Chcem sa objednať

RYTMUS ŽIVOTA: Zbavte sa OKULIAROV na čítanie

23.09.2015

Časy sú náročné. Potrebujeme dobre vyzerať, zvládať vysoké pracovné nároky, po večeroch beháme a hľadáme spôsoby, ako sa zlepšovať. Nová metóda »dažďovej kvapky« uľahčí boj s dokonalosťou mnohým ženám. Zbavuje okuliarov na čítanie aj pacientky, u ktorých to doteraz nebolo možné.

Zvýšené nároky na výkon si všímajú aj na očnej klinike. „Čoraz viac ľudí sa túži zbaviť hendikepu v podobe jedných či striedania viacerých dioptrických okuliarov. Hoci je hlavným dôvodom samotné videnie, väčšina pacientov túži po dokonalom zraku preto, aby mohla v práci a vo voľnom čase na sto percent fungovať,“ prezrádza očná chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová, ktorá na Slovensko priniesla novú metódu odstraňovania vekom podmienených okuliarov na čítanie (presbyopie) s názvom Raindrop.

Oči po štyridsiatke

„Raindrop sme vytvorili pre aktívnych ľudí, ktorí v živote potrebujú slobodu. Ak ste boli doteraz zvyknutí na dokonalý zrak nablízko, okuliare na čítanie vás po štyridsiatke môžu veľmi nepríjemne prekvapiť. Stačí, že na pracovnej ceste musíte prespať v novom hoteli a v sprche objavíte šampón a sprchový gél v rovnakých téglikoch. Presbyop ich bez okuliarov nerozozná. Je úžasné sledovať reakcie pacientov po zákroku. Sú doslova v pozitívnom šoku. Hovoria o malom zázraku. Ráno ešte bez okuliarov neboli schopní prečítať v novinách ani titulky, po operácii opäť vidia nablízko ako kedysi,“ prezrádza John Kilcoyne z kalifornských laboratórií, kde sa »dažďová kvapka« vyrába. Implantát v tvare dažďovej kvapky implantuje očný chirurg do rohovky pomocou femtosekundového laseru. Raindrop je pre ľudské oko taký prirodzený, že ho okamžite prijme ako svoju vlastnú súčasť.

Bez okuliarov ani na nákupy

„Najväčšie obmedzenia som prežívala na nákupoch v obchode. Z pohodlnosti sa mi nechcelo vyťahovať puzdro s okuliarmi, a tak som často nič nekúpila a radšej som odišla. Prípadne som so sebou brávala nákupné asistentky – dcéry, ktoré mi čítali etikety a cenovky. Bez okuliarov som si nedokázala prečítať ani sms. Keď som si ich nasadila pri práci, prekážali mi zase do diaľky. Na druhej strane, ak by som si ich zabudla, odrazu som si mohla vypísať celodennú dovolenku. Bez nich by som si jednoducho »neškrtla«. Rozčuľovalo ma neustále striedanie okuliarov hore-dole. No bez nich by som nevidela vôbec nič,“ spomína manažérka Monika Ziková (45). Svoj dioptrický stav chcela vyriešiť už pred dvoma rokmi. „Zisťovala som si všetky možnosti, vtedy ešte metóda Raindrop však nebola na Slovensku dostupná.“ Dnes, viac než rok a pol od zákroku, si novú slobodu bez okuliarov nevie vynachváliť. „Všetko robím opäť bez okuliarov a považujem to za zázrak. Vidím opäť na počítač, na mobil, bez problémov prijímam aj odosielam esemesky. Najväčšie prínosy implantácie Raindropu si však uvedomujem v osobnom živote, keď si užívam voľný čas. Tá sloboda, ktorú prežívam, sa nedá slovami ani opísať. Cítim ju všade, cítim, že ma konečne nič nezväzuje, že už nie som viac otrokom svojich okuliarov na čítanie.“

Okuliare na čítanie prekážajú najviac Francúzom a Slovákom.

Odpovedá MUDr. MIRIAM ZÁHORCOVÁ, očná chirurgička

Ako by ste opísali ideálnu pacientku na Raindrop? Má od 45 do 60 rokov, nevidí nablízko, vidí však dobre do diaľky. Nevie sa zžiť s okuliarmi na čítanie, ktoré ju prekvapili po štyridsiatke. Raindrop je skvelou metódou pre ženy aj mužov, ktorí sú mladí duchom, aktívni a záleží im na pocite slobody. Jedna moja pacientka sa po päťdesiatke začala učiť nový cudzí jazyk. Aby spojila príjemné s užitočným, slovíčka si číta z iPadu počas tréningu na stacionárnom bicykli. Veľmi jej prekážalo, že si počas pobytu vo fitnescentre musela vyťahovať okuliare na čítanie. Raindrop ocenia ľudia, ktorí stále pracujú, hýbu sa, cestujú. Zbaví ich nutnosti vyťahovať čítacie okuliare vždy, keď potrebujú niečo zblízka prečítať.

Veľkú skupinu spokojných pacientov tvoria aj muži po päťdesiat ke, ktorí sa bez čítacích okuliarov cítia opäť ako mladíci. V apríli ste o svojich výsledkoch prednášali očným chirurgom na prestížnom americkom kongrese v San Diegu, v septembri zasa na európskom kongrese v Barcelone. V ktorej krajine majú ľudia o metódu »dažďovej kvapky« najväčší záujem? Na Slovensku ideme ruka v ruke so svetovým trendom. Dokonca sme v niektorých očných metódach o krok pred mnohými európskymi »susedmi«. V rámci EÚ zastávame 2. miesto. Ukazuje sa, že Slovákom okuliare na čítanie výrazne prekážajú. V ankete nás predbehli už iba Francúzi. Mimo Európy si prvenstvo drží Austrália, Mexiko, Kórea, Japonsko a Singapur. Najmä v Ázii je metóda veľmi žiadaná. Ázijci sú zvyknutí čítať úplne nablízko, držať dokumenty, noviny či knihy úplne pod nosom. Možno preto je presbyopia na tomto kontinente taká rozšírená.

media-rytmus-zivota.jpg