vyprovokujú aj výrazné vône, ostré svetlo, hluk, alkohol, aromatické syry, čokoláda, avokádo, paprika či nedostatok horčíka. Každý si musí odsledovať sám, čo záchvat spúšťa.

Foto popis| Iba polovica dospelých migrenikov vyhľadá lekársku pomoc.
Foto popis| Náš odborník
Foto popis| MUDr. MARTIN ŠIMO neurológ
Foto popis| Uložte sa do tmavej miestnosti, kde je ticho a čerstvý vzduch, užite lieky proti migréne a snažte sa zaspať.
Foto autor| foto Shutterstock