Chcem sa objednať

SME - Príloha Zdravie a relax: Sivý zákal treba operovať čo najskôr

06.12.2016

Máte začínajúci sa sivý zákal? To nič, ešte chvíľu počkáme!

Keď primár NeoVízie MUDr. Radovan Piovarči počuje túto vetu, výnimočne znervóznie. „Mrzí ma, že ešte aj dnes musíme bojovať s mýtmi, že sivý zákal treba operovať, až keď dozrie. Opak je pravdou, čím skôr ho odstránime, tým menej komplikácií riskujeme.“
Ochorenie spôsobuje prirodzené starnutie a zakaľovanie vnútroočnej šošovky. „Šošovka stráca vekom svoju pružnosť, spomaľuje sa jej metabolizmus a začínajú sa v nej hromadiť minerály. Viac sa zavodňuje, čím sa zvyšuje jej hmotnosť. Keby ste rozrezali jej povrch, v priereze by ste videli jednotlivé vrstvy ako letokruhy na strome. Postupne stráca priehľadnosť a je stále tvrdšia. Práve preto začínajú mať ľudia okolo 60. roku života problémy, najčastejšie v podobe zahmleného videnia. To je princíp sivého zákalu,“ vysvetľuje odborník.

„Dozrievanie“ je mýtus

Rýchlosť zakalenia je individuálna. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu podľa lekára uplynúť roky a desaťročia. V niektorých prípadoch na to stačia mesiace. Pri miernom stupni zákalu zmeny vo videní vôbec nemusíte postrehnúť. V pokročilom štádiu už zbadáte sprievodné príznaky ako citlivosť na svetlo, neostré videnie, zahmlený obraz, farby so sivožltým nádychom. Jedinou možnosťou liečby je operácia, pri ktorej očný chirurg odstráni z puzdra šošovky zakalenú šošovkovú hmotu a nahradí ju umelou šošovkou.

Egyptskí pacienti oslepli

Sivý zákal dokázali operovať už v starovekom Egypte, úľava však bola dočasná. Šošovku zatlačili na dno sklovca, čo na chvíľu zlepšilo stav, po pár týždňoch však pacient oslepol. V starovekej Indii známy lekár Sušruta tíšil pacientov marihuanou a alkoholom a oko po operácii potieral materským mliekom. Dvadsiate storočie prinieslo so správnou technikou pacientom konečne úľavu, hoci ešte pred dvadsiatimi rokmi nebola operácia žiadna slasť. „Chirurg používal veľký operačný rez. Nemal k dispozícii stehy, rez sa musel hojiť prirodzene. Pacient opúšťal operačnú sálu s prelepenými očami a bol odkázaný na starostlivosť okolia. V nemocnici strávil sedem až desať dní,“ spomína MUDr. Radovan Piovarči, ktorý ročne vykoná viac než 1 500 operácií sivého zákalu. „Dnes už sivý zákal nie je strašiakom. Zákrok je úplne bezbolestný, trvá zhruba pätnásť minút, po ktorých pacient opúšťa kliniku.“

Bez ostria

Vďaka femtosekundovému laseru už pri operácii sivého zákalu chirurg nepoužíva skalpel ani ostré nástroje, nahradil ich laserový lúč. „Celá laserová procedúra vďaka práci robota prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým sa vylučujú chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpela, nožníc a ihiel,“ vysvetľuje lekár. To, ako po operácii uvidíte, závisí od typu implantovanej vnútroočnej šošovky. Monofokálna odstráni zákal a jeden typ dioptrie. Ak ste si pred operáciou striedali okuliare na čítanie a do diaľky, po zákroku vám ostanú len jedny z nich. Vďaka multifokálnym vnútroočným šošovkám uvidíte po operácii výborne do blízka aj do diaľky – bez okuliarov. Najnovšie trifokálne šošovky nielen trvale odstránia dioptrie na čítanie a do diaľky, ale zabezpečia aj nové pohodlie na strednú vzdialenosť. Niektoré šošovky navyše zlepšujú videnie v noci a za šera, iné dokážu korigovať aj astigmatizmus – zlé zakrivenie rohovky.

Operácia číslo dva

Dnešná očná chirurgia už aj na Slovensku prináša riešenie aj pre tých, čo operáciu sivého zákalu podstúpili v minulosti a dnes nie sú s kvalitou videnia spokojní. „Počas zákroku im pred umelú, už implantovanú vnútroočnú šošovku implantujeme ešte jednu, prídavnú. Pomocou nej dokážeme skorigovať zostatkové dioptrické odchýlky. Výsledkom je dokonalé videnie aj u pacientov po operácii sivého zákalu, ktorí si už slobodu bez okuliarov nedokázali ani predstaviť,“ hovorí odborník.

Pri miernom stupni zákalu zmeny vo videní vôbec nemusíte postrehnúť. V pokročilom štádiu už zbadáte citlivosť na svetlo, neostré videnie, zahmlený obraz.

Autor: Júlia Mekyňová