Chcem sa objednať

Eurotelevízia: Nové oči pre každého?

25.09.2015

Dažďová kvapka namiesto okuliarov

Oční lekári zaznamenávajú zvýšené nároky pacientov na bezchybný zrak. Chceme dokonale vyzerať aj dokonale vidieť. Dokážu však ZBAVIŤ DIOPTRIÍ skutočne každého?

Stále viac ľudí sa túži zbaviť hendikepu v podobe jedných, či striedania viacerých dioptrických okuliarov. „Väčšina pacientov túži po dokonalom zraku, aby mohla v práci i vo voľnom čase na sto percent fungovať,“ hovorí očná chirurgička MUDR. MIRIAM ZÁHORCOVÁ, ktorá na Slovensko priniesla nový spôsob odstraňovania vekom podmienených okuliarov na čítanie s názvom Raindrop. Pomocou metódy dažďovej kvapky sa okuliarov na čítanie zbavia aj ľudia, u ktorých to doteraz možné nebolo.

Kvap do oka

Ideálny kandidát má podľa lekárky od štyridsať do šesťdesiat rokov, nevidí nablízko, vidí však dobre do diaľky.

„Nevie sa zžiť s okuliarmi na čítanie, ktoré ho prekvapili po štyridsiatke.
Raindrop je skvelou metódou pre ženy aj mužov, ktorí sú mladí duchom, aktívni a mimoriadne im záleží na pocite slobody. Jedna moja pacientka sa po päťdesiatke začala učiť nový cudzí jazyk. Aby spojila príjemné s užitočným, slovíčka si číta z ipadu počas tréningu na stacionárnom bicykli. Veľmi jej prekážalo, že si počas pobytu vo fitness centre musela vyťahovať okuliare na čítanie. Dažďovú kvapku ocenia ľudia, ktorí stále pracujú, hýbu sa, cestujú. Zbaví ich nutnosti používať okuliare vždy, keď potrebujú niečo zblízka prečítať. Veľkú skupinu spokojných pacientov tvoria aj muži po päťdesiatke, ktorí sa bez čítacích okuliarov cítia opäť ako mladíci,“ vysvetľuje lekárka, ktorá vykonáva druhý najvyšší počet operácií Raindrop v európskych krajinách. Implantát v tvare dažďovej kvapky vkladajú chirurgovia do rohovky pomocou femtosekundového lasera. Raindrop je pre ľudské oko taký prirodzený, že ho okamžite prijme ako svoju vlastnú súčasť. O metóde, ktorá vracia päťdesiatnikov späť do mladosti, prednáša naša lekárka v Európe aj v USA. „Na Slovensku ideme ruka v ruke so svetovým trendom. Dokonca sme v niektorých očných metódach o krok vpred aj pred mnohými európskymi susedmi. V rámci EÚ zastávame druhé miesto. Ukazuje sa, že Slovákom okuliare na čítanie výrazne prekážajú. Predbehli nás už iba Francúzi. Mimo Európy si prvenstvo drží Austrália, Mexiko, Kórea, Japonsko a Singapur. Najmä v Ázii je metóda veľmi žiadaná. Aziati sú zvyknutí čítať úplne nablízko, držať dokumenty, noviny, či knihy úplne pod nosom. Možno preto je presbyopia na tomto kontinente taká rozšírená.“

Zbavím sa astigmatizmu?

Túto otázku si kladú všetci, ktorí trpia cylindrami v okuliaroch, čo je cca 60 percent nositeľov okuliarov a kontaktných šošoviek. Astigmatizmus, tzv. cylindrická chyba, je spôsobený nerovnomerne zakrivenou rohovkou. Svetlo, ktoré na ňu dopadá, sa láme iným spôsobom, naše oko tak nedokáže obraz rovnomerne zaostriť. V jednej rovine zostáva ostrý, v ďalšej sa rozmazáva. To výrazne znižuje kvalitu videnia. „Neliečený astigmatizmus môže spôsobovať zvýšenú únavu očí, či bolesti hlavy,“ upozorňuje očný chirurg a primár očnej kliniky NeoVízia MUDR. RADOVAN PIOVARČI a dodáva, že diagnostika a chirurgia dnes tak pokročila, že dokážeme vrátiť videnie aj pacientom, u ktorých to ešte pred desiatimi rokmi možné nebolo. „Veľmi nám pomáha napríklad nový navigačný systém Verion. Ním vieme astigmatizmus pri vnútroočných zákrokoch korigovať s dokonalou presnosťou. Problém je riešiteľný všetkými typmi moderných laserových metód. Bezbolestný femtosekundový laser pracuje na podklade digitálnych máp oka, vďaka čomu odstráni dioptrickú aj cylindrickú chybu zároveň. Výborné výsledky sú s najnovšou metódou NeoSMILE 3D, pri ktorej už nepotrebujeme excimerový laser.“

Rýchlokurz očných operácií

LASEROVÉ OPERÁCIE Ideálny kandidát má do 45 rokov, dioptrie do diaľky do – 13 dioptrií Mali by ste vedieť, že oficiálne neexistuje horná veková hranica na laserové zákroky. Laser dokáže odstrániť vždy iba jeden typ dioptrií. Keď vám vekom pribudnú okuliare na čítanie, laser to už nespraví. Horúcou novinkou je bezbolestná metóda NeoSMILE 3D. Svetoví oční chirurgovia o nej hovoria ako o 3. generácii laserových zákrokov. Jediná metóda bez rezu a pálenia rohovky. Chirurg pri nej používa iba femtosekundový laser a o sedem dní po nej už môžu aj profesionálni športovci naplno športovať.

FAKICKÉ ŠOŠOVKY Ideálny kandidát má od 18 do cca 50 rokov, dioptrie od + 10 do – 20, cylinder do 6 Tam, kde nemôže laser (napríklad kvôli príliš tenkej rohovke), odstránia dioptrie fakické šošovky známe aj pod skratkou ICL. DAŽĎOVÁ KVAPKA Ideálny kandidát má 45 až 60 rokov, dioptrie od + 1 do + 3 Raindrop veľmi dobre prijíma očná rohovka i ľudský organizmus. Prepúšťa až 100 percent kyslíka a všetky potrebné látky na výživu povrchu oka.

PRELEX Ideálny kandidát má 40 +, dioptrie na čítanie aj do diaľky Počas operácie vám chirurg do oka implantuje multifokálnu alebo trifokálnu vnútroočnú šošovku. Tá úplne nahradí pôvodnú ľudskú šošovku, ktorá stratila schopnosť zaostrovať. Pomocou tejto metódy je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií. Metóda vás zbaví okuliarov do blízka aj do diaľky. Trendom sú trifokálne šošovky. Sú ideálnou voľbou pre každého, kto pracuje dlhé hodiny na počítači alebo laptope a potrebuje perfektné videnie nielen na čítanie a do diaľky, ale aj na strednú vzdialenosť.

OPERÁCIE SIVÉHO ZÁKALU Ideálny kandidát je každý pacient so sivým zákalom. Jedinou možnou liečbou sivého zákalu je operácia, pri ktorej očný chirurg odstráni zakalenú vnútroočnú šošovku a nahradí ju novou umelou. Operáciu môžete podstúpiť aj femtosekundovým laserom, ktorý nahrádza skalpel či iné ostré nástroje. Laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu, nožníc a ihiel.