Chcem sa objednať

EMMA: OČNÁ DILEMA Operácie očí pre každého?

04.02.2017

Rýchlo a jednoducho. Tak by sme dnes najradšej riešili všetko. No ak ide o oči, nie je to tá najlepšia cesta.

Dnes chceme všetko vyriešiť jedným ťahom, bleskovo a hneď. V práci, na nákupoch aj v zdravotných otázkach. Najlepšie to vystihla nedávno Zuzana. So zľavovými poukážkami nakúpila sestre, frajerovi aj mame darčeky. Operáciu očí rovnakým laserom. Pre všetkých. Nákupy operácií cez zľavové portály alebo kliniky, ktoré pacientom ponúkajú jedinú operačnú metódu, sú však pre mnohých očných chirurgov doslova pohromou.

„Často ich využívajú pracoviská, ktoré ponúkajú len jeden typ operačnej metódy a trpia nedostatkom pacientov. Pri odstraňovaní dioptrií laserom je však dôležité, aby chirurgovia ušili pacientovi laserovú metódu presne na mieru. Pri akciovej cene konkrétneho zákroku je to nemožné. Hrozí, že podstúpite operáciu, ktorú by na inej klinike, kde ponúkajú všetky operačné postupy, vylúčili ako nevhodnú. Dôležitá je nielen skúsenosť očných chirurgov, ale aj lekárov, ktorí pacienta vyšetria ešte pred zákrokom,“ vystríha očná lekárka Adriana Smorádková.

So zdravotníckym zariadením je to ako s ktorýmkoľvek iným podnikom. Predstavte si, že počas vyšetrenia príde lekár na to, že ste ideálnym pacientom na metódu číslo dva. U nich však operujú iba „trojkou“. Prezradí vám to a pošle vás k susedom? Mal by, lenže v praxi sa to takto nedeje. „Iba chirurgovia, ktorí majú k dispozícii dve, ideálne všetky tri súčasné laserové metódy, dokážu pacientovi ušiť zákrok presne na mieru. Žiadna technika nie je univerzálne vhodná pre všetkých. Ak klinika ponúka iba jedinú, napríklad povrchovú, časť pacientov odlaseruje nesprávne.“

PRECÍZNE VYŠETRENIE JE ZÁKLAD!

Oční chirurgovia upozorňujú, že aby operácia priniesla pacientovi nového benefity a slobodu, mal by podstúpiť precízne vstupné vyšetrenie. „Z praxe vieme, že niekde to vybavia za tridsať minút. U nás to trvá tri hodiny, lebo za kratší čas nie je možné vyšetriť desiatky parametrov, ktoré sú kľúčové v rozhodovaní, či pacienta operovať a aký spôsob zvoliť,“ upozorňuje MUDr. Adriana Smorádková a vysvetľuje, že precízne očné vyšetrenie by malo obsahovať rozkvapkanie zrenice. V očnej terminológii ide o o vyšetrenia v cykloplégii a v mydriáze. Mydriáza pomáha lekárom odhaliť patologické zmeny vo vnútroočnej šošovke, v sklovci či na sietnici. Cykloplégia slúži na to, aby ňou lekár dočasne paralyzoval zaostrovací očný sval. „U mladých ľudí býva veľmi svižný, preto ho cykloplégiou dokážeme na krátky čas znehybniť. Nevedome ním môžu totiž kamuflovať veľa dioptrických chýb,“ dodáva lekárka a pripomína, že očná operácia nie je ako bambusové ponožky, ktoré sadnú každému. Kto si ju kúpi na zľavovom portáli, zaplatí síce menšiu cenu, no neskutočne riskuje. A ak ide o oči, risk sa určite nevypláca.

Mladí s dioptriami do diaľky

LASEROVÉ OPERÁCIE

Ideálne pre: Dioptrie: +2 do –10 Vek: približne do 45 rokov Voľbou číslo jedna sú laserové metódy s použitím bezubolestného femtosekundového laseru - NeoLASIK HD alebo NeoSMILE 3D. Operácie sú bez bolesti, pacient už večer v deň zákroku normálne funguje, na druhý deň pracuje a o desať dní môže opäť športovať. Laserové operácie sú nevhodné pre ľudí s plusovými dioptrickými chybami a tých, ktorým po 45-ke pribudli k dioptriám do diaľky aj okuliare na čítanie.

Mladí s extrémne vysokými dioptriami

FAKICKÉ ŠOŠOVKY ICL

Ideálne pre: Vysoké plusové aj mínusové dioptrie Vek: od 18 rokov, horná hranica neexistuje „Z očnej laserovej kliniky ma pri mojich –8 dioptriách poslali domov s tým, že na moje tenké rohovky a dioptrie riešenie nemajú,“ napísala nám dvadsaťpäťročná Jana. Trvalo jej hodiny, kým vygúglila, že očná chirurgia ponúka aj pre ňu riešenie.
Sú nimi fakické šošovky. „Ide o optický element podobný kontaktnej šošovke, ktorý natrvalo implantujeme za očnú dúhovku. Implantácia faktických šošoviek je vhodným riešením najmä pre mladých ľudí s vysokými dioptriami, ktoré už laser nedokáže odstrániť,“ vysvetľuje lekárka a spomína prípady pacientov s dioptriami nad –25. „Fakické šošovky dokážu vyriešiť aj očnú chybu do –23 dioptrií. V prípade vyššej dioptrickej chyby kombinujeme implantáciu šošovky s dolaserovaním, čím docielime úplne odstránenie dioptrickej chyby. Výhodou je, že v prípade zmeny dioptrického stavu oka je možné fakickú šošovku kedykoľvek z oka jednoduchým výkonom vybrať.“

Operácia pre rodičov

OPERÁCIE PRELEX

Ideálne pre: Dioptrie: vekom nadobudnuté dioptrie na čítanie a dioptrie do diaľky Vek: približne od 40 rokov Počas operácie vám očný chirurg implantuje multifokálne alebo trifokálne vnútroočné šošovky. Pomocou nich je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií do blízka aj do diaľky. Trendom sú trifokálne šošovky. Poskytujú špeciálne pohodlie pacientom, ktorí pracujú dlhé hodiny na počítači a potrebujú perfektné videnie nielen na čítanie a do diaľky, ale aj na strednú vzdialenosť.

Operácia pre babičku

OPERÁCIE SIVÉHO ZÁKALU

Sivý zákal, najčastejšia diagnóza šesťdesiatnikov. Ochorenie spôsobuje prirodzené starnutie a zakaľovanie vnútroočnej šošovky. Operácia sivého zákalu je pätnásťminútový bezbolestný zákrok a vďaka moderným technológiám už pri nej chirurg nepoužíva skalpel ani ostré nástroje. To, ako po operácii uvidíte, závisí od typu implantovanej vnútroočnej šošovky. Monofokálna odstráni zákal a jeden typ dioptrie. Ak ste si pred operáciou striedali okuliare na čítanie a do diaľky, po zákroku vám ostanú len jedny z nich. Vďaka multifokálnym a trifokálnym vnútroočným šošovkám môžete zahodiť všetky typy okuliarov. Niektoré šošovky zlepšujú navyše videnie v noci a za šera, iné dokážu korigovať aj astigmatizmus – zlé zakrivenie rohovky.

emma-ocneoperacie.pdf