Chcem sa objednať

Plus jeden deň: Mrkva nelieči oči, ale rakovinu!

20.04.2017

Ani liter oranžovej šťavy denne vám neupraví dioptrie +++ Táto zelenina má však iné prekvapujúce účinky.

Bratislava - Neverte mýtom, že mrkva vám zlepší zrak. Ani liter mrkvovej šťavy denne vám neupraví dioptrie. Odborníci však zisťujú, že táto oranžová zelenina vás ochráni pred mŕtvicou a dokonca aj rakovinou prsníka.

„Veľa ľudí sa mylne domnieva, že keď bude jesť dostatok mrkvových pokrmov, okuliare potrebovať nebude. S dioptrickými chybami oka však konzumácia mrkvy vôbec nesúvisí. Mrkva je podobne ako mlieko, syr či vajíčka bohatá na vitamín A, ktorý vyživuje sietnicu. Nepriamo tak pomáha kvalitnému vnímaniu zrakového vnemu na sietnici,“ vysvetľuje lekárka Miriam Záhorcová z Očnej kliniky NeoVízia.

Podľa lekárky Etely Janekovej mrkva pomáha našej tráviacej sústave pri vyplavovaní toxínov. Vláknina obsiahnutá v mrkve zase prečisťuje črevá a urýchľuje ich pohyb. Verejnosti nie sú veľmi známe účinky falkarinolu, pesticídu, ktorý si mrkva vytvára na ochranu korienkov pred plesňami. Pomáha znižovať riziko rakoviny pľúc, prsníkov a čriev. Naznačila to štúdia vedcov z univerzity v britskom Newcastli, ktorí skúmali účinky surovej mrkvy na hlodavcoch. Štúdie Harvardovej univerzity ukazujú, že ľudia konzumujúci päť a viac kúskov mrkvy denne majú menšie riziko zasiahnutia cievnou mozgovou príhodou než tí, ktorí mrkvu takmer vôbec nejedia.

Vedci z Harvardu tiež zistili, že mladšie ženy, ktoré denne konzumujú dve a viac porcií ovocia a zeleniny bohaté na karotenoidy (pomaranče, brokolicu, mrkvu, rímsky šalát a špenát), majú o 18 % nižšie riziko výskytu rakoviny prsníka než ženy, ktoré konzumujú menej než 4 porcie týždenne.

***

Vitamínový kokteil Mrkva podľa slov doktorky Janekovej obsahuje veľa cenných látok, najmä vápnik - pomáha zabraňovať zužovaniu ciev draslík - podporuje pravidelný srdcový tep. vitamín B - zlepšuje metabolizmus vitamín C - chráni bunky pred nežiaducimi účinkami voľných radikálov a posilňuje cievne steny

Foto popis| Nemusíte piť litre mrkvovej šťavy denne, stačí jeden pohár.
Foto autor| FOTO: profimedia