Chcem sa objednať

www.cas.sk: Módny doplnok, ale aj ochrana pred UV žiarením: Aké slnečné okuliare sa vám hodia?

13.05.2017
Slnko už nabralo na svojej sile a postupom dní sa bude žiarenie stále zvyšovať. Často myslíme na opaľovacie krémy, no počas slnečných dní treba chrániť aj oči. 

Aby ste sa cítili komfortne, zvoľte si rám podľa vašej tváre. A nezabúdajte ani na kvalitné sklá. Jedine tie vás totiž ochránia pre nebezpečnými lúčmi.

Zapamätajte si číslo 400 nanometrov

  • UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje 100 % systém ochrany
  • neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky
  • okuliare si môžete nechať premerať v optike
  • zistíte tak, či naozaj majú UV ochranu

 

Typy rámov poďla tvaru tváre

Okrúhla tvár je najširšia v oblasti lícnych kostí. Zužuje sa na čele a čeľusti. Dobre vyzerajú obdĺžnikové, ale aj zaoblené rámy.

Silná čeľusť, široké čelo a lícne kosti. Zvoľte okuliare s veľmi tenkými rámami alebo úplne bezrámové, ktoré tvár zjemnia.

Cieľom okuliarov by malo byť rozšírenie vašej tváre. Vhodné sú výrazné a široké. Nemali by však prečnievať z tváre.

Môžete nosiť akýkoľvek okrúhly alebo hranatý rám. Dodržte však pomer, aby neboli príliš malé alebo veľké.

Najužší bod tváre je na jej brade. Akýkoľvek rám, ktorý je širší hore ako dole, bude vyzerať na tejto tvári veľmi dobre.

V lete zvoľte širší rám

Slnečné okuliare by sme si mali nasadiť vždy za jasného slnečného počasia. Chránia povrch oka aj okolie, pokožku a pigmentové škvrny, pri ktorých by UV žiarenie mohlo vyvolať rakovinu buniek. Všeobecne ochraňujú všetky štruktúry pred prienikom UV lúčov, najmä však chránia pred poškodením vnútroočnej šošovky a sietnice. V lete sú vhodnejšie tie so širším rámom, kvôli odrazu slnečných lúčov. Na žiarenie sú citlivejší ľudia s mínusovými dioptriami. Bývajú svetloplachejší, výraznejšie reagujú na ostré svetlo.

Mekyňová Júlia, Neovízia

Odkaz na článok: https://www.cas.sk/clanok/554448/modny-doplnok-ale-aj-ochrana-pred-uv-ziarenim-ake-slnecne-okuliare-sa-vam-hodia/