Chcem sa objednať

www.petrzalskenoviny.sk: Všetko, čo potrebujete vedieť o sivom zákale

02.10.2016

Operácia sivého zákalu je najčastejšou operáciou na ľudskom tele. Čo sa pri nej deje? Ako odhalíte najčastejšie príznaky? Koľko si počkáte na termín zákroku a kde za ňu nezaplatíte ani euro navyše? Zdá sa vám, že vám v ostatnej dobe akosi ´slabne´ zrak? Ste citlivejší na svetlo a keď sa zapozeráte do diaľky, vidíte akosi zahmlenejšie a neostro? Zdá sa vám, že ľudia a veci vôkol vás majú podozrivú sivožltú patinu?

Ak ste spozorovali niektoré z týchto príznakov, neodkladajte návštevu očného. Ide o najčastejšie prejavy sivého zákalu, ochorenia, ktoré s pribúdajúcim vekom poctí svojou prítomnosťou väčšinu z nás. Hoci aj bez nich sa môže potajomky vyvíjať. Rýchlosť zakalenia vnútroočnej je individuálna. „Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky a desaťročia. V niektorých prípadoch na to stačia mesiace. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie, zmeny vo videní tak vôbec nemusíte postrehnúť,“ prezrádza primár bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči, ktorý ročne vykonáva viac než 1500 operácii sivého zákalu.

MUDr. Radovan Piovarči

Ochorenie spôsobuje prirodzené starnutie a zakaľovanie vnútroočnej šošovky. Šošovka stráca vekom svoju pružnosť, spomaľuje sa jej metabolizmus, začínajú sa v nej hromadiť minerály, zvyšuje sa jej hmotnosť. Keby ste rozrezali jej povrch, v priereze by ste videli jednotlivé vrstvy ako letokruhy na strome. Postupne stráca priehľadnosť a je stále tvrdšia. Práve preto začínajú mať ľudia okolo 60. roku života problémy, najčastejšie v podobne hmlistého videnia. To je princíp šedého zákalu,“ vysvetľuje odborník.

Odstráni zákal aj všetky dioptrie

Jedinou možnou liečbou sivého zákalu je operácia, pri ktorej očný chirurg odstráni zakalenú šošovku a nahradí ju novou. Starý mýtus, že zákal musí ´dozrieť´, kým sa operuje, dávno neplatí. Naopak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete. Počas operácie očný chirurg odstráni z puzdra šošovky zakalenú šošovkovú hmotu a nahradí ju umelou šošovkou.

To, ako po operácii uvidíte, závisí práve od typu implantovanej vnútroočnej šošovky. Monofokálna odstráni zákal a jeden typ dioptrie. Ak ste si pred operáciou striedali okuliare na čítanie a do diaľky, po zákroku vám ostanú len jedny z nich. Vďaka multifokálnym a trifokálnym vnútroočným šošovkám môžete zahodiť všetky typy okuliarov. Po operácii uvidíte výborne do blízka aj do diaľky – bez okuliarov. Niektoré šošovky zlepšujú navyše videnie v noci a za šera (asferické), iné dokážu korigovať aj astigmatizmus – zlé zakrivenie rohovky (torické).

Okrem ´klasickej´ ultrazvukovej metódy, ktorú preplácajú všetky zdravotné poisťovne, si môžete nechať sivý zákal odstrániť aj femtosekundovým laserom. „´Robot´ nahrádza skalpel precíznym laserovým laserovým lúčom. Celá laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu, nožníc a ihiel,“ vysvetľuje MUDr. Piovarči.

Termín operácie už do 4 týždňov

Čakacie doby sú na každej klinike a pracovisku rôzne. Závisia od individuálnych zmlúv a mesačných limitov danej kliniky s konkrétnou zdravotnou poisťovňou. Pri rozhodovaní sa si zistite čakacie doby na viacerých klinikách. Na niektorých dostanete termín operácie o šesť či desať mesiacov, na inej bez problémov aj 4 – 6 týždňov.

Operácia úplne bez doplatku

Klasickú (ultrazvukovú) operáciu sivého zákalu vrátane monofokálnych vnútroočných šošoviek so žltým filtrom chrániacim sietnicu (odstránia zákal + 1 typ dioptrie) preplácajú všetky zdravotné poisťovne. Pri výbere kliniky sa nespoľahnite na ponuku jedinej kliniky, prezistite si ceny a čakacie doby na viacerých pracoviskách. Za vykonanie operácie bez skalpela, laserom, aj nadštandardné multifokálne šošovky (zbavia vás sivého zákalu aj závislosti od všetkých typov okuliarov) si už musíte doplatiť.

Dbajte na precízne vyšetrenie

Presnosť a dokonalosť každého zákroku závisí od precízneho vyšetrenia. Žiadajte si už počas vyšetrenia nadštandard. Na niektorých klinikách ho máte v cene bez doplatku.

Dôležité je v prípade potreby podstúpiť vyšetrenie na OCT. Vďaka nemu vám lekár detailne vyšetrí sietnicu, makulu (miesto najostrejšieho videnia) a zrakový nerv. Pomocou technológie dokáže odhaliť skryté zmeny vo všetkých vrstvách sietnice.

Niektoré kliniky vám v cene vstupného vyšetrenia pred operáciou sivého zákalu zabezpečia aj vyšetrenie pomocou navigačného systému Verion. Zariadenie presne zmeria očnú chybu a vypočíta ideálnu korekciu chyby s návrhom vnútroočnej šošovky. Na operačnej sále premieta priamo na oko pacienta navigačné línie, pomocou ktorých chirurg umiestni implantovanú šošovku do oka s dokonalou presnosťou.

 

http://www.petrzalskenoviny.sk/poradna/10/2016/vsetko-co-potrebujete-vediet-sivom-zakale/