Chcem sa objednať

Eurotelevízia: Ako si nepokaziť dovolenku

28.07.2017

Pomôžte telu zvládnuť letný nápor

Aby ste si z dovolenky nedoniesli PROBLÉMY, ale príjemné zážitky a oddýchnuté a zdravé telo, mali by ste sa na to vopred pripraviť.

Stredomorské národy nechráni pred slnkom len tmavšia koža, ale aj strava. Preto platí, že na slnku budete odolnejší, ak skôr, ako sa mu vystavíte, do svojho jedálnička zaradíte ryby, olivový olej, obilniny, zeleninu, ovocie a orechy. Olivový olej obsahuje vysokú hladinu nenasýtených mastných kyselín, ktoré, rovnako ako ryby, neposilňujú len naše srdce pred infarktom, ale aj kožu pred starnutím.

Orechy sú tiež potravou nielen pre mozog, ale aj vlasy, nechty, kožu. Napríklad také paraorechy sú bohatým zdrojom 1-selénometionínu, ktorý znižuje poškodenie buniek slnečným žiarením. Vnútornou bariérou pred škodlivým UV žiarením je známy betakarotén. V kombinácii s vitamínom B napomáha regenerácii buniek pokožky po opaľovaní a navodzuje aj zdravšie a dlhšie trvajúce opálenie. Zdrojom betakaroténu je žltá a oranžová zelenina a ovocie (mrkva, marhule, mango, paradajky). Betakarotén v zelenine sa lepšie vstrebáva v kombinácii s malým množstvom tuku, preto je dobré pridať do mrkvového šalátu olivový olej, alebo mrkvu dusiť na troške oleja. Pokiaľ sa stravujete zdravo, nie je nutné dopovať sa preparátmi s betakorotémom. Ak ste fajčiari, vyhnite sa im úplne, pre zvyšené riziko rakoviny pľúc. A nezabudnite, pri pobyte na slnku musíte po užívať kvalitné opaľovacie krémy a veľa piť. Vaša koža bude hydratovanejšia a pružnejšia.

Ochrana pre oči

Pred slnkom si treba chrániť nielen kožu, ale aj oči. Doprajte im kvalitné okuliare aj stravu. Antioxidantom pre oko je luteín, spomaľuje vznik degeneratívnych zmien na sietnici aj vznik sivého zákalu na šošovke. Denná dávka 6 mg dokáže znížiť výskyt poškodenia oka až o 43 %. Oko si posilníte konzumáciou brokolice, ktorá je nabitá luteínom, podobne ako kel, špenát, hrach, kukurica či vaječný žĺtok. Ochránia vašu sietnicu aj pred škodlivým UV žiarením. Do slnka nikdy nepozerajte dlhodobo a cielene, ide o jednu z najčastejších príčin slepoty. „Pri dlhšom pozeraní do slnka nastávajú v oku nezvratné zmeny, vrátane zjazvovania najdôležitejších štruktúr videnia,“ vystríha očná lekárka a mikrochirurgička Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Miriam Záhorcová. „Na slnečné žiarenie sú vo všeobecnosti citlivejší ľudia s mínusovými dioptriami a svetlou dúhovkou. Bývajú svetloplachejší, výraznejšie reagujú na ostré svetlo. Okuliare by mali nosiť vždy za jasného slnka. U ostatných platí – slnečné okuliare si nasaďte za slnečného počasia.

„V očnom lekárstve poznáme ochorenie z vysokej intenzity svetla, môže spôsobiť dočasnú slepotu. Preto dbajme na kvalitné slnečné okuliare vždy pri rozptýlenom slnečnom svetle s intenzívnym jasom – a to je najčastejšie práve pri mori a na horách,“ vysvetľuje lekárka.

„Bábätkám je dobré pritieňovať strieškou alebo slnečníkom na kočiar. Deťom, ktoré už zvládnu sedieť či spraviť prvé krôčiky, zakryte tvár aspoň čiapkou so šiltom. Ostatné deti by mali nosiť slnečné okuliare vždy za slnečného počasia, pre tie najmenšie dostať kúpiť aj slnečné okuliare na gumičku.“ Pri výbere okuliarov si zamätajte číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný 100 % systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Ak chcete zistiť, či vaše okuliare majú UV ochranu, akú uvádzajú, dajte si ich premerať v optike.

Iba na neopálenej pokožke

Ak ste sa rozhodli, že do plaviek vkĺznete s dokonale hladkou pokožkou bez chĺpkov, vhodnejšie je zbaviť sa ich už niekoľko týždňov pred dovolenkou. „Laserovú epiláciu možno vykonávať aj v lete, ale striktne len na neopálenej pokožke,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Lucia Podhorová z dermatologickej kliniky v Jarovciach. „Ak je pokožka opálená, treba počkať niekoľko týždňov, kým opálenie vybledne.“ Ak vás už holenie, vosky či depilačné krémy otravujú a rozhodli ste sa chĺpkom navždy vykrútiť krk, mali by ste vedieť, že ošetrenie niektorými typmi laserov, napríklad diódovými, môže byť veľmi bolestivé. A napríklad epilácia pomocou IPL technológie, často nesprávne označovaná ako laser, má len dočasné účinky. „Obrovským rizikom je absolvovať epiláciu v prostredí kozmetického salónu. Hrozia popáleniny a trvalé následky. Laser patrí jednoznačne do rúk lekára, prípadne certifi kovanej zdravotnej sestry v zdravotníckom zariadení,“ prízvukuje odborníčka. A čo odporúča? „Najefektívnejším a pre pacienta najkomfortnejším typom laserovej epilácie je v dnešnej dobe alexandritový laser. Obsahuje prevratné patentované chladenie, vďaka ktorému je ošetrenie šetrné a bezbolestné a, samozrejme, veľmi efektívne.“

S lupou na znamienka

Dermatológovia tiež odporúčajú dať si pred odchodom na dovolenku skontrolovať podozrivé znamienka. „Na základe vyšetrenia dermatoskopom lekár rozhodne, či je znamienka nutné vybrať hneď, prípadne ich v stanovených intervaloch kontrolovať, a odporučí primeranú solárnu ochranu,“ pripomína MUDr. Podhorová. Výhoda je vyšetrenie digitálnou kamerou, kde výsledky ostávajú v počítači a umožňujú s časovým odstupom vybadať aj tú najmenšiu zmenu. Lebo pozor: stačí jedna dovolenka, pobyt na intenzívnom slnku a „zlé“ znamienko sa môže aktivovať. Ide najmä o niektoré dysplastické znamienka, preto je vhodné skontrolovať ich aj po lete. Pokiaľ si dáte znamienko odstrániť, pol roka potom musíme jazvičku pred slnkom chrániť. Zvýšená ochrana platí u všetkých podozrivých znamienok. Vyšetriť sa treba dať okamžite, keď nejaké znamienko začne meniť tvar, veľkosť, farbu, začervenanie, krváca alebo rastie. V pozadí zhubného melanómu je nevhodné opaľovanie a opakované spálenie. Koža si totiž pamätá každé spálenie, rokmi sa škody kumulujú a stáva sa oveľa zraniteľnejšiou. Začínajúci melanóm je typický nepravidelným tvarom, neostro ohraničenými okrajmi a zhrubnutým šupinatým povrchom. Mení farbu z hnedej na červenú až svetlofi alovú. Neskôr začína mokvať a krvácať.

***

Pri výbere okuliarov nedbajte len na módnosť, ale hlavne na UV filter s vlnovou dĺžkou 400 nanometrov

Foto popis| Bez kvalitnej ochrany by vaše deti nikdy nemali vyjsť na priame slnko
Foto popis| Pokiaľ si zvolíte laser, zverte sa do rúk odborníka v zdravotníckom zariadení