Chcem sa objednať

www.pluska.sk: Očný lekár: Neverte mýtom o sivom zákale. Operácia je rýchla a bezbolestná

28.09.2016

Jeseň každoročne plní ambulancie lekárov. Operácia sivého zákalu je najčastejšou operáciou na ľudskom tele, a tak sa musia oční chirurgovia poriadne obracať.

Viete, čo sa pri zákroku deje a čo všetko má pacient nárok podstúpiť bezplatne? Opýtali sme sa primára Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovana Piovarčiho.

Čo sa deje s okom pri sivom zákale?

Ochorenie spôsobuje prirodzené starnutie vnútroočnej šošovky. Stráca pružnosť, priehľadnosť a tvrdne. V pokročilom štádiu sa objavuje citlivosť na svetlo, neostré videnie, zahmlený obraz a vnímanie farieb so sivožltým nádychom.

Aké sú možnosti liečby?

Operácia, počas ktorej pacientovi odstránime zakalenú šošovku a nahradíme ju novou, je jedinou možnosťou. Ide o rýchly 15-minútový bezbolestný zákrok. Čím skôr ju pacient podstúpi, tým menej komplikácií pri operácii riskujeme. Starý mýtus, že sivý zákal treba nechať dozrieť, kým sa operuje, dávno neplatí...

Dokážete pacienta zbaviť počas zákroku aj všetkých dioptrií?

Áno, a to do konca už natrvalo, do konca života. To, ako po operácii pacient uvidí, závisí od typu novej šošovky.

Monofokálna odstráni zákal a jeden typ dioptrie.

Multifokálna zákal aj všetky typy dioptrií, po operácii pacient vidí už bez nutnosti používania okuliarov na čítanie a do diaľky.

Trifokálna šošovka je novinkou. Prináša špeciálne pohodlie na strednú vzdialenosť.

Asferické šošovky zlepšujú videnie v noci a za šera.
Torické dokážu korigovať aj astigmatizmus - zlé zakrivenie rohovky.

Ako prvý slovenský chirurg odstraňujete sivý zákal laserom. Aké výhody prináša laser pre pacienta?

Femtosekundový laser, ktorý pri zákroku používame, nahrádza skalpel. Celá laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov. Operácia je kratšia a presnejšia.

Zdroj foto: archív.

Rady Zdravia:

Operácia úplne bez doplatku: Klasickú (ultrazvukovú) operáciu sivého zákalu vrátane monofokálnych vnútroočných šošoviek so žltým filtrom chrániacim sietnicu (odstránia zákal + 1 typ dioptrie) preplácajú všetky zdravotné poisťovne. Pri výbere kliniky sa nespoľahnite na ponuku jedinej kliniky, prezistite si ceny a čakacie doby na viacerých pracoviskách. Za vykonanie operácie bez skalpela, laserom, aj nadštandardné multifokálne šošovky (zbavia vás sivého zákalu aj závislosti od všetkých typov okuliarov) si už musíte doplatiť.

Dbajte na precízne vyšetrenie: Presnosť a dokonalosť každého zákroku závisí od precízneho vyšetrenia. Žiadajte si už počas vyšetrenia nadštandard. Na niektorých klinikách ho máte v cene bez doplatku. Dôležité je v prípade potreby podstúpiť vyšetrenie na OCT. Vďaka nemu vám lekár detailne vyšetrí sietnicu, makulu (miesto najostrejšieho videnia) a zrakový nerv. Pomocou technológie dokáže odhaliť skryté zmeny vo všetkých vrstvách sietnice.