Chcem sa objednať

Šarm: Milujeme beh

02.06.2015

 VYČISTÍM SI HLAVU

Asi pred rokom prišla po stresujúcom pracovnom dni domov úplne vyčerpaná. „Búšilo mi srdce, myslela som si, že skolabujem,“ spomína. Keď jej v predsieni padol pohľad na tenisky šestnásťročnej dcéry, ktorá začala behať len pred dvoma týždňami, napadlo jej, že namiesto ležania v posteli zaženie únavu inak. Obula si tenisky a vybehla na poľnú cestu za domom. Na prvý pokus zvládla asi tri kilometre. Pocit eufórie, ktorý zažila, si potom opakovala ešte najbližších desať dní a definitívne pochopila, že toto je ten správny pohyb. Už po dvoch mesiacoch si trúfla na osemkilometrový vysokohorský beh v Tatrách: „Bežalo nás sedemsto, a hoci som už na štarte prepadla stresu, nedobehla som posledná,“ smeje sa. Na očnej klinike, kde pracuje, dokonca vytvorila bežecký tím. Motivovala kolegov aj pacientov. „Vždy sa teším, keď vyšetrujem a operujem športovca. Preberáme športové témy a zasvätenejšie sa dokážem baviť už aj o behu,“ hovorí a dodáva, že už chápe nadšenie ľudí, ktorí sa zbavia dioptrií: „Neviem si predstaviť, že by som behala s okuliarmi na nose alebo so šošovkami.“ Na behaní vidí sympatická blondínka, ktorá kedysi tancovala folklór, cvičila aerobik, hrala squash a rada lyžuje, ešte jednu výhodu. „Mám dve deti a časovo náročnú prácu, takže sa mi niekedy nedarilo dostaviť sa na fixný čas na aerobik so skupinou. Teraz si behaním doplním endorfíny vtedy, keď to vyhovuje mne.“

MÁM PEVNÉ TELO

Dvanásť rokov bola s tromi deťmi na materskej, vždy pripravená splniť rodine každé prianie, a tak s úsmevom priznáva, že keď si začala občas ukrajovať pre seba hodinku na behanie, nebrali to všetci ako samozrejmosť. Rýchlo si však zvykli, veď aj mama si potrebuje vyvetrať hlavu. Impulzom na to, aby Martina prvýkrát pred štyridsiatkou v jednoduchých športových topánkach skúsila, ako chutí beh, bol článok v časopise o jeho pozitívnych účinkoch na zdravie. „Dlho som vtedy nevydržala. Čudovala som sa, prečo nestačím s dychom, veď som flautistka. Ale ani moje srdce nebolo zvyknuté na záťaž,“ spomína. No nevzdala to a s hudbou v slúchadlách sa púšťala do ďalších kilometrov a neskôr aj pretekov. Dnes z nej síce nie je Forrest Gump v ženskej koži, ktorý beháva denne, ale na ventilovanie únavy a uvoľnenie to stačí. „Akoby som vybehla z každodenného stereotypu a navyše aj spoznala veľa inšpiratívnych ľudí. Na bežecké akcie prídu ľudia s dobrou náladou, neriešia každodenné starosti a veľa sa nasmejú,“ odporúča tento druh terapie aktívna žena, ktorá počas materskej rozbehla internetový obchod s párty doplnkami a dnes učí deti hrať na flaute. „My ženy si myslíme, že keď sme unavené, jediné, čo ešte vládzeme, je sadnúť si k televízoru a pozrieť si seriál. Lenže keď vybehnete do prírody hoci len na pol hodiny, zistíte, že sa budete cítiť lepšie,“ odkazuje.

ZLEPŠILA SA MI IMUNITA

„Ženy sa hanbia behať, lebo si myslia, že v legínsach sú neatraktívne, majú pocit, že behanie je ťažké, nezvládnu to, lebo ich bolí chrbát, kĺby... Výhovoriek je veľa. Keď to však neskúsia, nikdy na sebe nepocítia úžasný účinok behania. Každá z nás vie, ako ťažko sa s pribúdajúcim vekom udržuje pekná postava,“ hovorí Mária. Na beh ju inšpirovala dokonalá postava bežkyne z Košíc, s ktorou sa stretla počas dovolenky v Chorvátsku. Jedno ráno sa k nej pridala a s behaním už neprestala ani doma. Po pol roku si našla bežecký oddiel. Tréner ju zo začiatku musel tlmiť. Keď dostala týždenný plán, iba sa opýtala: „To budem behať tak málo a nie každý deň?“ Neskôr pochopila, že behať sa naozaj nemusí denne a dôležitý je aj oddych. Keď sa jej prvýkrát podarilo zabehnúť polmaratón v lesoparku so slúchadlami na ušiach, počúvajúc rockové balady, zakričala si od radosti: „Trvalo to dve hodiny, boleli ma nohy, ale bola som šťastná.“ Obdivuhodné pritom je, že v detstve mala vážny úraz s trvalými následkami, podstúpila tri operácie a v stehennej kosti pravej nohy má plastový klin. „Beh je pre mňa láska na prvý pohľad. Je to sloboda obalená sebadisciplínou, je to ľahkosť vychádzajúca z driny, je to,tanec‘ podľa dychu a rytmu srdca. Beh zmazáva hranice medzi vekom, majetkom, postavením, krásou... a prináša radosť a uspokojenie tomu, kto si to zaslúži. Preto ho mám tak rada. Ten kto behá, chápe a ten, kto nebehá, závidí,“ za toto vyznanie dostala Mária v hlasovaní na istom bežeckom portáli tretí najväčší počet hlasov. No nezačnete po tomto behať aj vy?