Chcem sa objednať

Báječná žena: PO štyridsiatke bez okuliarov

13.02.2017

Moderná žena chce vyzerať čoraz mladšie a krajšie. Čo vám na sebe prekáža najväčšmi? Ak sú to okuliare, nie je to neriešiteľný problém.

RADÍ OČNÁ LEKÁRKA A CHIRURGIČKA Miriam ZÁHORCOVÁ

Čoraz viac žien sa túži zbaviť hendikepu v podobe jedných či striedania viacerých dioptrických okuliarov. Nielen pre dokonalý zrak, ale aj preto, aby mohli v práci a vo voľnom čase fungovať na sto percent, hovorí očná lekárka a chirurgička Miriam Záhorcová. „Deväťdesiat percent našich pacientok považuje okuliare za svoj najväčší hendikep. Obmedzujú ich aj vo veciach, ktoré s okuliarmi vôbec nesúvisia. Predstavte si ženu s plus desiatimi dioptriami. Hrubé sklá jej oči extrémne zväčšujú. Krásna tvár je ukrytá za okuliarmi, z ktorých trčí len pár v veľkých očí. Nevie sa dobre nalíčiť, lebo nevidí presné kontúry. Ženu s mínusovými v dioptriami trápi opačný extrém – maličké oči stratené hlboko za okuliarmi. Mesiac po operácii vidím d na kontrole úplne nové ženy – slobodnejšie, sebavedomejšie, s spokojnejšie. Tím očnej kliniky NeoVízia uskutočnil prieskum medzi pacientmi a zistil, že po o odstránení dioptrií sa až 85 percentám ľudí zmení osobný život k lepšiemu,“ prezrádza lekárka.

Malým zázrakom, ktorý uberá vek, je podľa očných lekárov aj perfektný zrak. Nové oči dodajú žene sebavedomie a bez okuliarov vraj neuveriteľne vyniknú. Aj oči

STARNÚ

Mladistvý pocit väčšiny štyridsiatničiek dokáže dokonale narušiť potvora presbyopia, hovorovo nazývaná syndróm krátkych rúk. Zistili ste, že v reštaurácii už nonšalantne neprečítate jedálny lístok a svoj ultramoderný mobil využijete iba s okuliarmi na nose?
Presbyopia je dôsledkom starnutia a prirodzenej straty akomodácie očnej šošovky. Prejavuje sa neschopnosťou vidieť ostro do blízka a na bežnú vzdialenosť pri čítaní. Zrazu máte problém prijímať a odosielať esemesky či e-maily v smartfóne, prečítať si časopis, nalíčiť sa. Ak ste si doteraz užívali dokonalý zrak na blízko, okuliare na čítanie vás po štyridsiatke zrejme nemilo prekvapia.

„Tak, ako starne pokožka a vlasy, odzrkadľuje sa vek aj na očnej rohovke. Po 45. roku života sa hojí úplne inak ako u tridsiatnikov.

Najmä pri povrchových metódach excimerovým laserom je zvýšené riziko vytvárania jaziev,“ vysvetľuje doktorka Záhorcová. Slabnúca schopnosť orientovať sa v mobile alebo rozlúštiť cenovky v obchode vás pravdepodobne donúti zamieriť do optiky či do drogérie po okuliare na čítanie. Ak uvažujete o chirurgickom odstránení problému, laserové operácie sú pre vás absolútne nevhodné.

Presbyopiu laserová operácia nevyrieši.

KEDY LASER NESTAČÍ?

Laserové operácie prešli obrovským vývojom.

Vďaka bezbolestnému femtosekundovému laseru trvá operácia 15 minút, večer v deň zákroku môžete normálne fungovať a na druhý deň opäť pracovať. Operácie femtolaserom však nie sú vhodné pre každého. Keď nosíte dioptrické okuliare do diaľky a pribudnú vám ďalšie na čítanie, ani najšetrnejší laser to už nespraví. Laser totiž odstráni len jeden typ dioptrie.

Po päťdesiatke k zhoršenému videniu na blízko s veľkou pravdepodobnosťou pribudne dioptriado diaľky. „Existujú kliniky, ktoré ponúknu laserovú operáciu aj týmto pacientom. Ubezpečia ich, že im odstránia dioptrie do diaľky a na blízko im ostanú len slabšie okuliare. Po pol roku od zákroku sa im však celá dioptrická chyba môže vrátiť,“ vysvetľuje Miriam Záhorcová.

Ani do diaľky, ANI DO BLÍZKA Ak potrebujete okuliare na čítanie aj do diaľky a neustále striedate jedny za druhé alebo si ťažko zvykáte na multifokálne sklá, laser vám nepomôže.

„Jedinou možnosťou sú vnútroočné operácie metódou PRELEX, pri ktorej dioptrie na čítanie aj do diaľky už natrvalo odstránia multifokálne alebo trifokálne šošovky,“ hovorí doktorka Záhorcová.

Chirurg do oka natrvalo implantuje viacohniskové vnútroočné šošovky, takže operácia zbaví nielen okuliarov do blízka a do diaľky, ale napríklad aj astigmatizmu. Tieto druhy šošoviek garantujú odstránenie dioptrií do konca života. Počas operácie môže chirurg implantovať aj trifokálne vnútroočné šošovky, ktoré okrem odstránenia okuliarov na blízko aj do diaľky poskytujú špeciálny komfort videnia na strednú vzdialenosť, ktorá je kľúčová najmä pri práci so zobrazovacími jednotkami.

Sivý zákal môže prekvapiť m aj v štyridsiatke.

NEJASNE A NEOSTRO

Ak si myslíte, že sivý zákal sa týka iba seniorov, mýlite sa. Môže sa objaviť aj v štyridsiatke.

Ak sa vám zdá, že obraz pred vami je zahmlený a skreslený, citlivejšie reagujete na svetlo a horšie vidíte do diaľky, mali by ste podstúpiť očné vyšetrenie. Rýchlosť zakalenia šošovky je individuálna. Od počiatočných ťažkostí po úplnú slepotu môžu uplynúť roky až desaťročia, no v niektorých prípadoch na to stačí pár mesiacov.

Počas operácie očný chirurg odstráni z oka zakalenú vnútroočnú šošovku a nahradí umelou. Implantuje ju do zachovaného puzdra pôvodnej šošovky a podľa toho, aký typ šošovky si pacient vyberie, zbaví ho nielen zákalu, ale aj závislosti od okuliarov. Zákrok môže chirurg vykonávať manuálne alebo laserom. Pri laserovej operácii sivého zákalu femtosekundovým laserom sa nepoužíva skalpel ani iné ostré nástroje, ale precízny laserový lúč riadený počítačom a kontrolovaný chirurgom. Celá procedúra prebieha bez dotyku ľudskej ruky, čo vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu, nožníc a ihiel.

Foto autor| Foto shutterstock.com, NeoVízia

bajecna-zena-zdravie.pdf