Chcem sa objednať

EUROTELEVÍZIA: Pozrite sa na svet novými očami

16.12.2016

Múdrosti z medicíny

"Vyrovnaným a pokojným pacientom sa aj rany hoja rýchlejšie," hovorí očná chirurgička MUDr. ADRIANA SMORÁDKOVÁ z bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia. Prezrádza, čo všetko zmení v živote človeka nový zrak, aké chyby najčastejšie robíme pri nosení kontaktných šošoviek a kedy poslať urgentne k očnému starých rodičov.

* ETV: Celý rok odstraňujete dioptrie a vraciate zrak. Čo vás pri práci očnej chirurgičky dokáže prekvapiť?

ADRIANA SMORÁDKOVÁ: Očná chirurgia dokáže dnes vďaka precíznym a bezbolestným prístrojom takmer zázraky. Aj samotný postoj pacienta však dokáže zlepšiť alebo skomplikovať jeho stav spôsobom, aký by žiaden lekár nečakal. Roky ma fascinuje, ako pozitívny prístup dokáže ovplyvniť medicínske výsledky. Aj rany sa hoja rýchlejšie u vyrovnaných a pokojných pacientov. Ak má pacient možnosť voľby, vždy by si mal vybrať lekára, ku ktorému cíti absolútnu dôveru. Istota, že sa môže naňho kedykoľvek obrátiť, má v liečebnom procese väčší význam, než sa môže zdať.

* ETV: Kedy prežívate v práci Vianoce?

Vždy keď dokážeme pacientovi "opraviť" zrak a nové dokonalé videnie z neho spraví doslova nového, slobodnejšieho človeka. Som vďačná za súčasné laserové metódy s použitím femtosekundového lasera, pri ktorých dioptrie odstraňujeme šetrne, precízne a bez bolesti. Máme s nimi najdlhšie skúsenosti na Slovensku. Na tisíckach pacientov pozorujeme aj ďalšie zmeny, ktoré nepriamo súvisia s očami. Mesiac po operácii k nám prichádzajú celkom vymenení pacienti. Výrazne to vidím najmä na ženách - do ambulancie vstupujú slobodnejšie, sebavedomejlaserová šie, spokojnejšie, vyrovnanejšie, vzpriamenejšie.

* ETV: Čo vás dokáže vytočiť?

Mýty, predsudky a boj s veternými mlynmi. Každého pacienta upozorňujeme na to, že jedna l d kd metóda nie je nikdy pre všetkých. Dnes máme k dispozícii tri typy laserových metód, pri dvoch z nich využívame bezbolestný femtolaser. Ak klinika ponúka len jednu z uvedených metód, hrozí, že časť pacientov zoperuje nesprávne. Napriek tomu si mnohí ľudia stále kupujú operácie cez zľavové portály a neraz podstúpia zákrok, ktorý pre nich nie je práve najlepší. Navyše, zá kladom dokonalej operácie je precízne vyšetrenie očí pred zákrokom. U nás trvá zhruba tri a pol hodiny. Precízne rozkvapkanie očí je hlavnou podmienkou. Len vďaka nemu dokážeme skutočne odmerať presný dioptrický stav a vidieť každý detail vo vnútroočnom priestore. Hoci rozkvapkanie a 48-hodinové rozpätie medzi vyšetrením a zákrokom d k k patrí k prísnym svetovým štandardom, stále sú kliniky, ktorých prax je vykonávať operáciu a vyšetrenie bez rozkvapkania v jeden deň.

* ETV: Nedávno ste s kolegami na klinike skúmali, aké najčastejšie chyby robia mladí ľudia pri nosení šošoviek. Čoho by sa mali vyvarovať?

Namiesto 6 - 8 hodín denne ich v očiach nechávajú 12 - 14 hodín denne. Občas s nimi zaspia a nevyberú si ich ani počas víkendov. To môže spôsobiť katastrofu, v niektorých prípadoch aj oko natrvalo poškodiť. Z prieskumu sme zistili, že 8 z 10 pacientov nosieva šošovky do vody, v zime do wellnessu a termálnych bazénov. Vo vode a vo vlhkom prostredí prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne a akantaméby. Pre nositeľov kontaktných šošoviek predstavujú výraznejšie riziko - oko pod kontaktnou šošovkou trpí nedostatkom výživy. Rohovke chýba kyslík, doslova sa nemá ako "nadýchnuť". Baktéria sa na oslabenej rohovke cíti ako doma. Vplyvom kontaktnej šošovky sa lepšie "nalepí" na oko a drobnými trhlinkami si ľahšie vytvorí prístupové cesty do ostatných štruktúr v oku. Môže ho kontaminovať a vyvolať vážne zápaly rohovky spojené s bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním, slzením, vredmi či zjazvením rohovky. Infekcia sa môže skončiť transplantáciou rohovky a v kritických prípadoch až slepotou.

Zdrojom akantaméb bývajú aj nádoby s roztokmi a puzdrá na kontaktné šošovky. V "suchu" nie sú nositelia kontaktných šošoviek ani pod sprchou. Šošovkysú dobrý sluha, ale zlý pán. Oční chirurgovia radšej vidia trvalé riešenie odstránenia dioptrií v podobe laserovej alebo vnútroočnej operácie.

* ETV: Aké chyby robia najčastejšie starší pacienti?

Myslia si, že na očnú prehliadku stačí ísť raz za uhorský rok. Mnohí môžu mať až o 50 % zhoršené videnie a stále si myslia, že vidia výborne. Človek sa ľahko adaptuje na zhoršené videnie a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro. Iným problémom je stále pretrvávajúci mýtus, že zákal musí "dozrieť", kým sa zoperuje. Na opak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete. Navyše, vďaka najnovším laserovým operáciám sivého zákalu ide o maximálne šetrný 15-minútový výkon jednodňovej chirurgie. Chirurg pri ňom operuje pomocou femtosekundového lasera a nepoužíva skalpel ani ostré nástroje. Pokiaľ sa pacient rozhodne pre multifokálnu vnútroočnú šošovku, počas operácie sivého zákalu ho operatér zbaví zároveň okuliarov na čítanie aj do diaľky.

* ETV: Čo človeka učí medicína v súkromí?

Napríklad, že všetko v živote potrebuje svoj čas. Nič, čo za to v skutočnosti stojí, sa neudeje z večera do rána. Medicína človeka učí trpezlivosti a pokore. Dnes máme naponáhlo, nechce sa nám čakať, hľadáme skratky, ako veci urýchliť. Sú veci, ktoré si potrebujete odžiť, kým sa vyriešia. Medicína človeka učí trpezlivosti, ale tiež to, že na každý problém najlepšie zaberá osvedčené riešenie - úprimnosť.

* ETV: Dá sa priamosť skutočne na učiť?

Ako lekárka musím pacientovi vždy povedať pravdu, nech je akokoľvek nepríjemná. Nemyslím si, že človek by mal byť vernou kópiou Steva Jobsa, ktorý povedal každému všetko, čo mu práve napadlo. Osvedčilo sa mi nechať si čas na premyslenie. Keď vec empaticky aj racionálne zvážime, aj tú najnepríjemnejšiu správu dokážeme naformulovať citlivo.

* ETV: V lekárskych kruhoch je o vás známe, že ste perfekcionistka a pedantka. Platí to aj pri vianočnom upratovaní a chystaní?

Len ak máme poriadok v priestoroch, v ktorých sa zdržiavame, dokážeme si ho preniesť aj do duše. Aj preto upratujem poctivo celý rok. Na zozname vianočných darčekov pracujem dlho pred Vianocami. Nad každým intenzívne premýšľam, aby som pre každého blízkeho skutočne našla vec, ktorá ho prekvapí a poteší. Vianočné obdobie je pre mňa symbolom času stretávania sa s blízkymi - najužšou rodinou, priateľmi, rodičmi. S dcérami si užívame spoločné pečenie. Všetci sa akosi podvedome snažíme spomaliť, zastaviť sa a nájsť si viac času jeden na druhého. Vždy cez Vianoce si uvedomím, že to krásne čaro Vianoc by sme si mali udržať po celý rok. **

Foto popis| Lekárka s časťou svojho tímu z NeoVízie
Foto popis| MUDr. ADRIANA SMORÁDKOVÁ je perfekcionistka nielen v práci, ale aj pri nákupe vianočných darčekov
Foto autor| Foto: Neovízia

vianocna-eurotelevizia-1651zdravie-neovizia.pdf