Chcem sa objednať

www.cas.sk: Odborníci radia, čo má obsahovať lekárnička: Toto si balia lekári na dovolenku!

23.06.2017

Črevné ťažkosti, drobné zranenia. S malými zdravotnými ťažkosťami sa počas dovolenky stretne takmer každý. Preto sú súčasťou zabalených kufrov aj lekárničky.

Najlepšie je mať ju dobre vybavenú, aby vás počas oddychu nič neprekvapilo. Nový Čas preto zisťoval, čo si berú na cesty lekári.

Miloš Bubán, gastroenterológ

Teraz už viem, že najdôležitejšia je prevencia. Treba aj rozlišovať, kam cestujete. Iné je to v rozvojových krajinách, iné v Európe, takže dávať pozor, čo a kde jem a pijem. Ja osobne cestujem po celom svete, a preto som zaočkovaný proti všetkým možným chorobám, proti ktorým sa očkuje.
Lieky proti horúčke na bolesť na dezinfekciu oka širokospektrálne antibiotiká proti hnačke leukoplast, obväz proti kinetóze, na alergiu

Pozor
Pacienti, ktorí užívajú inzulín a trpia cukrovkou, by si mali vyrátať jednotlivé dávky inzulínu a naplánovať si užívanie, najmä ak menia časové pásmo.

Igor Vozár, internista

Počas dovolenky sa môžu vyskytnúť zažívacie ťažkosti, alergické reakcie a neželané akútne infekcie. Tomu prispôsobujem svoju lekárničku. Ako lekár neraz pomáham aj spolucestujúcim, takže do mojej výbavy patria aj lieky na tlak a pulz. V prípade dehydratácie sa mi osvedčil aj šumivý multivitamín s minerálmi.
Lieky na hnačku proti zápche na vysoký krvný tlak širokospektrálne antibiotiká na trávenie a proti páleniu záhy aspirín, ibalgin, paralen probiotiká šumivý multivitamín

Pavel Traubner, neurológ

Keďže rád pracujem, už na tretí deň dovolenky sa pozerám po spoludovolenkároch, či nevyžadujú neurologickú pomoc. Posledné roky chodíme na dovolenky celý rodinný klan, tak prioritne zabezpečujem liečbu detských ochorení. Dnes už však lieky redukujem na minimum. Kedysi som mal plný kufor vrátane tlakomeru, neurologického kladivka a špendlíka.
Lieky aspirín paracetamol tablety aj čípky kvapky do nosa a uší antibiotiká pre detský vek lieky proti bolesti širokospektrálne antibiotiká antireumatiká na uvoľnenie stuhnutia svalov proti kašľu proti vracaniu (pri ceste autom) antihistaminiká živočíšne uhlie na upokojenie a na spanie masť na opuchy zásyp na rany sterilný a elastický obväz

Adriana Smorádková, očná lekárka a chirurgička

Vyrážam na cesty vybavená kompletnou lekárničkou. Ak má niekto v mojom okolí zdravotný problém, okamžite sa zastavím a zisťujem, či je všetko v poriadku. Preto je lekárnička preplnená do prasknutia. V prvom rade si potrpím na kompletné oftalmologické vybavenie.

Lieky očné kvapky (umelé slzy) protizápalové očné kvapky aspoň dve balenia antibiotík čierne uhlie antihistaminiká lieky a gél na slnečnú alergiu masť na popáleniny ušné kvapky tabletky na bolesť hrdla analgetiká proti bolesti a horúčke klasické a elastické obväzy leukoplast dezinfekčný roztok stripy (nahrádzajú šitie drobných rán)

Viliam Fischer, kardiochirurg

Mimo lekárničky si vždy beriem na dovolenku aj gitaru. No tá sa do lekárničky nezmestí.

Lieky proti horúčke na hnačku kvapky a spreje proti nádche a do hrdla masť na zápaly a opuchy obväzy, náplaste dezinfekčné prostriedky striekačky s mezokaínom inštrumenty na zašitie jednoduchých rán. 

Odkaz na článok: https://www.cas.sk/clanok/564032/odbornici-radia-co-ma-obsahovat-lekarnicka-toto-si-balia-lekari-na-dovolenku/