Chcem sa objednať

Nový Čas: Čo si balia lekári

23.06.2017

Odborníci radia, čo má obsahovať lekárnička

BRATISLAVA - Črevné ťažkosti, kos drobné zranenia. S malými zdravotnými ťa ťažkosťami sa počas dovolenky vo stretne takmer každý. Preto sú súčasťou zabalených kufrov aj lekárničky. Najlepšie je mať ju dobre vybavenú, aby vás počas oddychu nič neprekvapilo. Nový Čas preto zisťoval, čo si berú na cesty lekári.

MILOŠ BUBÁN gastroenterológ

Teraz už viem, že najdôležitejšia je prevencia. Treba aj rozliš rozlišovať, kam cestujete. Iné je to v ro rozvojových krajinách, iné v Európe, ta takže dávať pozor, čo a kde jem a pijem. Ja osobne cestujem po celom svete, a preto som zaočkovaný možným chorobám, v m proti sa očkuje.

IGOR VOZÁR internista * Počas dovolenky sa môžu vyskytnúť zažívacie ťažkosti, alergické reakcie cie a neželané akútne infekcie. Ako lekár neraz pomáham aj spolucestujúcim, takže do mojej výbavy patria aj lieky na tlak a pulz. V prípade dehydratácie sa mi osvedčil aj šumivý multivitamín s minerálmi.

Lieky

* na hnačku * proti zápche na vysoký krvný tlak * širokospektrálne antibiotiká * na trávenie

a proti páleniu pro záhy * aspirin, ibalgin, paralen * probiotiká * šumivý multivitamín

PAVEL TRAUBNER neurológ * Už na tretí dovolenky sa pozerám po spoludovolenkároch, či nevyžadujú neurologickú pomoc. Posledné roky chodíme na dovolenky celý rodinný klan, tak prioritne zabezpečujem liečbu detských ochorení. Dnes už však lieky redukujem na minimum. Kedysi som mal plný kufor.

Lieky

* aspirín, paralen * kvapky do nosa a uší * antibiotiká * analgetiká * antireumatiká * na uvoľnenie stuhnutia svalov * proti kašľu

* pro proti zvracaniu * antihistaminiká * živočíšne uhlie * na upokojenie a na spanie *masť na opuchy * zásyp na rany * sterilný a elastický obväz

ADRIANA SMORÁDKOVÁ očná lekárka a chirurgička * Ak má niekto v mojom okolí zdravotný problém, okamžite sa zastavím a zisťujem, či je všetko v poriadku. Preto je lekárnička preplnená do prasknutia. V prvom rade si potrpím na kompletné oftalmologické vybavenie.

Lieky

* umelé slzy * protizápalové očné kvapky * antibiotiká * čierne uhlie * antihistaminiká * lieky a gél na slnečnú alergiu * masť na popáleniny

* ušné kvapky * na bolesť hrdla * analgetiká * proti horúčke * obväzy, leukoplast * dezinfekčný roztok * stripy (nahrádzajú šitie drobných rán)

VILIAM FISCHER kardiochirurg * Mimo lekárničky si vždy beriem na dovolenku aj gitaru. No tá sa do lekárničky nezmestí.

Lieky

* na horúčku * na hnačku * kvapky a spreje proti nádche a do hrdla * masť na zápaly a opuchy * obväzy,

náplaste * dezinfekčné prostriedky * striekačky s mezokaínom * inštrumenty na zašitie malých rán

Lieky

* proti horúčke * na bolesť * na dezinfekciu oka * širokospektrálne antibiotiká * proti hnačke * leukoplast, obväz * proti kinetóze, na alergiu

Pozor Pacienti, ktorí užívajú inzulín a trpia cukrovkou, by si mali vyrátať jednotlivé dávky inzulínu a naplánovať si užívanie, najmä ak menia časové pásmo.

Foto autor| Foto: iStock, anc