Chcem sa objednať

PRAVDA: Z trhu zmizli očné kvapky

11.08.2016

Nikdy nechýbali v domácej lekárničke. Očné kvapky Ophthalmo–Septonex boli vždy prvou voľbou pri rezaní v očiach, rôznych prievanoch. Kupovali ich aj majitelia pre štvornohých miláčikov na dezinfekciu očí. Zhruba prvé štyri mesiace v tomto roku lekárne vypredávali staré zásoby, v týchto dňoch ich už vôbec niet. Kedy sa vrátia na trh, nie je známe. Za výpadkom voľnopredajného lieku majú byť problémy na strane výrobcu.

Podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa sa Ophthalmo–Septonex používa pri nešpecifických očných zápaloch. „Napríklad keď sa do oka dostane smietka, ktorá ho podráždi a to začervenie alebo opuchne. Kvapky majú dezinfekčné účinky, fungujú ako prvá pomoc,“ vysvetlil.

Zohnať ich je nemožné nielen v kamenej lekárni, ale aj cez internet. Viaceré portály zamerané na výdaj liekov a zdravotníckych pomôcok uvádzajú, že tovar je nedostupný.

„V tomto dovolenkovom období ich ľudia vyslovene zháňajú. Vedia, že sú na dezinfekciu očí. Niektorí sem prichádzajú dokonca s receptom,“ prezradila lekárnička v košickej lekárni Toryska.

Liek nemá ani žilinská Lekáreň Pri starej poliklinike. „Ľudia ich pýtajú, no niektorí zákazníci už vedia, že je to dlhodobá záležitosť,“ povedala magistra. Informácie o ich dostupnosti sú rôzne. „Jedna distribučná firma tvrdí, že budú od októbra, a druhá, že už vôbec nie,“ dodala.

„Traja najväčší dodávatelia liekov majú dlhodobejší výpadok. Očné kvapky sme naposledy dostali vo februári. Nedostupné sú teda od marca, apríla,“ priblížil farmaceut z Plus Lekárne v Trnave.

Prečo liek chýba, nevedel. „Dodávatelia spomínali, že by sa mal objaviť v septembri, ale neviem, či je to pravda,“ dodal.

Zákazníkom lekárne ponúkajú iné alternatívy. „Ako náhradu si môžu pacienti kúpiť v lekárni voľnopredajné očné kvapky s tinktúrou z očianky lekárskej, bórovú vodu či akékoľvek umelé slzy, ktorými si môžu oči kedykoľvek vypláchnuť,“ dopĺňa očná lekárka a chirurgička Adriana Smorádková z Očnej kliniky NeoVízia.

Prerušenie dodávok lieku nahlásil výrobca Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv v marci 2016. „Daný liek má v súčasnosti výpadok pre problémy vo výrobe. Podľa našich aktuálnych informácií sa jeho dodávky plánujú obnoviť koncom roka 2016,“ reagovala hovorkyňa ústavu Diana Madarászová.

Denník Pravda sa obrátil s otázkami na výrobcu, českú spoločnosť Teva Czech Industries, ktorá patrí do nadnárodnej skupiny Teva so sídlom v Izraeli. Hovorkyňa spoločnosti Rita Gabrielová do včerajšej uzávierky nereagovala.

V susednom Česku je výpadok tohto lieku ešte dlhší. „Výrobca nahlásil prerušenie dodávky 15. novembra 2015,“ informovala hovorkyňa českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková. Ako dôvod podľa nej uviedol oneskorenie dodávok. Ani český ústav nemá informácie, kedy sa liek znovu objaví na trhu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ