Chcem sa objednať

TV JOJ: Viac preventívnych vyšetrení

31.07.2017

Ján MEČIAR, moderátor
--------------------
Preventívne prehliadky dlhodobo Slováci využívajú iba minimálne. Napriek tomu na súčasný zoznam pribudnú dve novinky.

Dana STRCULOVÁ, moderátorka
--------------------
Pečeňové testy a u detí ošetrenie zubnej skloviny fluorom. Nespokojnosť s rozhodnutím ministerstva zdravotníctva ale prejavujú aj očný lekári.

Ján MEČIAR, moderátor
--------------------
Zrak sa po štyridsiatke či päťdesiatke zhoršuje väčšine ľudí, no na preventívne očné prehliadky nechodia. Ak napríklad šoférujú, ohrozujú nie len seba ale aj ostatných.

Dana STRCULOVÁ, moderátorka
--------------------
Téme sa venuje reportérka Eva Bariová.

Eva BARIOVÁ, redaktorka
--------------------
Preventívne prehliadky v obľube nie sú, a mnohý ani netušia, načo konkrétne v rámci prevencie majú nárok. Toto je súčasný zoznam preventívnych vyšetrení u všeobecného lekára, u gynekológa, u stomatológa, urológa aj gastroenterológa.

Zuzana ELIÁŠOVÁ, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR
--------------------
Plánujeme rozšíriť rozsah preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov a stomatológov. Bude to vyšetrenie pečeňových testov u osôb starších ako 15 rokov prostredníctvom analýzy a vyšetrenia krvi, u stomatológa bude súčasťou preventívnej prehliadky prehmatanie uzlín a u detí vyšetrenie zubnej skloviny fluórom.

Eva BARIOVÁ, redaktorka
--------------------
Aj očný lekári ale dlhodobo hovoria o potrebe zavedenia častejších očných prehliadok.

Adriana SMORÁDKOVÁ, očný lekár, chirurg
--------------------
V osemnástich, keď si trebárs robíte ten vodičský preukaz, tak máte vstupné vyšetrenie u lekára a zisťujú sa dioptria, optický stav. Potom ďalší krát je to až po šesťdesiatpäťke. Čiže dlhé obdobie nikto tých ľudí nekontroluje. Počas života sa zhoršujú dioptrie a pribúdajú. A pribúdajú nie len na čítanie, to je až po štyridsaťpäťke, ale pribúdajú aj do diaľky.

Eva BARIOVÁ, redaktorka
--------------------
Nie je to však viditeľné ani citeľné, a preto potreba navštíviť očného je u pacientov nulová.

Adriana SMORADOVÁ, očný lekár, chirurg
--------------------
Medzi dioptrické chyby patrí krátkozrakosť, vtedy človek vidí celkom dobre na krátku vzdialenosť, nevidí do diaľky. To sú tie mínusové dioptrie. Potom je to ďalekozrakosť, je to plusová chyba. Pacient vidí celkom dobre do diaľky a má problém pri čítaní. A potom je to starozrakosť, presbiopia, a tá sa prejavuje po štyridsaťpäťke a máte zhoršené videnie na čítanie, naťahujete si ruky. Ale už približne v  päťdesiatpäťke sa vám zhorší nie len na čítanie videnie, ale aj do diaľky. Takže to je rozhodne tiež čas prísť a dať si vyšetriť dioptrický nejaký problém oka. Takže rozhodne my odporúčame každé dva roky robiť preventívne vyšetrenie, aby sa odhalili skryté dioptrické chyby.