Chcem sa objednať

Korzár: Čo nám hrozí zo zlých dioptrií?

29.05.2015

BOLÍ HLAVA A PADAJÚ VLASY

Prevencia je veľmi dôležitá, pravidelné preventívne prehliadky u oftalmológa môžu pomôcť odhaliť aj mnohé závažné ochorenia, ktorých neskorá diagnostika znamená horšiu prognózu.


Ako príklad možno spomenúť sivý či zelený zákal, vekom podmienené degeneratívne ochorenie makuly, ale napríklad aj nádorové ochorenia – napríklad malígny melanóm, ktorý tvorí až 95 % všetkých vnútroočných nádorov.


Prebiehajú nebadane

Zákernosť niektorých ochorení očí je v tom, že môžu aj dlhý čas prebiehať bezpríznakovo, a tak pokiaľ pacient nechodí pravidelne na preventívne prehliadky, môže byť ochorenie diagnostikované v neskorších štádiách, keď je už liečba ťažká a problematická a hrozí aj strata zraku. K najčastejším ochoreniam, v dôsledku ktorých Európania strácajú zrak, patrí podla odborníkov neliečený sivý zákal, neskorigované dioptrické chyby a tiež vekom podmienená degenerácia makuly a diabetická retinopatia. Podľa očných lekárov sa pritom v štyroch z piatich prípadov slepoty možno vyhnúť skorou diagnostikou a včasnou liečbou.


Sivý zákal nepodceňujte

V súčasnosti ide o operáciu „na počkanie“, obvykle trvá okolo 15 minút a pomocou multifokálnych, torických a asferických vnútroočných šošoviek dokážu oční chirurgovia odstrániť natrvalo nielen príčinu sivého zákalu – zakalenú vnútroočnú šošovku, ale aj dioptrie do diaľky, na čítanie, astigmatizmus a zlepšiť videnie za šera.

Sivý zákal možno odstrániť klasickým manuálnym spôsobom alebo laserom. „Pri laserovej operácii sivého zákalu femtosekundovým laserom nepoužívame skalpel či iné ostré nástroje. Prístroj dokáže nahradiť skalpel precíznym laserovým lúčom riadeným počítačom a kontrolovaným chirurgom. Celá laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu a ihiel,“ vysvetľuje očný chirurg a primár očnej kliniky Neovízia MUDr. Radovan Piovarči.


Pozor aj na dioptrie

Aj neskorigované dioptrické chyby môžu mať za následok závažné ťažkosti a problémy. „Človek sa ľahko adaptuje a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro,“ upozorňuje lekárka a chirurgička Očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Adriana Smorádková. Neskorigované dioptrie môžu byť veľmi nebezpečné u šoférov, podľa lekárky z výsledkov zahraničných štúdií vyplynulo, že šoféri s nedostatočne skorigovaným videním až o 62 % častejšie vybočujú z jazdného pruhu ako tí, čo majú videnie v poriadku. Nesprávne skorigované dioptrie môžu podľa lekárky stáť aj za bolesťami hlavy, migrénou či vypadávaním vlasov. Dioptrie možno korigovať okuliarmi alebo očnými šošovkami, ak sa ich chcete zbaviť natrvalo, môžete uvažovať o laserovej operácii.


Makula v ohrození

K závažným ochoreniam, ktoré sa môžu skončiť stratou zraku, patrí aj vekom podmienená degenerácia makuly, ochorenie postihujúce žltú škvrnu – miesto najostrejšieho videnia. A hoci najväčším rizikovým faktorom je vek, na vzniku ochorenia sa podieľa aj fajčenie, obezita, priamy a dlhodobý vplyv UV žiarenia, rizikom je aj svetlá farba dúhovky, pohlavie – ženy majú ochorenie častejšie a tiež vysoký tlak krvi i nesprávne zloženie stravy – nedostatok mikroživín, napríklad aj antioxidantov zeaxantínu a luteínu, ktoré majú okrem iného vplyv aj na sfarbenie makúl. Na vzniku ochorenia sa podieľajú aj genetické faktory a výskyt v rodine.