Chcem sa objednať

www.petrzalskenoviny.sk: Dá sa „opraviť“ operácia sivého zákalu?

01.02.2017

Manželka pred pár rokmi absolvovala operáciu sivého zákalu. Ostali jej však okuliare na čítanie. Stále je aktívna a začína ju to obmedzovať. Dá sa s tým ešte niečo robiť?

MUDr. Radovan Piovarčí, primár Očnej kliniky NeoVízia: „U pacientov, ktorí sú po operácii sivého zákalu niekoľko rokov, sa s týmito problémami stretávame pravidelne. Počas operácie sivého zákalu odstraňujeme pacientovi z puzdra vlastnú zakalenú šošovku a na jej miesto implantujeme novú, umelú. Od jej typu závisí aj celkové pacientovo videnie.

Ešte pred niekoľkými rokmi nemali chirurgovia k dispozícii dnešné multifokálne a trifokálne šošovky, ktoré dokážu so zákalom odstrániť aj všetky typy dioptrií. Implantovali sa výlučne monofokálne šošovky, po ktorých pacientovi po operácii v minulosti ostal astigmatizmus, či okuliare na čítanie. Neraz sa mohli pridružiť aj očné fenomény ako rozmazané videnie, svetelné odlesky či odrazy okolo svetiel za šera a tmy. Dnes už máme k dispozícii aj riešenie pre týchto pacientov. Ide o tzv. prídavné (add – on) šošovky. Očný chirurg počas niekoľkominútového zákroku implantuje pacientovi pred naimplantovanú umelú šošovku ešte jednu – prídavnú, ktorou skoriguje zostatkové dioptrické chyby vrátane astigmatizmu. Šošovky sú vyrobené z biokompatibilného materiálu, ktorý ľudské telo vynikajúco prijíma a má výborné dlhodobé výsledky. Zákrok je rovnako, ako bežná operácia sivého zákalu, celkom nebolestivý a na druhý deň po operácii môže pacient v normálnom režime opäť fungovať.“

Odkaz na článok:

http://www.petrzalskenoviny.sk/poradna/02/2017/da-sa-opravit-operacia-siveho-zakalu/