Chcem sa objednať

Rádio Regina - Banská Bystrica: Dôležitosť ostrého videnia pri šoférovaní

18.08.2017

Roman NADÁNYI, moderátor
--------------------
Dobrý zrak, sluch, schopnosť okamžitej reakcie na nepredvídanú situáciu, to sú veľmi dôležité podmienky na bezpečné ovládanie auta. Ruku na srdce, kedy ste boli naposledy u očného lekára, aby vám skontroloval zrak? Ak sa začne naše videnie zhoršovať a tento stav pocítime, vtedy už je možno neskoro. Niektoré očné poruchy nevnímame, no na schopnosť ostro vidieť môžu mať negatívny vplyv a následne  môžu ovplyvniť reakciu vodiča. Ľubošovi Kasalovi to povedala Júlia Mekyňová z Očnej kliniky NeoVízia.

Júlia MEKYŇOVÁ, Očná klinika NeoVízia
--------------------
Dokonalý zrak je jedna z najdôležitejších podmienok bezpečnej jazdy. Ľudia si často neuvedomujú, že môžu mať nejakú dioptriu, pretože oko je zvláštny orgán a niekedy sa môže stať, že stratíte aj 50 % vášho dioptrického videnia a vôbec si to nevšimnete. Často sa stáva, že v rámci preventívnych prehliadok povedia, potrebujem ísť rýchlo preč, ja nemám žiaden problém, počas vyšetrenia zistíme, že človek má mínus dve dioptrie napríklad a jazdí bez okuliarov a bez kontaktných šošoviek. To už je situácia, ktorá veľmi vážne ovplyvňuje videnie. Môže skresliť, alebo obraz, ktorý je v diaľke a človek s dokonalým videním ho vidí skôr, takýto šofér ho vidí oveľa neskôr. To už každý vie, čo sa môže stať. Takže my sa snažíme apelovať na ľudí, aby minimálne raz za dva roky, aj tí ktorí nenosia okuliare alebo šošovky, chodili k očnému na kompletné vyšetrenie, ideálne aj s rozkvapkaním, pretože sami si často nemajú šancu všimnúť, že majú nejakú dioptriu a ohrozujú samých seba a ostatných.

Katarína BAŠNÁKOVÁ, optometristka
--------------------
Katarína Bašnáková.

Ľuboš KASALA, redaktor
--------------------
Šoférujem, sedím za volantom, mal by som dobre vidieť.

Katarína BAŠNÁKOVÁ, optometristka
--------------------
Pre šoféra je najdôležitejšia zraková ostrosť. Šofér musí veľmi dobre ostro vidieť, musí v sekunde vyhodnotiť situáciu. Šofér, ktorý nevidí dobre, ostro, tohoto nie je schopný. Veľmi dôležité je pre každého šoféra absolvovať preventívne prehliadky. Veľa šoférov nemá dobre korigovanú zrakovú ostrosť, človek to necíti, že zle vidí, ten zrak sa zhoršuje postupne a človek sa tomu vie prispôsobiť, neuvedomuje si to, že horšie vidí.

Ľuboš KASALA, redaktor
--------------------
Hovoríme o zrakovej ostrosti. Ďalšia taká vec je, vidím do diaľky, vidím ostro, ale môžem mať problémy s tzv. periférnym videním, že neviem, čo sa robí okolo mňa.

Katarína BAŠNÁKOVÁ, optometristka
--------------------
Môže sa jednať o zelený zákal, ktorý takisto nijako nebolí, nemusí sa zo začiatku vôbec nejako prejavovať, človek vôbec nemusí vedieť, že niečo také má. Posledné štádium zeleného zákalu sa prejavuje trubicovým videním, kedy človek vôbec nie je schopný vnímať periférium, vôbec nevníma, čo sa deje na boku.

Ľuboš KASALA, redaktor
--------------------
Poruchy zraku, mnohé sú také, že človek si to neuvedomí, lebo to oko, tým pádom aj ten mozog, sa vlastne prispôsobí, či už som mladší vodič, starší vodič. Ako často by som mal chodiť a na aké preventívne prehliadky?

Katarína BAŠNÁKOVÁ, optometristka
--------------------
Odporúča sa chodiť na takúto preventívnu prehliadku raz za rok, minimálne raz za dva roky. Treba absolvovať vždycky komplexné vyšetrenie u lekára, kedy takisto sa kontroluje zraková ostrosť, lekár dá pacienta rozkvapkať skontroluje mu očné pozadie, šošovka či je číra, či sa tam netvorí nejaký zákal, skrátka komplexné vyšetrenie u oftalmológa je dôležité.