Chcem sa objednať

www.pluska.sk: Dajte svojich rodičov po sedemdesiatke operovať, predĺžite im život

04.06.2017

Aj vaši rodičia alebo starkí zrazu odmietajú ísť na tradičnú prechádzku, majú ťažkosti s varením či dokonca s osobnou hygienou? Za všetkým môže byť neostré videnie. Sivý zákal často trápi ľudí po sedemdesiatke, no dá sa sa pritom jednoducho vyriešiť.

Sivý zákal ničí videnie každého druhé sedemdesiatnika. Starší človek kvôli slabému zrazu prestáva byť samostatný, stráca orientáciu a hrozí mu veľké riziko pádu a s tým spojených zlomenín.

Pozor, hrozí demencia

Ak človek v pokročilom veku bojuje s chradnúcim zrakom či sluchom, prestáva sa hýbať a komunikovať s okolím. "Veľmi skoro sa tak uňho môže prejaviť demencia. Mozog udržiavame aktívny len pomocou tréningu a dostatku podnetov. Sivý zákal v pokročilom štádiu už veľmi negatívne ovplyvňuje videnie. Človek tak postupne prichádza o najdôležitejší zdroj vizuálnych informácií zo svojho okolia. Z pohľadu očného lekára je tak operácia sivého zákalu aj výraznou prevenciou atrofie mozgu z dôvodu starobných zmien,“ upozorňuje primár Očnej kliniky v bratislavskej Petržalke Radovan Piovarči. 

Zbohom okuliarom

Po operácii s novou šošovkou zrazu pacient vidí, komunikuje, jeho stav sa zlepšuje. Dokonca môže odložiť aj okuliare. Všetko závisí od výberu šošovky.

Monofokálne, ktoré v plnej sume hradia všetky zdravotné poisťovne, odstránia podľa MUDr. Piovarčiho zákal aj okuliare do diaľky. Pacientovi po operácii ostávajú okuliare na čítanie.

Multifokálne šošovky dokážu ešte viac. Ešte nedávno potrebovali pacienti po operácii sivého zákalu okuliare na čítanie – pacienta zbavia okuliarov na diaľky aj na čítanie, trifokálne dodávajú špeciálne pohodlie na strednú vzdialenosť.

 

Návštevu u očného lekára netreba odkladať. Pri zistení sivého zákalu je totiž jednoduché riešenie. Operácia sivého zákalu predĺži vašim rodičom život, je prevenciou nielen zlomenín, ale aj demencie.

Na operáciu čím skôr

Operácia sivého zákalu je najčastejšou operáciou na ľudskom tele. Po sedemdesiatke sa týka väčšiny z nás, nebolí a pacient po nej na druhý deň bez problémov funguje.

"Ide o úplne bezbolestný zákrok. Pacient pobudne na sále zhruba pätnásť minút, po nich opúšťa kliniku," hovorí primár o zákroku, ktorý spočíva v odstránení zakalenej šošovky a jej nahradení novou umelou. Operáciu sivého zákalu odporúča každému pacientovi bez ohľadu na vek.

 

Operuje sa manuálne alebo laserom. Pri laserovej operácií sivého zákalu nepoužíva očný chirurg skalpel či iné ostré nástroje. ´Robot´ nahrádza skalpel precíznym laserovým lúčom riadeným počítačm a kontrolovaným chirurgom. Celá laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. 

Čo je sivý zákal?

  • Sivý zákal znamená zníženú priehľadnosť, zakalenie normálnej čírej očnej šošovky. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie. V pokročilom štádiu už zbadáte sprievodné príznaky: pocit, akoby ste videli zahmlene, ste citlivejší na svetlo, zdá sa vám, že vidíte horšie do diaľky a obraz pred vami sa javí ako skreslený. 
  • Rýchlosť zakalenia šošovky je individuálna. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky, aj desaťročia. V niektorých prípadoch však na to stačia aj mesiace.
  • Ochorenie postihuje najmä ľudí po 60. roku života. Po sedemdesiatke ho má už takmer polovica ľudí a po osemdesiatke skoro každý. Jedinou možnou liečbou je operácia, pri ktorej očný chirurg odstráni zakalenú vnútroočnú šošovku a nahradí ju umelou.

Odkaz na článok: https://www1.pluska.sk/Rady-a-tipy/Dajte-svojich-rodicov-po-sedemdesiatke-operovat-predlzite-im-zivot