Chcem sa objednať

ZDRAVIE: Ako oko v hlave

17.12.2015

Bojíte sa laserovej operácie očí?

Možno robíte dobre. Na zraku vám síce výnimočne záleží, ale aj tie najušľachtilejšie zásady občas ustúpia výhodnému nákupu. Petra a Peter doplatili na ľahtikársky prístup.

Mal to byť jej vysnívaný rok. Petra konečne nabrala odvahu odísť z práce, ktorá ju dusila. Črtal sa jej dokonalý džob. Už len natrvalo sa zbaviť dioptrických okuliarov a kontaktných šošoviek! Gúglila, študovala, pátrala, kým neobjavila najdôležitejšiu podmienku úspešného zákroku - vyšetrenie a operáciu nesmie podstúpiť v ten istý deň. Nakoniec však zavážili peniaze. Rozhodla sa pre kliniku s jednou z najnižších cien. Lekár ju však ubezpečil, že všetko bude v absolútnom poriadku. V tridsiatich rokoch s dioptriami mínus päť podstúpila operáciu povrchovou metódou typu lasek s použitím excimerového lasera. Uplynul rok, odkedy sa život mladej ženy otočil o stoosemdesiat stupňov. Ibaže iným smerom.

TO NIKTO NEPOVIE?

Okuliarov do diaľky sa Petra síce zbavila, pribudli jej však dioptrie na blízko. Dnes sa bez nich nepohne. Kladie si otázku, ako sa to vôbec mohlo stať. Mladé dievča zmenu svojho videnia dodnes neprijalo. Už niekoľko mesiacov podstupuje psychoterapiu a užíva psychofarmaká.
Do redakcie nám prišlo podobných príbehov niekoľko. „Prečo sa o druhej tvári laserových zákrokov nikde nepíše?“ pýta sa autorka ďalšieho z nich. „Všetci len chvália vlastné metódy. Vie sa však niekto vyjadriť o rizikách?“ píše v e-maile čitateľ, ktorý chcel ostrý zrak darovať priateľke. Zisťovali sme, čo všetko by ste mali vedieť o laserových operáciách pred tým, ako si rezervujete termín. „Na niektorých pracoviskách,schmatnú‘ každého pacienta. Keď k nim raz príde, olaserujú ho aj za cenu, že nie je ideálny kandidát. Iste, cieľom každého zdravotníckeho zariadenia je zisk, nikdy to však nesmie byť na úkor pacienta!“ myslí si očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková z bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia.

JEDINÁ METÓDA NESTAČÍ

Podľa oslovených lekárov ide obyčajne o zariadenia, ktoré majú k dispozícii len jedinú operačnú metódu. „Moderná chirurgia oka využíva tri základné operačné techniky. Poznáte ich podľa typu a druhov lasera, ktorý počas operácie pracuje. Najnovšia metóda typu SMILE používa iba femtosekundový laser, metóda typu femtoLASIK kombináciu femtosekundového a excimerového lasera. Pri metóde LASEK odstraňuje dioptrie iba excimerový laser. Ak klinika ponúka len jednu z uvedených metód, hrozí, že časť pacientov sa nezoperuje správne, respektíve ideálne,“ upozorňuje očný chirurg a primár košickej očnej kliniky 3F MUDr. Jozef Ferko. So zdravotníckym zariadením je to ako s ktorýmkoľvek iným podnikom. Predstavte si, že počas vyšetrenia príde lekár na to, že ste ideálny pacient na prvú metódu. Oni však operujú iba „trojkou“.
Prezradí vám to a pošle vás k susedom? Mal by. V praxi sa to však vždy takto nedeje. „Iba chirurgovia, ktorí majú k dispozícii dve, ideálne všetky tri súčasné laserové metódy, dokážu pacientovi ušiť zákrok na mieru. Žiadna technika nie je univerzálne vhodná pre všetkých,“ upozorňuje očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková.

ZÁKLADOM JE VYŠETRENIE

Druhým problémom je podľa oslovených lekárov nedokonalé vyšetrenie. Mnohé kliniky vám síce „rozkvapkajú oči“, nemusí to však znamenať, že vám do nich dali všetko v potrebnom množstve a že zrenice sú dostatočne rozšírené.
Každý pacient by mal pred laserovým zákrokom podstúpiť aj vyšetrenie v cykloplégii aj v mydriáze. Mydriáza pomáha lekárom odhaliť patologické zmeny vo vnútroočnej šošovke, v sklovci či na sietnici. „Bez vyšetrenia v mydriáze vidíme cez úzku zrenicu len tridsať percent vnútroočného priestoru a to nestačí,“ upozorňuje lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová.
Pri cykloplégii lekári dočasne vyradia z činnosti zaostrovací očný sval. „U mladých býva veľmi svižný. Nevedome ním môžu kamuflovať veľa dioptrických chýb. Len keď ho paralyzujeme, odhalíme pravú dioptrickú hodnotu, ktorú inak prekrýva svalový kŕč. Bez cykloplégie môžu výsledné merania dioptrie skresľovať. A to až do výšky dvoch dioptrií,“ dodáva odborníčka.
Svalový, či odborne akomodačný kŕč sa vyskytuje častejšie u mladých ľudí, ktorí trávia hodiny pred počítačom. Nevyhýba sa však ani krátkozrakým s dioptriami vyššími, ako v skutočnosti potrebujú. Lekári vám ho diagnostikujú aj vtedy, keď trpíte astigmatizmom, ale nosíte slabšie cylindrické dioptrie, než by ste mali. „Taký pacient musí prísť na vyšetrenie ešte raz. Ideálne v pondelok ráno, po víkende bez počítača, s oddýchnutými očami.“

Z MÍNUSU DO PLUSU

Čo to v praxi znamená? „Vážny problém. U pacienta, ktorého pred operáciou trápila krátkozrakosť, teda mínusová chyba, a nevyšetria ho v cykloplégii, sa môže po operácii objaviť ďalekozrakosť - plusová chyba. Nedokonalé vyšetrenie a olaserovanie nesprávnych dioptrií môžu pacienta poškodiť,“ hovorí za oslovených lekárov MUDr. Adriana Smorádková. Po konzultácii s nespokojnou pacientkou Petrou prišla na to, že aj v jej prípade sa zanedbalo vyšetrenie v cykloplégii.

Doplatil naň aj grafik a fotograf Peter, ktorý si pred štyrmi rokmi ľahol pod excimerový laser s mínus päťkami. Vyšetrenie aj operáciu „zvládol“ v jeden deň. „Zavážila cena,“ priznáva. „Klinika, pre ktorú som sa rozhodol, ponúkala v tom čase laserovú operáciu za najnižšiu cenu na trhu, sedemstopäťdesiat eur za obe oči. Síce štyri pooperačné dni po excimeri boli bolestivé, ale vedel som to a bolesť nebola problém. Horší bol môj stav po zákroku. Pred ním som nevidel do diaľky, na blízko mi však oči stopercentne fungovali. Ako fotograf potrebujem dobrý zrak ako soľ,“ spomína Peter, ktorého lekár pred operáciou neupozornil na žiadne riziká. „Už vôbec nie na to, že po operácii dioptrií do diaľky mi vyrobia okuliare na čítanie. Od chirurga som dostal odpoveď, že aj takého prípady sa, žiaľ, stávajú.“

Peter hľadal nápravu na ďalších štyroch bratislavských a pražských klinikách.

„Pacientovi sme už ďalší zákrok neodporučili. Akákoľvek laserová operácia by uňho nemala dlhodobý efekt. Odporúčali sme vhodnú okuliarovú korekciu a trpezlivosť. O pár rokov by jeho stav mohla vyriešiť implantácia vnútroočných šošoviek.“ Peter však predsa našiel chirurga, ktorý mu plusové dioptrie ďalším laserovým zákrokom odstránil. Teraz je spokojný, vidí dobre do blízka aj do diaľky. Hoci podľa MUDr. Záhorcovej je to len dočasné.

ŠTYRIDSIATNICI, STOP!

Ak si v kalendári odškrtávate už štyri krížiky, zvažujte dvakrát.
„Tak ako starne pokožka, odzrkadľuje sa vek aj na očnej rohovke. Po štyridsiatom piatom roku sa hojí úplne inak ako v tridsiatke. Najmä pri povrchových metódach excimerovým laserom sú rohovky náchylnejšie na jazvenie.“ Ak máte štyridsaťosem rokov, do diaľky nanajvýš mínus dvojky a bez problémov čítate na blízko, laser nie je pre vás. „Ak takémuto pacientovi odstránime dioptrie do diaľky na nulu, na druhý deň si môže kúpiť okuliare na čítanie vo výške plus dve dioptrie.“ Riešením sú iné metódy, napríklad implantácia „dažďovej kvapky“ - rohovkového mikroimplantátu raindrop v prípade zhoršeného videnia na blízko, ale dokonalého do diaľky -, alebo implantácia multifokálnych či trifokálnych šošoviek metódou prelex v prípade zhoršeného videnia aj na čítanie, aj do diaľky.

HOVORTE, HOVORTE, HOVORTE

Problémom podľa oslovených lekárov býva aj nedostatočná anamnéza a záverečný rozhovor. „Lekár, ktorý sa pýta a počúva je kľúčom ku kvalitnému vyšetreniu.
Ak pacienta pred operáciou dostatočne nevyšetrí a,nevyspovedá‘, môže po operácii očakávať vážne problémy. Preto by mal mať každý vyšetrujúci lekár zapnutý,šiesty zmysel‘ a používať zdravý lekársky úsudok a svoje skúsenosti. Hoci u niektorých pacientov môžu všetky vyšetrenia ukazovať v prospech laserového zákroku, po rozhovore s pacientom môže odborník rozhodnúť opačne a pacientovi zákrok neodporučiť,“ myslí si primár košickej očnej kliniky 3F MUDr. Jozef Ferko.
Príkladom situácie, keď by mal lekár zbystriť pozornosť, sú skryté psychiatrické diagnózy či užívanie niektorých liekov, napríklad psychofarmák. Môžu oslabovať funkciu zreníc, čo sťažuje zaostrovanie.

PÝTAJTE SA ZNÁMYCH

„Keď dnes premýšľam o rozhodnutí spred štyroch rokov, že podstúpim vyšetrenie aj operáciu v jeden deň a ešte aj ušetrím, dnes by som počkal. Z každej strany sa valí iba pozitívna reklama o očných zákrokoch. Po možných vedľajších účinkoch musíte pátrať ako po ihle v kope sena. Človek môže mať niekedy problém zistiť, ako to v skutočnosti je. Keď sa ma dnes známi pýtajú, radím im, aby si naštudovali všetky dostupné informácie a obtelefonovali viaceré očné kliniky, dali sa vyšetriť. A najmä, aby sa pýtali na referencie priateľov a známych, ktorí zákrok absolvovali už pred nejakým časom a stále sú spokojní. Alebo aj nie sú.“ *

***

Ideálna skupina na laserové zákroky

Vek od 15 do 45 rokov, dostatočne hrubá rohovka a minimálne rok ustálená dioptrická chyba od +2 do -10. * Zdravá rada Neverte operáciám v zľave. Kúpou voucheru sa vzdávate možnosti výberu laserového zákroku na mieru. Zľavové portály často využívajú pracoviská, ktoré ponúkajú len jeden typ operačnej metódy a trpia nedostatkom pacientov. Hrozí, že podstúpite operáciu, ktorú by vám neodporúčali na takej klinike, čo ponúka všetky operačné postupy. Dôležitá je nielen skúsenosť očných chirurgov, ale aj indikujúcich lekárov. Očná operácia nie sú bambusové ponožky, ktoré sadnú každému.

Dokážete sami rozoznať, či vás lekár vyšetril aj v mydriáze aj v cykloplégii?

Podľa MUDr. Smorádkovej to môže byť problém. „Pacient nemá šancu odlíšiť, či trojnásobné kvapkanie obsahuje obidve potrebné látky.“ V cykloplégii vás určite nevyšetrili, ak vám klinika navrhne vyšetrenie aj operáciu v rovnaký deň. Cykloplégia totiž na dvadsaťštyri hodín vyradí z funkcie zaostrovací sval. Laser tak nedokáže nájsť stred zrenice, čo skomplikuje operačnú procedúru.

 

Foto popis| Odstraňovanie dioptrií do diaľky laserovou metódou SMILE, pri ktorej oční chirurgovia používajú iba šetrný femtosekundový laser.

Foto popis| Počas vyšetrenia podstupuje aj tzv. Schirmerov test, ktorý odhalí syndróm suchého oka.

Foto popis| Laserová operácia očí metódou SMILE čaká v januári aj herečku a komičku Lujzu Garajovú Schramekovú. Počas očného manifestu sa zisťuje objektívnau dioptrická hodnota.

Foto popis| Ktoré oko je dominantné? Zistí to optometristické meranie.

Foto popis| Vyšetrenie štrbinovou lampu odhalí aj nebezpečné skryté ochorenia sietnice.

Foto autor| Foto: Laura WITTEKOVÁ

scan-zdravie-01-2016.pdf