Chcem sa objednať

ZDRAVIE: Rizikové skupiny

17.12.2015

NÁZOR ODBORNÍKOV

45+

Do štyridsiatky ste okuliare do diaľky ani na blízko nepotrebovali.
Okolo štyridsaťpäťky sa vám objavia vekom podmienené dioptrie na čítanie, starozrakosť známa ako presbyopia. Slabnúca schopnosť prečítať si esemesku v mobile alebo cenovky v obchode vás donúti zavítať do optiky či do drogérie po okuliare. Laserové operácie sú pre vás absolútne nevhodné!

Po päťdesiatke vám k dioptriám na blízko zrejme pribudne aj nejaká tá do diaľky. „Žiaľ, existujú kliniky, ktoré ponúknu laserovú operáciu aj týmto pacientom. Ubezpečia ich, že im odstránia dioptrie do diaľky a na blízko im ostanú len slabšie okuliare. Po pol roku od zákroku sa im však celá dioptrická chyba postupne vráti. Jedinou možnosťou pre týchto pacientov sú vnútroočné zákroky raindrop a implantácia šošoviek prelex,“ vystríha MUDr. Adriana Smorádková.

PLUSKÁRI

Pluskové dioptrické chyby nie sú všeobecne vhodné na laserové zákroky. Výnimkou sú mladí asi do 30 rokov s nižšou plusovou chybou, maximálne do +3. Musia však rátať s tým, že o 5 až 10 rokov sa im celá chyba vráti. Neverte nikomu, kto tvrdí, že vám po štyridsaťpäťke odlaseruje plusovú chybu do blízka.

ASTIGMATIZMUS

Cylindrickú chybu je možné odstrániť jedine podpovrchovou metódou typu femtoLASIK. Metóda typu lasek ani najnovšia metóda typu smile nie sú na odstránenie astigmatizmu vhodné.