Chcem sa objednať

Rytmus života: Letný OČNÝ bedeker

26.07.2017

Zlomené dioptrické rámy, stratené šošovky, peripetie s plávaním, unavené oči z dlhej jazdy, nečakané úrazy či od slnka spálená rohovka. Očiam pred cestou na vysnívaný letný trip dopraje málokto adekvátnu pozornosť.

Aby ste si vytúžený oddych užili naplno, potrebujete vstrebávať nové zážitky s očami dokorán. Lekári NeoVízie vymysleli plán, podľa ktorého už váš zrak počas horúcich mesiacov nedokáže nič ohroziť.

Pozor na úraz z dioptrických okuliarov

„Leto je obdobím, keď nám na našom tele prekáža všetko, čo tam svojím spôsobom nepatrí. Viac sa hýbeme a športujeme, preto oveľa výraznejšie vnímame napríklad svoju nadváhu. Podobné je to s dioptrickými okuliarmi a kontaktnými šošovkami. Väčšina našich pacien tov sa sťažuje, že sa im s nimi komplikovane športuje, sú často nepohodlnou prekážkou,“ hovorí očná lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová. „ Dioptrické slnečné sklá sú už odľahčené a nerozbitné, vďaka čomu pri poranení nevznikajú ostré črepiny. Riziko úrazu však netreba podceniť. Pri údere či nešťastnom páde pri volejbale, na horskom bicykli či počas extrémnejších športov sa prakticky akýkoľvek rám môže prelomiť a spôsobiť poranenie ako ktorýkoľvek ostrý predmet.“ Navyše, ak plánujete dovolenku a vycestujete s okuliarmi na nose, nechajte si pred cestou vyrobiť náhradný pár. „Veľa našich pacientov nám po návrate z dovolenky rozpráva príbehy o tom, ako o okuliare prišli, ukradli im ich v kabelke alebo sa im zlomili pri športe. Dovolenka sa v tom momente mení na komplikáciu, pátranie po najbližších optikách a čakanie na výrobu nového páru skiel. Už pri troch a viac dioptriách bez okuliarov človek pomaly nič nevidí a dovolenka bez nich sa stáva trápením.“ Preto pokiaľ okuliare nestriedate s kontaktnými šošovkami, nechajte si pred cestou vyrobiť ešte jeden pár, radia lekári.

Kontaktné šošovky: hrozia zápaly z jazier

O niečo praktickejšie na leto sú podľa očných chirurgov kontaktné šošovky. „Pri ich nosení však prísne dodržiavajte pravidlá hygieny, aby sa vaša dovolenka nezmenila na trápenie s opakujúcimi sa očnými zápalmi. Šošovky nik dy nenoste dlhšie ako po dobu, na ktorú sú určené, a striedajte ich s okuliarmi, aby si oči počas horúčav oddýchli a rohovka sa mohla zhlboka »nadýchnuť« kyslíka.“ Špeciálne opatrní by sme mali byť podľa odborníčky pri pobyte pri vode či na biofarmách. „Základné pravidlo na bezpečné leto so šošovkami znie – hlavne s nimi nechoďte do vody. Vyhýbajte sa najmä plávaniu v jazerách.
Inak dobrovoľne riskujete nebezpečné očné zápaly. Vo vodách prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne a akantaméby.
Mikroorganizmy sa vďaka kontaktnej šošovke lepšie prisajú na oko a môžu vyvolať vážne zápaly rohovky spojené s bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním, slzením, vredmi či slepotu.“ Podobné je to podľa lekárky pri pobytoch na farmách.
„Práca s domácimi aj s úžitkovými zvieratami v » špinavom« prostredí (napríklad v stajni), kde je zvýšená prítomnosť plesní a mikroorganizmov z vlhkej slamy, dreva či z výkalov, môže byť v kombinácii s kontaktnými šošovkami zdrojom infekcií. Kontaktné šošovky sa kontaminujú napríklad prsknutím do oka pri čistení koňa.“ Mikroorganizmus je vďaka kontaktnej šošovke v dlhodobom kontakte s povrchom oka. Niektoré očné zápaly spôsobené mikroorganizmami môžu vzniknúť aj týždne či mesiace po pobyte v infikovanom prostredí. Akantaméby spôsobujú závažný zápal rohovky spojený s krutými bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním a slzením. V hraničných prípadoch môžu spôsobiť až slepotu. Zdrojom akantaméb sú aj nádoby s roztokmi a puzdrá na kontaktné šošovky. Ak sa šošovkám v lete vyhnúť neviete, na pobyty pri vode či prácu so zviera t ami siahnite vždy po tých určených len na jeden deň.

Laserová operácia pár dní pred dovolenkou? Stíhate?

Leto je ideálne obdobie na to, aby sme si ho užili bez okuliarov a kontaktných šošoviek. Väčšinu z nás však trápia predsudky o tom, že práve leto nie je na operácie očí ideálny čas. Skutočne? Táto obava je zbytočným prežitkom. Podľa primára Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovana Piovarčiho je však v letných mesiacoch dôležité vybrať si správnu laserovú metódu. „V lete sú ideálne operačné metódy, pri ktorých očný chirurg odstraňuje dioptrie femtosekundovým laserom, napríklad NeoLASIK HD alebo NeoSMILE 3D, bezbolestná metóda známa vo svete ako SMILE. Počas operácie už pri nej nepotrebujeme excimerový laser, celú operáciu vykonáva femtosekundový laser sám. Odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg narušiť a páliť povrch rohovky. Rohovka tak ostáva pevná a celistvá. Večer v deň zákroku môže pacient normálne fungovať, o sedem dní po operácii opäť športovať a približne po desiatich dňoch si už užívať leto so všetkým, čo patrí k letným radostiam – so športom aj plávaním.“

Kontrola očí pred cestou na dovolenku

„Ľudia môžu mať až o 50 % zhoršené videnie a stále si myslia, že vidia výborne. Väčšina očných diagnóz nemá v počiatočnom štádiu žiadne príznaky. Stav zhoršeného videnia prichádza obyčajne nepozorovane a pomaly. Človek sa ľahko adaptuje na zhoršené videnie a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro. Pritom stačí, že si za volant sadnete s neskorigovanou polkou či mínus jednou dioptriou, a spomalené reakcie môžu doslova spôsobiť nešťastie.“ Podľa očných lekárov je vraj stav, keď človek zle vidí za volantom, možné prirovnať k tomu, akoby do auta sadol opitý alebo pod vplyvom drog. Od bezchybného zraku závisí, či vodič správne a rýchlo vyhodnotí situáciu a zareaguje včas. Ak na ceste jednoducho nezbadá prekážku, nemá dôvod, aby na ňu reagoval.

Nezabúdajte nosiť slnečné okuliare

„Na slnečné žiarenie sú vo všeobecnosti citlivejší ľudia s mínusovými dioptriami. Bývajú svetloplachejší, výraznejšie reagujú na ostré svetlo. Okuliare by mali nosiť vždy za jasného slnka, zlepšuje im to pohodlie. U ostatných platí – slnečné okuliare si nasaďte vždy za slnečného počasia, a to v ktoromkoľvek ročnom období,“ radí očná lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová.
Špeciálne dôležitá je podľa odborníčky slnečná ochrana pri mori a na horách. „V očnom lekárstve poznáme ochorenie z vysokej intenzity svetla, môže spôsobiť dočasnú slepotu. Preto dbajme na kvalitné slnečné okuliare vždy pri intenzívnom rozptýlenom slnečnom svetle s intenzívnym jasom – a to je najčastejšie práve pri mori a na horách.“ Na jasnom slnku by mali nosiť slnečné okuliare aj deti. A to od momentu, keď s nimi začnete chodiť von. „Pre malé deti dostať aj slnečné okuliare na gumičku. Najmenším odporúčame aspoň čiapku so šiltom, aby sme ich oči chránili pred priamym slnečným žiarením.“

Za volantom sa vyhnite modrým a veľmi tmavým sklám

„Zistilo sa, že farba skiel mení aj schopnosť vnímania vzdialenosti. Veľmi tmavé a veľmi intenzívne zatmavené sklá, ktoré sa používajú pri slnečných letných dňoch, nie sú až také vhodné pri šoférovaní. Zhoršujú vnímanie kontrastu a celkové videnie. Intenzita zatmavenia skiel by nemala byť väčšia ako 60 percent. Najlepšie a najkvalitnejšie šoférske okuliare majú hnedú farbu filtra. Vyhnite sa modrému zafarbeniu skiel, zhoršujú vnímanie červenej a zelenej až o 20 až 30 %. Inak sa môže stať, že v spleti všetkých vnemov, bilbordov a svetiel vám za modrými sklami zanikne červený semafor.

***

Poradňa stomatológa
Radí MUDr. LIBOR MICHNA, MSc. z bratislavskej stomatologickej kliniky ArtDentistic

* Snažím sa dôkladne sa starať o zuby, čistím si ich niekoľkokrát denne, používam niekedy aj elektrickú zubnú kefku, no na spodných jednotkách mi výrazne ustúpili ďasná, a odhalené krčky sú bolestivé. Bojím sa, že by sa mi tam mohli urobiť kazy alebo že sa začnú zuby kývať. Dá sa tento problém nejako vyriešiť?
čitateľka Janka z Michaloviec

Posadnutosť čistými zubami nás môže, paradoxne, pripraviť o radosť zo života a úprimný úsmev. Odhaľujúce sa krčky mnohí považujú za estetický defekt. Odvrátiť ho môže bezbolestný stomatologický zákrok známy ako gingivoplastika. Primárnou úlohou ďasien je chrániť krčok zuba. Zároveň majú podpornú funkciu a zabraňujú šíreniu nebezpečných baktérií. V prípade, ak sa ďasno poruší alebo začne ustupovať, baktérie môžu preniknúť hlbšie do krčka, čo môže spôsobiť zápaly či parodontitídu. Príčiny sú rôzne. Napríklad nesprávna technika čistenia zubov s nevhodnou zubnou kefkou. Ustupujúce ďasná môžu trápiť aj ľudí, ktorí sa rozhodli pre pírsing v pere alebo je ich zlozvykom ohrýzanie ceruzky či pera. Upraviť tvar ďasna je možné prostredníctvom plastickej úpravy. Tú pacientom odporúčame aj v prípade po úrazoch či po extrakciách zuba. Plastickú úpravu ďasna, odborne gingivoplastiku, je možné vykonať len v tom prípade, ak má pacient stopercentný zdravotný stav ústnej dutiny. Zákrok je bezbolestný, vykonáva sa mikrochirurgickou metódou, v lokálnej anestézii. Pri pacientoch, ktorým sa ďasná zmenšujú, je aplikovaný štep mäkkého tkaniva. V prípade, ak je stav sliznice nevyhovujúci, primárne ho vyliečime a až potom pristúpime k plastike. Hojenie v ústnej dutine je rýchle. Gingivoplastiku odporúčame aj pacientom, ktorí sa hanbia usmievať kvôli opačnému problému. V praxi sa stretávam i so situáciami, keď našu kliniku navštívia ľudia s malými zubami a výraznými ďasnami. V takom prípade sa im predĺžia korunky odobraním tkaniva z povrchu ďasna. Keďže ďasná chránia naše zuby pred nebezpečnými baktériami, mali by sme im venovať patričnú pozornosť a chrániť ich. Dôležité je, aby sme si zuby čistili správnou technikou a vhodnou zubnou kefkou. Odporúčam vyvarovať sa zbytočnému tlaku. V prípade, ak majú pacienti pírsing v pere, odporúčam im vybrať si ho. Zabúdať netreba ani na zdravý životný štýl a životosprávu.

LEKÁRNIČKA NA CESTY: Aj oko sa môže spáliť od slnka

„Tak ako sa v lete od slnka ľahko spáli pokožka, môže sa popáliť či podráždiť aj povrch oka – očná rohovka. Prejavuje sa silnými pocitmi rezania a pálenia a práve umelé slzy dokážu nepríjemné prejavy zmierniť. Umelé slzy, rovnako ako protizápalové kvapky pri očných zápaloch, nosím po niekoľkých baleniach. Na letných dovolenkách idú absolútne na dračku a tým, ktorí ich potrebujú, ich jednoducho rozdávam. Ako očná lekárka nespravím krok bez kvalitných slnečných okuliarov,“ hovorí očná lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová.

NOVINKA

„Slnečné dioptrické okuliare sú dnes cenovo už skutočne dostupné. Slnečné dioptrické sklá sa dajú vložiť do väčšiny slnečných okuliarov, ktoré bežne nájdete v optike. Nav yše, vyzerajú tak autenticky, že nikto iný okrem vás nezistí, že máte v okuliaroch dioptrické sk lá. Ceny dioptrických slnečných skiel s UV filtrom sa začínajú už pri sume 20 eur za sklo,“ vysvetľuje optička z Očnej optiky NeoVízie, Zuzana Pisarčíková. Novinku medzi slnečnými okuliarmi už môžu využiť aj šoféri. „Ide o nové slnečné stmavujúce sklíčka do dioptrických okuliarov vhodné práve pre šoférov. Bez ohľadu na to, aká firma sklíčka vyrába, všade ich zoženiete pod názvom Transitions Xtractive. Za sklom auta stmavnú do intenzity 50 %, čo je ideálne za volant. Na priamom slnku až do 90 %.“

Foto autor| Foto: Shutterstock (1)