Chcem sa objednať

Nový Čas: Konečne vidím a manžela! synov

10.04.2017

Jana (34) začala strácať zrak ako tínedžerka. Ani operácia jej nepomohla Zázrak priniesol až nový zákrok

BRATISLAVA - Splnil sa jej veľký sen! Bratislavčanka Jana Kramplová (34) mala takmer 20 rokov veľké problémy so zrakom. Trápila sa, ale jej stav nezlepšili ani operácie a liečba. Na život v rozmazanom svete, z ktorého vymizli akékoľvek detaily, si už ako-tak zvykla. Vychovávať s takýmto postihnutím dve malé deti však nebolo jednoduché. Dnes sa pomohol jej však statočná mamička teší zo života naplno,, k tomu novátorský chirurgický zákrok.
Až do puberty bola Jana úplne zdravá a so zrakom nemala žiadne problémy. Lenže keď končila základnú školu, život sa jej začal radikálne meniť. „Keď som bola pubertiačka, mala som približne 14-15 rokov, začal sa mi dosť zhoršovať zrak. Najskôr som nosila iba okuliare, no neskôr to už nestačilo.

Moje videnie bolo natoľko zhoršené, že svet som vnímala len rozmazane ako cez clonu. Nevidela som na prednášajúcich v škole, nedokázala som sa poriadne učiť ani študovať. Krátko po dvadsiatke som šla k doktorke a tá mi povedala diagnózu,“ spomína Jana.

Operácia nepomohla

U lekárky sa dozvedela, že trpí degeneratívnym ochorením očí - tzv. keratokonus.

„Malý syn pôjde o chvíľku do škôlky a ja by som sa chcela začať obzerať po nejakej normálnej práci. Lenže s mojimi očami to nešlo. Vtedy mi suseda, zdravotná sestra, povedala o možnosti implantácie fakických šošoviek.
Operácia prebiehala rýchlo, dokopy to trvalo možno - minút. A hlavne,
ž 10 15 i ú hl na druhý deň som už videla!“ teší sa Jana.

Radosť z detailov

Zrak sa pani Kramlovej vrátil úplne a okuliare, šošovky či ďalšie zákroky už nepotrebuje. Nadšenie z výsledku neskrýva. „Konečne, keď kráčam po ulici, sa môžem ľuďom pozerať do tváre a rozoznám ich. Predtým som vždy pozerala do zeme, lebo som sa cítila trápne, že som nevedela rozoznať, či človek hovorí na mňa, alebo na niekoho druhého. Môžem si dokonca aj čítať, prečítala som už jednu hrubú knihu,“ hovorí Jana a dodáva, že najväčšiu radosť má aj tak z toho, že konečne vidí svojich n a j -bližších. „Užívam si každý jeden detail navôkol. Každú krásu, ktorú som dovtedy iba tušila. Keď sa zobudím, vidím na manžela i synov. To sú tie najvzácnejšie momenty, ktoré mi dal nový zrak!“

Konečne sa môžem ľuďom pozerať

do tváre. Jana Kramplová Výhody fakických šošoviek možnosť korigovať aj veľmi vysoké dioptrie videnie sa zlepšuje takmer ihneď po zákroku kvalita videnia je vysoká bezbolestná operácia trvalé riešenie jednoduchá možnosť výmeny prípadne vybratia šošovky v prípade potreby bez obmedzení v bežnom živote

ČO SÚ FAKICKÉ ŠOŠOVKY? Radovan Piovarči, primár očnej kliniky NeoVízia - Ide o element podobný kontaktnej šošovke, ktorý implantujeme očnú dúhovku. Na rozdiel od kontaktných šošoviek sa nevyberajú von, ale ostávajú v oku natrvalo, resp. kým plnia svoj účel. Môže to byť celý život, ale v prípade, že by sa z nejakého dôvodu dioptrický stav zmenil, zhoršil, dá sa korigovať.

Foto popis| Jana konečne vidí vyrastať synov Vilka (2) a Tomáška (5).
Foto autor| I Foto: Michal Hanko, archív jk, anc