Chcem sa objednať

MOJE ZDRAVIE: Pozor NA OČI!

09.01.2017

CHRÁNIŤ SI NIEČO AKO OKO V HLAVE, TO SA NEHOVORÍ NADARMO. ZRAK JE JEDEN Z NAŠICH ZMYSLOV A STOJÍ ZA TO, ABY SME SI HO CHRÁNILI. NIE JE TOTIŽ VEĽA CENNEJŠÍCH VECÍ AKO OSTRÝ ZRAK AJ VO VYŠŠOM VEKU.

MUDr. Radovan Piovarči

Jeden z najinovatívnejších očných chirurgov priniesol na Slovensko viaceré nové operačné postupy. Primár Očnej kliniky NeoVízia v bratislavskej Petržalke vykonal prvé laserové operácie dioptrií s použitím femtosekundového lasera (metódy NeoLASIK HD a NeoSMILE 3D) a prvé laserové operácie sivého zákalu s použitím femtosekundového lasera LenSx®. Zaviedol do chirurgickej praxe implantácie fakických šošoviek ICL pri vysokej krátkozrakosti, ďalekozrakosti aj astigmatizme. V očnej chirurgii udomácnil široké používanie multifokálnych šošoviek.

MUDr. Adriana Smorádková

Očná lekárka a chirurgička, jedna z prvých žien, ktorá odstraňuje dioptrie bezbolestnými laserovými metódami s použitím femtosekundového lasera (NeoLASIK HD). Okrem iného sa špecializuje na liečbu degeneratívneho ochorenia rohovky ´keratokonus´ pomocou implantácií špeciálnych rohovkových prstencov – ´keraringov´, v ktorých je na Slovensku líderkou.

MUDr. Miriam Záhorcová

Očná lekárka a chirurgička, jedna z prvých žien, ktorá odstraňuje dioptrie bezbolestnými laserovými metódami s použitím femtosekundového lasera (NeoLASIK HD, NeoSMILE 3D).
Okrem iného je jedinou slovenskou očnou chirurgičkou, ktorá sa špecializuje na chirurgickú liečbu presbyopie pomocou implantácie rohovkových implantátov Raindrop®.
K mnohým problémom si často dopomôžeme sami – či už nedostatočnou hygienou, rôznymi úrazmi, ktorým sme mohli predísť, alebo vystavovaním sa nepriaznivým vplyvom. Častým ochorením je zápal očných spojoviek alebo oka celkovo. Príčinou zápalov sú mikroorganizmy, spravidla baktérie a vírusy. Človek si zápal všimne hneď – oko začína byť bolestivé a hnisavé.
Netreba však podliehať panike, väčšinou sa zápal dá jednoducho vyliečiť.
Ak však domáce výplachy a klasické kvapky nepomáhajú, je načase navštíviť lekára. Viac o problematike nám povedali odborníci z Očnej kliniky NeoVízia.

NEPRÍJEMNÝ „JAČMEŇ“

„Zápaly oka rozdeľujeme podľa toho, kde vznikajú – vo vnútri oka, na rohovke, spojovke alebo v okolí oka.
Tie posledné sú asi najznámejšie – ide o tzv. jačmeň alebo studený jačmeň.
V oboch prípadoch ide o zápal mazovej žliazky na mihalniciach,“ hovorí očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková z Očnej kliniky NeoVízia. „Zápal na vonkajšom okraji mihalníc sa nazýva hordeolum (jačmeň), na vnútornom okraji ide o chalazeon (studený jačmeň). Tento býva bolestivejší aj väčší. Oba prípady sa liečia lokálne podávanými antibiotikami v kombinácii s kortikoidmi (väčšinou obe zložky kombinované v očnej masti) v prvotnom štádiu. Ak sa zápal v priebehu pár mesiacov neupraví, ložisko sa chirurgicky odstraňuje. Domácou prevenciou je pravidelné ošetrovanie očných viečok čistým teplým a vlhkým kúskom mäkkej látky (napr. odličovacím tampónikom). V prípade, že sa problém vôbec nezlepšuje, môže oftalmológ spraviť biopsiu, aby sa vylúčila možnosť zhubného nádoru,“ dodáva lekárka.

NAJČASTEJŠÍ ZÁPAL

Zápaly spojoviek sa vyskytujú pomerne často aj preto, že ich niekedy vyprovokujú rôzne alergie, ku ktorým sa neskôr pridá aj infekcia. Spúšťačom môže byť aj samotná bakteriálna alebo vírusová infekcia, prípadne nadmerné pôsobenie UV žiarenia (pobyt na ostrom slnku bez slnečných okuliarov). U plavcov sa zvykne vyskytovať tzv. plavárenský katar spôsobený chlamýdiovou infekciou z nedostatočne chlórovaných bazénov. Niekedy sa k nim pripojí zápal priedušiek a vtedy sa oboje lieči antibiotikami. Predchádzať neinfekčným zápalom spojoviek pomáhajú očné kvapky s protizápalovými a dezinfekčnými účinkami.

DODRŽUJTE HYGIENU

„Zápaly rohovky bývajú hlavne bakteriálneho alebo vírusového pôvodu.
Najčastejšou príčinou býva nesprávne nosenie kontaktných šošoviek a nedodržiavanie hygienických zásad pri ich nosení,“ vysvetľuje očná lekárka a chirurgička z Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Miriam Záhorcová. „Inou často sa vyskytujúcou príčinou je napríklad aj herpetická infekcia. Vo všeobecnosti zápaly zhoršujú ostrosť videnia a sú veľmi bolestivé. Napokon, na rohovke sa nachádza najviac nervových buniek. Pri zápaloch sa na rohovke tvorí jeden alebo viac malých vriedkov, ktoré sa často opakujú. Vážnejšie prípady zápalu rohovky môžu spôsobiť výrazné zhoršenie zraku, zanechať trvalé jazvy na rohovke alebo zapríčiniť aj oslepnutie.“ Vo vnútri oka sa stretávame so zápalmi dúhovky a vráskovca, ale aj so zápalmi sietnice, resp. cievovky. Najčastejšie sú autoimunitného pôvodu. Infekčné zápaly sú bakteriálneho, vírusového, plesňového alebo parazitárneho pôvodu. Tieto bývajú veľmi bolestivé a vážne a môžu viesť aj k oslepnutiu.

DETSKÉ OČNÉ CHYBY

K najčastejším zrakovým chybám u detí patrí krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, tupozrakosť a škúlenie. Najmä, ak niektorý z rodičov trpí jedným z uvedených ochorení, je možnosť, že sa prejaví aj u ich potomka. Dôležité je, aby si rodičia neustále aj u maličkého dieťaťa všímali jeho reakcie. Nenakláňa pri pozorovaní predmetu hlavičku? Nepozerá sa na hračky len jedným okom? Nepriviera jedno očko, nesiaha mimo ponúkanú hračku?
Na očnú chybu môže upozorniť aj to, že dieťa sedí veľmi blízko pri televízii alebo ho vyčerpáva kreslenie, prezeranie obrázkov či akákoľvek práca nablízko. Ak takéto správanie zaregistrujete a máte podozrenie na poruchu videnia, navštívte ihneď lekára. Niektoré ochorenia sú pre laikov ťažko rozpoznateľné, no pediater by vám mal vedieť odporučiť detského očného lekára v prípade, že sa jemu alebo vám niečo na dieťati nepozdáva. Čím skôr sa problém začne riešiť, tým je väčšia nádej na jeho korekciu alebo nápravu.

SENIORI A OČNÉ PROBLÉMY

Čím sme starší, tým horší je aj náš zrak. Je to celkom prirodzený vývoj, zo žartu sa hovorí, že pri čítaní máme čoraz kratšie ruky. Keď budeme noviny držať ďalej od očí, nevyriešime tým problém starozrakosti (presbyopie). Tá sa dá riešiť jednoducho – predpísaním správnych dioptrií. Seniori sú však ohrození omnoho vážnejšími ochoreniami očí. „Ľudia si často myslia, že jediným ´problémom´ očí je nutnosť nosenia okuliarov. Oko však postihuje množstvo iných ochorení, ktoré v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky.
Pacient si ich nemá šancu všimnúť, zbadá ich až v pokročilejšom štádiu, kedy je už liečba zložitá,“ upozorňuje očný chirurg MUDr. Radovan Piovarči, primár Očnej kliniky NeoVízia. „Často si nahovárame, že náš zrak je bezchybný. Človeku sa môže až o 50 percent zhoršiť videnie a stále si myslí, že vidí výborne. Ľahko sa adaptuje na zhoršené videnie a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro.” Špeciálne sivý zákal, najčastejšia diagnóza šesťdesiatnikov, má prešpekulované ´krycie schopnosti´. Ochorenie spôsobuje prirodzené starnutie a zakaľovanie vnútroočnej šošovky.
Šošovka stráca vekom svoju pružnosť, spomaľuje sa jej metabolizmus a začínajú sa v nej hromadiť minerály. Viac sa zavodňuje, čím sa zvyšuje jej hmotnosť. Keby ste rozrezali jej povrch, v priereze by ste videli jednotlivé vrstvy ako letokruhy na strome. Postupne stráca priehľadnosť a je stále tvrdšia. Práve preto začínajú mať ľudia okolo 60. roku života problémy, najčastejšie v podobe hmlistého videnia. To je princíp sivého zákalu,“ vysvetľuje odborník.

NEDÁVAJTE SI NA ČAS

Rýchlosť zakalenia je individuálna.
„Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky aj desaťročia. V niektorých prípadoch na to však stačia mesiace. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie, zmeny vo videní vôbec nemusíte postrehnúť.“ V pokročilom štádiu už sú badateľné sprievodné príznaky – citlivosť na svetlo, neostré videnie, zahmlený obraz, farby so sivožltým nádychom. Jedinou možnou liečbou sivého zákalu je operácia, pri ktorej očný chirurg odstráni zakalenú šošovku a nahradí ju novou. Starý mýtus, že zákal musí ´dozrieť´, kým sa zoperuje, dávno neplatí.
Naopak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete.

BEZ SKALPELA A OSTRÝCH NÁSTROJOV

Dnes vďaka femtosekundovému laseru chirurg nepoužíva skalpel ani ostré nástroje. „´Robot´ nahrádza skalpel precíznym laserovým lúčom. Celá procedúra prebieha bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu, nožníc a ihiel,“ vysvetľuje MUDr. Piovarči. To, ako po operácii uvidíte, závisí od typu implantovanej vnútroočnej šošovky. Monofokálna odstráni zákal a jeden typ dioptrie. Ak ste si pred operáciou striedali okuliare na čítanie a do diaľky, po zákroku vám ostanú len jedny z nich. Vďaka multifokálnym vnútroočným šošovkám môžete zahodiť všetky typy okuliarov. Po operácii uvidíte výborne do blízka aj do diaľky. Niektoré šošovky zlepšujú navyše videnie v noci a za šera (asférické), iné dokážu korigovať aj astigmatizmus – zlé zakrivenie rohovky (torické).

BEZ DOPLATKU A ČAKANIA?

Ako je to s čakacími dobami na zákrok a s platením? „Operáciu sivého zákalu s monofokálnymi šošovkami kompletne prepláca každá zdravotná poisťovňa,“ zdôrazňuje MUDr. Piovarči.
Čo sa týka čakacích dôb na zákrok, na niektorej klinike si na termín operácie počkáte pol roka aj rok, na iných ho dostanete do dvoch mesiacov. Termíny závisia od typu zmluvy a výšky mesačného finančného limitu, ktoré má konkrétna klinika so zdravotnými poisťovňami. „Venujte svojmu zraku pár minút navyše. V prípade, že vám ošetrujúci lekár diagnostikoval ochorenie sivého zákalu, preštudujte si všetky dostupné možnosti. Pokiaľ sa vás sivý zákal ešte netýka, všímajte si každú, aj tú najmenšiu zmenu v kvalite videnia a minimálne raz za dva roky podstúpte očnú kontrolu.“

ZELENÝ ZÁKAL

Pri zelenom zákale nastáva trvalé poškodenie a odumieranie vlákien zrakového nervu, ktoré vedie k postupným výpadkom v zornom poli. Pri neskorej diagnóze a nedostatočnej liečbe dochádza k nezvratnému poškodeniu zraku až k slepote. Prvotný zelený zákal vzniká bez príčiny, druhotný väčšinou v nadväznosti na iné ochorenia očí, prípadné operácie alebo na úraz. Primárny zelený zákal má hlavne genetický základ. Hlavným rizikovým faktorom je teda dedičnosť. K tomuto ochoreniu sú náchylní i ľudia, ktorí trpia záchvatovými ochoreniami, napríklad migrénami, majú studené končatiny alebo kolísavý krvný tlak. Zelený zákal sa môže prejavovať tlakmi v očiach a za očami, zvýšenou únavou očí, slzením, rozmazaným videním, bolesťami hlavy a podobne. Posledným štádiom je trubicové videnie – vidíte ako cez hlaveň pušky len to, čo je pred vami.
K nezvratnej strate periférneho videnia sa pridáva strata schopnosti rozlišovať určité farby.
Zákernosť zeleného zákalu (glaukómu) spočíva v tom, že nebolí a prvé príznaky si vôbec nemusíte všimnúť. Postihnutý nevyhnutne netrpí bolesťami oka alebo zmenami vo videní, a preto veľmi často o svojom ochorení ani nevie. Aj z tohto dôvodu sú potrebné pravidelné očné prehliadky, minimálne raz za dva roky, s vyšetrením vnútroočného tlaku, očného pozadia, zorného poľa a s OCT (optická koherentná tomografia), ktoré preskúma hrúbku nervových vlákien a posúdi terč zrakového nervu. V prípade diagnostikovania primárneho glaukómu (ktorý tvorí až 70 percent všetkých glaukómov s otvoreným uhlom) je možné zvoliť udržiavaciu liečbu na zníženie vnútroočného tlaku pomocou kombinácií antiglaukomatóznych kvapiek. Choroba je síce nevyliečiteľná, ale liečiteľná – pri včasnej diagnostike sa dá udržať pod kontrolou.

NEPODCEŇUJTE PREVENCIU

Očná preventívna prehliadka odhalí najčastejšie refrakčné chyby oka (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus), sivý aj zelený zákal.
Precízne očné vyšetrenie dokáže v niektorých prípadoch skutočne upozorniť aj na iné systémové ochorenie, ktoré sa prejaví aj na očiach, napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka, rôzne infekčné ochorenia – boreliózu, toxoplazmózu, pásový opar či autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú ako prvé oko, neskôr obličky, srdce, kožu, pohlavné orgány. Môže dokonca odhaliť aj nádory na mozgu a v hypofýze. Pravidelnú očnú prehliadku by ste mali podstúpiť ideálne každý rok, minimálne raz za dva roky. Zrak sa naozaj oplatí chrániť ako oko v hlave. Predstavuje až 85 percent nášho zmyslového vnímania. Len vďaka nemu dokážeme vnímať všetky krásy života aj do vysokého veku.

***

OČNÉHO LEKÁRA VYHĽADAJTE VŽDY, KEĎ: • spozorujete akútny stav, ktorý vznikol bez zjavného podnetu • pocítite bolesť, začervenanie či zhoršené videnie bez toho, aby ich zavinilo napríklad cudzie teleso v oku či zápal spojoviek z prechladnutia • si všimnete výpadok v zornom poli, fľak, clonu, zaťahujúcu sa oponu či výrazné blýskanie pred okom • vždy pri chronických neustupujúcich ťažkostiach, ktoré sa nezlepšujú, ale majú tendenciu postupne sa zhoršovať • raz ročne v rámci preventívnej očnej prehliadky