Chcem sa objednať

MY Trnavské noviny: Neovízia na 777. výročí povýšenia Trnavy na prvé slobodné kráľovské mesto na území SR

21.09.2015

V znamení tohtoročného 777. výročia povýšenia Trnavy na prvé slobodné kráľovské mesto na území Slovenska sa nesie tradičné podujatie Trnavské dni s podtitulom Láska-pokojporozumenie. TRNAVA. Uplynulý týždeň sa v meste konal v poradí 22. ročník Trnavských dní. Ako vždy sú jeho hosťami Trnavčania, ktorí meno svojho rodného mesta šíria na Slovensku i vo svete.

Poohliadnutie za pozoruhodnou históriou Trnavy prinieslo piatkové predpoludnie. V zasadačke mestského zastupiteľstva na trnavskejradnici oboznámil s najnovšími poznatkami z histórie mesta historik Vladimír Rábik zTrnavskejuniverzity. Simona Jurčová zo Západoslovenského múzea predstavila novootvorenú výstavu dobových pohľadníc a fotografií Trnavy v bývalejkaplnke.


Na popoludnie bolo v kine Hviezda pripravené literárnohudobné soirée, na ktorom moderátori Pavol Tomašovič a Peter Horváth vyspovedali Trnavčanov - televízneho dramaturga, filmového scenáristu a publicistu Jozefa Heribana a diplomata a cestovateľa Daniela Belanského. O hudobné spestrenie sa postarala vychádzajúca hviezda, rovnako Trnavčanka, Jana Andevská.

V sobotu 19. septembra bol v Divadle Jána Palárika obľúbený galavečer, v rámci ktorého sa predstavili ajďalší hostia - kulturologička a turistická sprievodkyňa na Malte Adriana Oliva, špičkový vedecký pracovník a operatér pre kataraktovú chirurgiu Radovan Piovarči, spevák Opery Slovenského národného divadla Daniel čapkovič i filmová producentka Lívia Filusová.
Na nedeľnejslávnostnej omši v Bazilike sv. Mikuláša vystúpil Rímskokatolícky cirkevný hudobný spolok sv. Mikuláša s dielom Václava Emanuela Horáka Missa Solemnis.


Podvečer sa v kine Hviezda vrátili milovníci hudby o päťdesiat rokov späť k melódiám a tónom bigbítu, ktoré v roku 1965 stáli pri zrode známejtrnavskejskupiny The Breakers. Predstavili sa v pôvodnom zložení a diváci sa mohli tešiť a j n a hosťujúceho speváka, skladateľa a inštrumentalistu Laca Lučeniča, ktorý pochádza z neďalekejobce Cífer.

my-trnavske-noviny.png