Chcem sa objednať

www.webnoviny.sk: Bratislava má prvú očnú električku, v ktorej sa môžete sami vyšetriť

01.08.2017

BRATISLAVA 1. augusta 2017 (WBN/PR) – Predstavte si, že nastúpite do očnej električky a po ceste do cieľovej stanice si stihnete sami vyšetriť zrak. Síce bleskovo, ale aspoň na chvíľu upriamite svoju pozornosť na najdôležitejší orgán, na ktorý množstvo ľudí často zabúda.

V Bratislave ju stretnete na trasách električiek číslo 2 (Železničná stanica Nové mesto – Hlavná stanica), 7 (Staré mesto; Námestie SNP Železničná stanica Rača Vinohrady), 8 (Ružinov – Námestie Ľudovíta Štúra), 9 (Ružinov – Karlova Ves).

„Je úžasné, že si v rámci presunu električkou z miesta na miesto môžete spraviť očné testy, aby ste vedeli, či sa máte k očnému ponáhľať alebo nie,“ teší sa zo spolupráce Očnej kliniky NeoVízia s Dopravným podnikom Bratislava primár a očný chirurg, MUDr. Radovan Piovarči.

„Ľudia si väčšinou myslia, že jediným ochorením oka je nutnosť nosenia okuliarov. Oko však postihuje množstvo iných ochorení, ktoré v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky – začervenanie, bolesť, zhoršovanie videnia. Pacient si ich nemá šancu všimnúť, zbadá ich až v pokročilejšom štádiu, kedy je už liečba zložitá.“

Očné preventívne prehliadky dokážu podľa očných lekárov diagnostikovať aj iné skryté ochorenia, ktoré sa ako prvé prejavia na oku. „Precízne vykonané komplexné očné vyšetrenie dokáže v niektorých prípadoch odhaliť nádory mozgu, vnútroočné nádory, niektoré druhy leukémie, infekčné ochorenia (boreliózia, toxoplazmóza, pásový opar…), autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú ako prvé oko, neskôr obličky, srdce, kožu, pohlavné orgány.“

Vo vnútri električky si môžu cestujúci krátkym testom otestovať farbocit či spraviť test zameraný na odhalenie ochorení sietnice. Súčasťou interiéru električky sú aj informácie o najnovších bezbolestných laserových operáciách očí, o operácií očí po päťdesiatke a o ochorení sivého zákalu.