Chcem sa objednať

ZDRAVIE: Vidíte ten sneh?

17.01.2017

oškriabaná rohovka, zhoršený syndróm suchého oka či urýchlenie degenerácie makuly? Neriskujte, keď nemusíte.

Stalo sa vám, že ste na svahu nevideli ani na centimeter pred seba a už vôbec nie pod seba? Jasné svetlo a biely terén klamlivo splývajúci môžu mať na svedomí fatamorgánu. Ak ignorujete očného lekára už pekných pár zím a vaše dioptrie nespĺňajú potrebnú hodnotu, pripravte sa na snehovú pohromu.

Keď lyžiar nevidí

„Na svahoch je vysoká intenzita slnečného svetla. Lyžiari s nedostatočne korigovanými dioptriami bývajú svetloplachí.
Žmúria a podráždené oči reagujú slzením a únavou.
Navyše, oveľa ťažšie zbadajú orientačné body či prekážku na svahu. Vidia rozmazane a v ostrom svetle neodhalia detaily terénu,“ upozorňuje primár očnej kliniky v bratislavskej Petržalke MUDr. Radovan Piovarči.
Krátkozrakosť spôsobuje lyžiarom aj problémy s periférnym videním. No nedostatočne skorigovaný zrak spôsobuje nielen nepríjemné pády a zranenia, ale aj horšiu výkonnosť. „Je rozdiel vidieť snehovú nerovnosť v predstihu alebo ju zbadať až vtedy, keď na ňu narazím,“ hovorí očný chirurg z vlastnej skúsenosti.

Nebezpečné okuliare?

Sám je vášnivý športovec.
„Pamätám si na svoje lyžiarske začiatky. Nosil som len tmavé dioptrické sklá, a keďže sa nezmestili pod lyžiarske okuliare, tie som oželel. Veľa rekreačných aj profesionálnych športovcov trpí dioptrickými chybami. Problém nedostatočného videnia v zime často riešia špeciálnymi lyžiarskymi okuliarmi, do ktorých sa dajú vložiť dioptrické sklá.
Vždy sa však objaví problém so zahmlievaním a s rosením. To doteraz nevyriešili žiadne špeciálne sklá.“ Skúsili ste dioptrické klipy pre krátkozrakých lyžiarov? No len čo si chcete dať prestávku a idete na čaj do chaty, odložíte si lyžiarske okuliare aj s klip rámom a zrazu vidíte jedno veľké nič. Ak vo vrecku lyžiarskej bundy nenosíte puzdro s náhradnými dioptrickými okuliarmi, ste nahratí.
Dioptrické sklá sú dnes, našťastie, odľahčené a nerozbitné, vďaka čomu nevznikajú ostré črepiny. Riziko úrazu

Veľa športovcov rieši problém videnia v zime špeciálnymi lyžiarskymi okuliarmi, do ktorých sa dajú vložiť dioptrické sklá. však netreba podceniť. Pri údere či pri nešťastnom páde sa plastový aj kovový rám môžu prelomiť a poraniť oko ako akýkoľvek ostrý predmet.
Mimochodom, vedeli ste, že ak si pod lyžiarskymi okuliarmi necháte dioptrické, pri zarosení vonkajších sa zarosia aj vnútorné?“ upozorňuje MUDr. Piovarči.

Dráždivé šošovky

S príchodom kontaktných šošoviek sa situácia každého športovca vrátane primára zmenila. „Významne zlepšili celkový komfort, no po celom dni na svahu som si večer doslova odtrpel. Oči ma rezali, štípali, sčerveneli, pálili,“ spomína.
V chlade trpia oči hypoxiou -nedostatočným prísunom kyslíka. V mraze a vo vetre rohovka podľa odborníka horšie „dýcha“ a viac vysychá. Kontaktné šošovky jej bránia v príjme kyslíka, preto vnímate pocit dráždenia intenzívnejšie.
„So stúpajúcou nadmorskou výškou a znižujúcim sa obsahom kyslíka vo vzduchu sa komplikácie stupňujú,“ dopĺňa očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková.
Navyše, vždy musíte myslieť na to, aby ste si pribalili nový pár pre prípad, že vám jedna z oka vypadne alebo ju stratíte.
Odborníčka odporúča mať na lyžovačke vždy poruke aj umelé slzy bez konzervačných látok a v prípade potreby si ich priamo na svahu okamžite nakvapkať.

Na horské slnko

„Silné UV žiarenie na horách môže poškodiť rohovku.
Niektoré štúdie hovoria, že môže urýchliť aj vznik degenerácie makuly - centra najostrejšieho ľudského videnia,“ vystríha optometristka Katarína Bašnáková.
Podľa optometristov navyše nie všetky druhy kontaktných šošoviek poskytujú dostatočnú UV ochranu. Len niektorí výrobcovia dokážu preukázať viac ako deväťdesiatosempercentné blokovanie UVB a osemdesiatpäťpercentné blokovanie UVA žiarenia.
Preto sú kvalitné slnečné okuliare na horách nutnosťou. „Dôležité je zapamätať si číslo štyristo nanometrov. Takýto UV filter poskytuje štandardný systém ochrany a neprepúšťa svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Pri výbere je dôležitá aj správna priepustnosť svetla slnečných skiel. Siahnite po kategórii štyri. Ide o veľmi tmavý filter, vhodný k moru a do hôr. Pozor, tieto okuliare za volantom odložte, skresľujú vnímanie farieb a línií.“

Snehom do oka?

Pri guľovačke hrozí ťažké poškodenie oka. Zásah snehovou guľou sa vyrovná zásahu tenisovou či squashovou loptičkou. No nepeknú bolesť spôsobí aj obyčajná snehová vločka. Kryštálik snehu alebo ľadu môže poškriabať rohovku. Rezavá bolesť, slzenie, pálenie a pocit cudzieho telesa v oku vedia byť tak nutkavé, že vás doženú aj na pohotovosť. Našťastie, drobné povrchové zranenia rohovky sa veľmi rýchlo hoja aj spontánne a dá sa to urýchliť pomocou kvapiek, napríklad umelých sĺz. No najlepšie urobíte, ak úrazu predídete nosením prilby a okuliarov. Silné UV žiarenie na horách môže poškodiť rohovku. Niektoré štúdie hovoria, že môže urýchliť aj vznik degenerácie makuly.

ZDRAVÁ RADA

Nechoďte do hôr bez slnečných okuliarov, ktoré chránia oko aj zboku. Sklá voľte veľmi tmavé, s filtrom štvrtej kategórie, vhodné k moru a do hôr. Nezabudnite si pribaliť na svah umelé slzy!

Z lasera na lyže?

Čaká vás o pár týždňov lyžovačka a vy by ste sa chceli zbaviť dioptrií? V akom časovom predstihu je bezpečné podstúpiť laserové zákroky? „Ideálne je naplánovať si operáciu niekoľko týždňov vopred, ale existuje viacero metód, ktoré neobmedzí aktívna zimná dovolenka,“ hovorí MUDr. Adriana Smorádková. Špeciálne pre športovcov sa odporúča bezbolestná operácia femtosekundovým laserom. „Vhodné sú metódy NeoLASIK HD a NeoSMILE 3D. Už desať dní po zákroku vám umožnia vrátiť sa k aktívnemu športu alebo postaviť sa na lyže. Operácia je bez rezu, bez bolesti, nepáli sa pri nej rohovkové tkanivo. Vhodné sú aj ďalšie metódy v kombinácii femtosekundového a excimerového lasera, pri nich je však čas návratu k profesionálnym tréningom či k lyžovaniu dva až štyri týždne od zákroku. Po povrchových metódach typu LASEK či PRK, pri ktorých využíva chirurg na odstránenie dioptrií iba excimerový laser, je rohovka nasledujúci mesiac až dva výnimočne citlivá na UV žiarenie.

Autor: Júlia Mekyňová

Foto popis| Naši odborníci
Foto popis| MUDr. RADOVAN PIOVARČI očný lekár
Foto popis| MUDr. ADRIANA SMORÁDKOVÁ chirurgička
Foto popis| KATARÍNA BAŠNÁKOVÁ optometristka
Foto popis| Kryštálik snehu alebo ľadu môže poškriabať rohovku. Pri guľovačke radšej privrite oči.
Foto autor| foto Shutterstock

zena-oci-operacia.jpg