Chcem sa objednať

PRAVDA: Preventívna prehliadka odhalí nádor mozgu či cukrovku

05.12.2016

Preventívne prehliadky sú dôležité. A nie iba tie u obvodných lekárov, gynekológov či zubárov. Raz do roka treba zavítať aj k očnému lekárovi bez ohľadu na to, či vás trápi očná chyba, alebo nie. Očné ochorenia v počiatočných štádiách totiž nebolia.

Očná preventívna prehliadka odhalí najčastejšie refrakčné chyby oka – krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, sivý a zelený zákal. U dvadsiatnikov a tridsiatnikov čoraz častejšie aj keratokonus – degeneratívne ochorenie rohovky. „Ľudia si často myslia, že jediným ochorením oka je nutnosť nosenia okuliarov. Oko však postihuje množstvo iných chorôb, ktoré v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky – začervenanie, bolesť, zhoršovanie videnia. Pacient si ich nemá šancu všimnúť, zbadá ich až v pokročilejšom štádiu, keď je už liečba zložitá,“ upozorňuje primár Očnej kliniky NeoVízia doktor Radovan Piovarči.

Preventívne prehliadky však dokážu diagnostikovať aj iné skryté ochorenia, ktoré sa ako prvé prejavia na oku. „Komplexné očné vyšetrenie neraz odhalí nádory mozgu, napríklad nádor hypofýzy, vnútroočné nádory, niektoré druhy leukémie, infekčné ochorenia typu boreliózia či toxoplazmóza, či pásový opar. Tiež autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú ako prvé oko, neskôr obličky, srdce, kožu, pohlavné orgány,“ vymenúva možné problémy doktor Piovarči.
Čo by teda mala obsahovať preventívna prehliadka? Podľa doktora Piovarčiho vyšetrenie zrakovej ostrosti, ktoré pozostáva z merania množstva dioptrií každého oka a zo skúšky najlepšieho videnia bez okuliarov a s prípadnými okuliarmi, vyšetrenie vnútroočného tlaku a periférneho videnia – je dôležité na zistenie zeleného zákalu, ktorý sa v prvých štádiách prejavuje najskôr zvýšením vnútroočného tlaku a zhoršením periférneho videnia, vyšetrenie množstva produkcie sĺz – pomocou neho je možné zistiť niektoré alergické ochorenia, autoimunitné ochorenia, príčinu opakovaných zápalov spojiviek a povrchu oka a tiež niektoré endokrinologické ochorenia, a vyšetrenie očného pozadia s rozkvapkaním zrenice, ktoré odhalí najčastejšie zmeny na cievach spojené s aterosklerózou, vysokým tlakom, zmeny v oblasti zrakového nervu, zmeny sietnice a žltej škvrny.
Návštevu očného lekára by ste nemali odkladať, ak spozorujete akútny stav, ktorý vznikol bez zjavného podnetu, pocítite bolesť, začervenanie či zhoršené videnie bez toho, aby ich zavinilo napríklad cudzie teleso v oku či zápal spojiviek. K lekárovi zájdite vždy pri chronických neustupujúcich ťažkostiach, ktoré sa nezlepšujú, ale majú tendenciu postupne sa zhoršovať, raz ročne v rámci preventívnej očnej prehliadky.

Prevencia odhalí nádor mozgu či cukrovku

Každé precízne očné vyšetrenie by malo obsahovať rozkvapkanie zrenice. „V očnej terminológii hovoríme o vyšetreniach v cykloplégii a v mydriáze. Mydriáza pomáha lekárom odhaliť patologické zmeny vo vnútroočnej šošovke, v sklovci či na sietnici. Bez vyšetrenia v mydriáze zrenice vidíme len 30 % vnútroočného priestoru,“ upozorňuje lekárka a chirurgička Miriam Záhorcová. Cykloplégia slúži na to, aby ňou lekár dočasne paralyzoval zaostrovací očný sval. „U mladých ľudí býva veľmi svižný, preto ho cykloplégiou dokážeme na krátky čas znehybniť. Nevedome ním môžu totiž kamufl ovať veľa dioptrických chýb. Pomocou dočasnej,obrny` ho doslova vyradíme z funkcie, vďaka čomu dokážeme odhaliť pravú dioptrickú hodnotu, ktorú inak klamlivo prekrýva akomodačný kŕč. Bez cykloplégie môžu výsledné merania dioptrií skresľovať. A to až do výšky dvoch dioptrií,“ dodáva lekárka.

Takzvaným akomodačným kŕčom trpia približne dve percentá pacientov. Vyskytuje sa častejšie u mladých ľudí, ktorí trávia hodiny pri práci s počítačom. Nevyhýba sa ani krátkozrakým ľuďom, ktorí nosia silnejšie dioptrie, ako ich oči v skutočnosti potrebujú. Lekári vám ho môžu diagnostikovať aj vtedy, keď trpíte astigmatizmom, nosíte však slabšie cylindrické dioptrie, ako vaše oči potrebujú. © AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Autor: Dorota Hudecová