Chcem sa objednať

Rádio Lumen: Bezbolestná metóda operácie očí

31.05.2015

Andrea ELIÁŠOVÁ, redaktorka
--------------------
Výhodou tejto chirurgickej metódy je pritom bezbolestnosť i šetrnosť. Potvrdzuje to aj chirurgička oftalmologička Miriam Záhorcová.

Miriam ZÁHORCOVÁ, oftalmologička

--------------------

Laserové operácie sa realizujú najčastejšie u pacientov s krátkozrakosťou a pacientov s astigmatizmom. Pacienti sa stanú nezávislí od okuliarov. Riziko je minimálne. Nenarúšame tým nervové zakončenia. Po operácii ten komfort prichádza veľmi rýchlo. Pohybujeme sa len v povrchovej vrstve oka.

Andrea ELIÁŠOVÁ, redaktorka
--------------------
Skúsenosť pacienta Dušana Knapa, ktorý spomínaný zákrok absolvoval vo veku 38 rokov zasa ukazuje obrovský pokrok v oftalmológii za posledné štvrťstoročie.

Dušan KNAP, pacient
--------------------
Hlavne športový život nabral úplne nový rozmer. Vidím bezprostredne. Som mal cirka mínus štyri dioptrie na pravom oku, plus nejaké natočenie tej šošovky kvôli tej krivosti. To videnie bezprostredne po zákroku bolo také, že ja naozaj vidím ostro.

Andrea ELIÁŠOVÁ, redaktorka
--------------------
Prieskum realizovaný pre jednu z bratislavských kliník však potvrdil, že medzi pacientmi ešte stále pretrvávajú mýty o laserových operáciách. Hovorí členka prieskumného tímu Júlia Mekyňová.

Júlia MEKYŇOVÁ, členka prieskumného tímu
--------------------
Pripravili sme anonymný prieskum, ktorý sme v podstate uverejnili na sociálnych médiách a odpovedali nám ľudia zhruba vo veku 18 až do 50 rokov. Naozaj dnes v tej dobe bezbolestnosti, takmer každý štvrtý človek sa bojí bolesti počas operácie. Jeden a pol človeka z desiatich si myslí, že pokiaľ by kýchol, sa môže chirurgová ruka pohnúť a on príde o zrak. Nie je to tak. Lekári ovládajú laser pedálmi.